Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: Dodatkowe 7,4 mln zł na inwestycje

 • Dodano: 2020-09-07 08:00, aktualizacja: 2020-09-07 06:41

Na konto urzędu miasta wpłynęło blisko 7,4 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Miasto przeznaczy je na miejskie inwestycje, które realizowane będą w najbliższych dwóch latach

Wykorzystamy je m.in. na projekty, które już zostały rozpoczęte: dalszą modernizację hali sportowej w Halembie oraz budowę nowej ekspozycji stałej w Muzeum Miejskim, a także na zadania, które wymagają pilnej realizacji, ale wcześniej nie ujęte zostały w budżecie. W ten sposób chcemy przeprowadzić modernizację dachu sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 16, modernizację zadaszenia targowiska w Wirku, czy odwodnienie terenu w rejonie budynku Straży Miejskiej – informuje prezydent Grażyna Dziedzic.

Władze miasta oprócz wcześniej wskazanych inwestycji planują część środków z otrzymanej puli wykorzystać jako wkład własny do kolejnych termomodernizacji budynków wielorodzinnych w miejskim zasobie mieszkaniowym oraz na dalszą poprawę efektywności energetycznej w placówkach oświatowych, czy adaptację kolejnych lokali na mieszkania socjalne.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to środki przeznaczone na dotacje dla gmin, powiatów i miast, w wysokości od 0,5 mln zł do ponad 93 mln zł.

To element wsparcia dla samorządów w ramach tarczy antykryzysowej

Oczywiście cieszymy się z otrzymanych pieniędzy, gdyż każda złotówka jest dla nas ważna i ją szanujemy. Trzeba jednak powiedzieć głośno, że otrzymane teraz rządowe środki nie rekompensują w pełni ubytków, jakie ponieśliśmy w związku z mniejszymi wpływami z tytułu udziałów w podatku PIT. Te od początku roku są bowiem mniejsze o 8,4 mln zł – podkreśla Grażyna Dziedzic.

Co istotne, udziały z PIT wpływają na konto miasta w miesięcznych transzach i tym samym zachowana jest cały czas jego płynność finansowa. Co również ważne, środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych można wykorzystać tylko na inwestycje, natomiast udziały w PIT pozwalają przeznaczyć je także na wydatki bieżące, niestety aktualnie samorządy w całym kraju mają teraz z tym największy problem.

To z tych pieniędzy pokrywamy coraz wyższe koszty związane z funduszem wynagrodzeń, utrzymaniem miejskiej infrastruktury, czy dopłacamy do systemu gospodarki odpadami – wskazuje prezydent.

Z 7,4 mln zł przyznanych Rudzie Śląskiej miasto w tym roku zamierza wykorzystać ponad 1,3 mln zł.

Pozostała kwota wydatkowana zostanie w 2021 i 2022 r.

Ogółem w tym roku w Rudzie Śląskiej na inwestycje z budżetu miasta przeznaczonych ma zostać blisko 81 mln zł. Najwięcej pieniędzy, bo ponad 15,6 mln zł, wykorzystanych zostanie na zadania z zakresu rewitalizacji. 14,4 mln zł pochłoną inwestycje drogowe, ponad 11 mln zł kosztować będą inwestycje związane z gospodarką mieszkaniową, z czego większość trafi na termomodernizacje budynków w miejskim zasobie mieszkaniowym, natomiast 8 mln zł przeznaczonych zostanie na modernizację oświetlenia w mieście.

Komentarze (11)    dodaj komentarz »

 • mieszkaniec

  Pewno ludzie nie bedom moknąc na przystanku ,Bykowina osiedle,skoro jest tyle kasy,ciekawe jak to bedzie.

 • Mieszkaniec R.Śl.

  Odwodnienie terenu w rejonie Straży Miejskiej?!?!?! Śmiechu warte.O osiedlu domków na ul.Hallera,Konstytucji i Żelaznej ani słowa ,chociaż położone jest poniżej Straży Miejskiej i inwestycji dzięki której właściciele nieruchomości wspomnianego osiedla mają problemy z kanalizacją oraz z podniesieniem się wód gruntowych po zasypaniu stawu. Pani Prezydent !!!! proszę mieszkańcom Rudy Śląskiej wytłumaczyć fakt że z Unijnych pieniędzy chcecie budować sztuczne zbiorniki na deszczówkę , a istniejące naturalne zbiorniki dające schronienie faunie i florze pozwalacie likwidować niszcząc okoliczny mikroklimat, dlaczego z centrum miasta pozwalacie robić wysypisko śmieci - ul.Niedurnego na przeciw huty "Pokój" , plany spalarni szlamów i śmieci koło DTŚ a jak by nie mieszkańcy wspomnianego osiedla domków jednorodzinnych to na ul.Hallera mielibyśmy spalarnię opon. Może macie plany tu zrobić centrum przemysłu i przetwórstwa odpadów a U.M. i centrum R.Śl. przeniesiecie do innej dzielnicy.Czy naprawdę mało jest lokalizacji w naszym mieście zdegradowanych po zlikwidowanych zakładach na których można wybudować nowe inwestycje i które są na uboczu a nie w centrum miasta ?Może trzeba rozstrzygnąć w drodze referendum i odwołać tę władzę puki to miasto jeszcze żyje?

 • Kochłowiczanin

  Ciekawe kiedy pani Dziedzic co kolwiek zrobi w Kochłowicach?Na całe Kochłowice tylko 3 ławki,wstyd.

 • Loma

  Boluś, musisz/ałeś być bardzo lubiany w pracy:)) Wiecznie zrzędzisz i marudzisz:))

 • boluś

  Te Lama' w Twojej pracy? Najwyrażniyj JA !

 • Loma

  Widzisz Boluś, wszystko interpretujesz po swojemu, nawet nicki tłumaczysz po swojemu. A tak na serio to w mojej pracy za długo byś nie popracował xboxa takie osoby nie są mile widziane.

 • boluś

  Przijmijm wyrazy współczucia Laluś 'musisz mieć straśnie nudną prace' łokropnych współpraców ' życie do [...]../literka se dopoisz/ Pomyśl nad zmianom. Robisz w Urzyndzie'Straszy eli przilepach?

 • jo...

  Dlaczego odwodnienie przy terenie czarnych mundurków czyli straży miejskiej dać im butelki plastykowe i niech się z nimi odwodniaja teren widać z pani prezydent w deszczu nie chodzi po Rudzie Śląskiej i nie widzi jak są zalewanie ulice naszego miasta przez NIEDROZNIE KANALIZACJE.proponuje wycieczkę w czasie ulewy pani prezydent i panu mejerowi choćby tylko ulica Markowa czy Parkowa a o reszty ulic nie piszę bo szkoda słów..a jak by tak zlikwidować straż miejsko to by jeszcze więcej pieniędzy było na inne inwestycje.

 • Bunia

  A o ile zmniejszyły się wynagrodzenia prezesów spółek miejskich? Ile kosztuje utrzymanie WR? Pieniadze są, tylko nieumiejętnie gospodarowane. A pani prezydent nauczyła się jednej formułki i ciągle ja przytacza.

 • obserwator

  I zaś na szkoły,a hoj z taką polityką.

 • boluś

  Odwodnienie terenu Straszy Miejskie ? kupić IM saperki i zarządzić leserom ćwiczenia z OC' w temacie kopanie okopów! I WYJDZIE PON TANIOŚCI.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.