Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: Nowe taryfy za wodę i ścieki. Będzie drożej

 • Dodano: 2019-10-04 06:30, aktualizacja: 2019-10-04 06:48

O 70 proc. więcej musi płacić rudzkie PWiK za gaz wykorzystywany w oczyszczalniach.

Z kolei o ponad 40 proc. wzrósł w ostatnim czasie koszt usług związanych z zagospodarowaniem odpadów i osadów ściekowych. „Do góry” poszła też cena wody, którą spółka musi kupować od Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów.

Przez wzrost m.in. tych kosztów od 5 października zmienią się taryfy. Będzie drożej

Teraz za 1 m3 dostarczanej wody trzeba będzie zapłacić 5,53 zł, a za 1 m3 odprowadzanych ścieków 9,27 zł.

Cen nie podwyższaliśmy praktycznie od trzech lat. Teraz nie mamy jednak wyjścia. Na takie rozwiązanie uzyskaliśmy zgodę Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej – zaznacza prezes PWiK Grzegorz Rybka. - Opłata za wodę i ścieki jest praktycznie od 2015 r. niezmienna. Od tego czasu zwiększyła się tylko o 1 grosz. Natomiast w tym okresie bardzo zmieniła się rzeczywistość, w której żyjemy. Wzrosły koszty zakupu materiałów i usług, wynagrodzeń, a także energii elektrycznej i gazu – podkreśla prezes Rybka. - Przypomnę, że zgodnie z prawem przedsiębiorstwo wodociągowe może zmienić taryfę w okresie jej obowiązywania tylko w przypadku zmian w warunkach ekonomicznych, które mają wpływ na cenę wody i ścieków. Dodatkowo musi to wszystko dokładnie udokumentować – dodaje.

W przypadku PWiK w Rudzie Śląskiej jednym z najważniejszych czynników decydującym o wysokości taryfy jest stawka zakupu wody od Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A., które podniosło cenę jednego metra sześciennego wody o 9 groszy.

Oznacza to wzrost naszych kosztów i konieczność podniesienia stawki za wodę o 10 groszy. Pozostały jeden grosz to m.in. podatki i amortyzacja - informuje Grzegorz Rybka, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Rudzie Śląskiej.

Kolejne pozycje, które mają wpływ na wielkość samej taryfy, co do których planuje się wzrost kosztów, to: amortyzacja, wynagrodzenia pracowników przedsiębiorstwa, zakup materiałów eksploatacyjnych, a także zakup energii czy usług związanych z zagospodarowaniem odpadów.

Najbardziej kosztochłonna jest działalność kanalizacyjna. Same ceny usług związanych z zagospodarowaniem osadów i odpadów powstających w procesie oczyszczania ścieków wzrosły o ponad 40 proc., natomiast za gaz wykorzystywany w oczyszczalniach trzeba płacić o 70 proc. więcej - wylicza Grzegorz Rybka.

Zgodnie z zatwierdzoną taryfą rudzianie od 5 października 2019 r. do 4 października 2020 r. za wodę i ścieki będą płacić łącznie 14,80 zł brutto. W kwocie tej cena 1 m3 wody wyniesie 5,53 zł (do tej pory 5,43 zł), a 1 m3 odprowadzanych ścieków 9,27 zł (do tej pory 8,37 zł). W kolejnym roku taryfowym, od 5 października 2020 r. do 4 października 2021 r. 1 m3 wody kosztować będzie 5,63 zł brutto, natomiast ścieki 9,59 zł brutto za 1 m3. Z kolei od 5 października 2021 r. do 4 października 2022 r. rudzianie za 1 m3 wody i 1 m3 odprowadzanych ścieków zapłacą odpowiednio 5,76 zł i 9,88 zł.

Jakie będą opłaty abonamentowe?

Wraz ze zmianą taryfy spółka ustaliła również na najbliższe trzy lata wysokość poszczególnych opłat abonamentowych.

Od 5 października opłata abonamentowa dla osób posiadających tylko wodomierz główny i rozliczających się na podstawie faktury papierowej wynosić będzie 5,24 zł brutto, do tej pory było to 4,09 zł brutto. Z kolei osoby, które mają zamontowane dwa liczniki – główny i podlicznik na ogród, zapłacą teraz 6,37 zł brutto, aktualnie jest to 5,04 zł. Minimalnie wyższe opłaty obowiązywać będą klientów PWiK, którzy rozliczają się ze spółką drogą elektroniczną. W tym przypadku opłata abonamentowa wynosić będzie 3,30 zł brutto (było 2,65 zł) w przypadku posiadania jednego wodomierza, a w przypadku posiadania wodomierza głównego i podlicznika na ogród – 4,44 zł brutto (było 3,61 zł).

Pomimo podwyżki na tle większych miast województwa z naszymi cenami wody i ścieków znajdujemy się po środku stawki – zauważa prezes Rybka.

Dotychczasowe stawki za dostarczaną wodę i odprowadzane ścieki obowiązywały od maja 2018 r. Zgodnie z obowiązującą od końca 2017 r. ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków zatwierdzone zostały na okres trzech lat przez regulatora tych cen - Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, a dokładniej Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (w przypadku Rudy Śląskiej z siedzibą w Gliwicach). Z uwagi jednak na zmianę warunków ekonomicznych rudzka spółka wodociągowa mogła zwrócić się o korektę tych stawek, jednocześnie argumentując ich zasadność. Po dokładnej analizie i zatwierdzeniu przedstawionych analiz organ regulacyjny zatwierdził nowe taryfy.

Przypomnijmy, że na najbliższe dwa lata Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zaplanowało budowę i modernizację blisko 32 km sieci wodociągowej i kanalizacyjnej za prawie 30 mln zł. Inwestycje te zostały zapisane w przyjętym w lutym br. przez Radę Miasta „Wieloletnim planie rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych na lata 2018– 2021”.

