Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: Nowe taryfy za wodę i ścieki. Będzie drożej

 • Dodano: 2019-10-04 06:30, aktualizacja: 2019-10-04 06:48

O 70 proc. więcej musi płacić rudzkie PWiK za gaz wykorzystywany w oczyszczalniach.

Z kolei o ponad 40 proc. wzrósł w ostatnim czasie koszt usług związanych z zagospodarowaniem odpadów i osadów ściekowych. „Do góry” poszła też cena wody, którą spółka musi kupować od Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów.

Przez wzrost m.in. tych kosztów od 5 października zmienią się taryfy. Będzie drożej

Teraz za 1 m3 dostarczanej wody trzeba będzie zapłacić 5,53 zł, a za 1 m3 odprowadzanych ścieków 9,27 zł.

Cen nie podwyższaliśmy praktycznie od trzech lat. Teraz nie mamy jednak wyjścia. Na takie rozwiązanie uzyskaliśmy zgodę Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej – zaznacza prezes PWiK Grzegorz Rybka. - Opłata za wodę i ścieki jest praktycznie od 2015 r. niezmienna. Od tego czasu zwiększyła się tylko o 1 grosz. Natomiast w tym okresie bardzo zmieniła się rzeczywistość, w której żyjemy. Wzrosły koszty zakupu materiałów i usług, wynagrodzeń, a także energii elektrycznej i gazu – podkreśla prezes Rybka. - Przypomnę, że zgodnie z prawem przedsiębiorstwo wodociągowe może zmienić taryfę w okresie jej obowiązywania tylko w przypadku zmian w warunkach ekonomicznych, które mają wpływ na cenę wody i ścieków. Dodatkowo musi to wszystko dokładnie udokumentować – dodaje.

W przypadku PWiK w Rudzie Śląskiej jednym z najważniejszych czynników decydującym o wysokości taryfy jest stawka zakupu wody od Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A., które podniosło cenę jednego metra sześciennego wody o 9 groszy.

Oznacza to wzrost naszych kosztów i konieczność podniesienia stawki za wodę o 10 groszy. Pozostały jeden grosz to m.in. podatki i amortyzacja - informuje Grzegorz Rybka, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Rudzie Śląskiej.

Kolejne pozycje, które mają wpływ na wielkość samej taryfy, co do których planuje się wzrost kosztów, to: amortyzacja, wynagrodzenia pracowników przedsiębiorstwa, zakup materiałów eksploatacyjnych, a także zakup energii czy usług związanych z zagospodarowaniem odpadów.

Najbardziej kosztochłonna jest działalność kanalizacyjna. Same ceny usług związanych z zagospodarowaniem osadów i odpadów powstających w procesie oczyszczania ścieków wzrosły o ponad 40 proc., natomiast za gaz wykorzystywany w oczyszczalniach trzeba płacić o 70 proc. więcej - wylicza Grzegorz Rybka.

Zgodnie z zatwierdzoną taryfą rudzianie od 5 października 2019 r. do 4 października 2020 r. za wodę i ścieki będą płacić łącznie 14,80 zł brutto. W kwocie tej cena 1 m3 wody wyniesie 5,53 zł (do tej pory 5,43 zł), a 1 m3 odprowadzanych ścieków 9,27 zł (do tej pory 8,37 zł). W kolejnym roku taryfowym, od 5 października 2020 r. do 4 października 2021 r. 1 m3 wody kosztować będzie 5,63 zł brutto, natomiast ścieki 9,59 zł brutto za 1 m3. Z kolei od 5 października 2021 r. do 4 października 2022 r. rudzianie za 1 m3 wody i 1 m3 odprowadzanych ścieków zapłacą odpowiednio 5,76 zł i 9,88 zł.

Jakie będą opłaty abonamentowe?

Wraz ze zmianą taryfy spółka ustaliła również na najbliższe trzy lata wysokość poszczególnych opłat abonamentowych.

Od 5 października opłata abonamentowa dla osób posiadających tylko wodomierz główny i rozliczających się na podstawie faktury papierowej wynosić będzie 5,24 zł brutto, do tej pory było to 4,09 zł brutto. Z kolei osoby, które mają zamontowane dwa liczniki – główny i podlicznik na ogród, zapłacą teraz 6,37 zł brutto, aktualnie jest