Plan zakłada budowę i przebudowę w ciągu czterech lat 19,8 km sieci kanalizacyjnej i 12,1 km sieci wodociągowej. Inwestycje te będą realizowane ze środków własnych przedsiębiorstwa, m.in. z wypracowanych zysków oraz ze środków zewnętrznych z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Obecnie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Rudzie Śląskiej dostarcza wodę poprzez sieć wodociągową o długości 446,7 km, natomiast do odbioru ścieków służy mu sieć kanalizacyjna o długości 328,2 km. PWiK eksploatuje 6 pompowni wody, 48 przepompowni ścieków oraz 3 mechaniczno–biologiczne oczyszczalnie ścieków: „Halemba-Centrum”, „Barbara” i „Orzegów”.

Komentarze (53)    dodaj komentarz »

 • gośc

  niech ten ma pretencje kto głosował na pr.dziedzic ja mam czyste sumienie bo nie głosuje na zło----i i o------w

 • ZN

  ZŁODZIEJE I TYLE!!! PRĄD W GÓRĘ WODA W GORĘ SMIECI W GÓRĘ... BRAK SŁÓW

 • Ja!

  Ale za to minimalną krajową będziemy mieli wysoką. Myślę, że to dopiero początek wzrostu cen jeżeli polityka będzie szła w tym kierunku...

 • obiektywny

  brawo PiS ...dobra zmiana a ty nie narzekaj bo 500plus dostajesz albo 13 emeryture to masz z czego za ta droga wode zaplacic

 • ja

  13 emerytura sie nalezy! moja matka cale zycie ciezko pracowala i dostaje marne 2tys emerytury! emerytom naleza sie te pieniadze natomiast 500 plus dla patologii niepracujacej sie nie nalezy!

 • andre

  Prościej by było znieść podatek od emerytury. Ci co nie robili by nie dostali. Proste.

 • Zyga

  To jest ten tani "hamerykański" gaz dla dobrej zmiany , tani prąd co nie podrożał a tylko o 27% podrożał jego przesył . I na tym nie skończą się podwyżki po wyborach .

 • Rudzianka

  Cena wody podniesiona od już i teraz !!! Jednak polityka dominuje w tle, z nadzieją ,że w wyborach szalę przechyli na PO

 • Suchychlyb

  PO ci do.... hahhahahaha

 • jerzy

  a gaz miałbyć taki tani hamerykański...

 • xyz

  gaz amerykanski wegiel ruski a ceny i tak pojda w gore czy wy znacie chocby jedne przedsiebiorstwo ktore chce zarabiac mniej? tymbardziej ze kaske macie bo PiS da

 • boluś

  no i sie zaczoło " Prezio goldFISZ pierszy zaczoł skubać mieszkańców miasta realizując wytyczne Grażynki"co to wszystko dla mieszkańców" najwyższe opłaty,podatki i co tam jeszcze' może już czas upuścić mu trocha wody z tego złoconego akwariuma? Pozostaje pytanie fto następny ?momy jeszcze tyla spółek i prezesów oddanych ZARZĄD.|NIERZĄDOWI MIASTA

 • ewald

  pewnie zaczyna brakować na 500+

 • Drogowiec

  Każdy chce więcej zarabiac ale nie chce żeby ceny poszły w górę, nie da się. Inwestycje w dro[...]ictwie poszły o 40 % w ostatnich latach to pewnie w kanalizacji też. Czyli nie rozumiem tych durnych komentarzy dlaczego. Cieszmy się że tak mało podnieśli.

 • Lis

  A walić to niech zrobią kubik z ściekami za 30 zł!!! Pasuje drogowiec???

 • Drogowiec

  Cenę chleba podnoszą i nikt nie marudzi a wydajemy na niego więcej ale jakby piekarnia była miasta to by bylo wielkie ale...

 • Lis

  Ja kupuję duży pszenny za 2,90zl i jest pyszny!!!!

 • xyz

  No rzeczywiście tragedia.... 1 zł/m3 za kubik więcej...

 • Gizd

  No rzeczywiście, jak ktoś się nie myje, nie pierze, nie sprząta i gotuje na np. deszczówce, to nie jest tragedia.

 • RomanG.

  Widocznie jakiś tam stary pierd kawaler z Ciebie co pewnie rzuca śmieci do parku. Bo jako ojciec dzieci napiszę ci, że w tym roku w górę oprócz tej wody w skali miesiąca to dla mnie 12 zł poszły śmieci ok 28 zł na miesiąc i wyżywienie w przedszkolu i to o 50%!!! W sumie to ok 100 zł na miesiąc!!!! Więc na rok uzbiera się 1200 zł!!! A przypomnę, że Ruda Śląska to wcale nie jest komfortowe miasto a miasto w którym się nas regularnie truje smogiem!!!! Szpital świadczy usługi podrzędnie, a komunikacją od komuny jeździ bez zmian!!! Jak będzie drogo ludzie zaczną stąd uciekać!!!

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.

Drogi Użytkowniku!

Dokładamy wszelkich starań by korzystanie z naszego serwisu było dla Ciebie komfortowe.

Dlatego staramy się dopasować dostępne w nim treści do Twoich zainteresowań i preferencji. Jest to możliwe dzięki przechowywaniu w Twojej przeglądarce plików cookies oraz przetwarzaniu przez administratora danych osobowych w celach analitycznych i statystycznych.

Przez dalsze korzystanie, bez zmian ustawień w zakresie prywatności, z naszego serwisu wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.

Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić w przeglądarce ustawienia dotyczące plików cookies, a także uzyskać dodatkowe informacje o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci prawach z naszej Polityki Prywatności.

Przejdź do serwisu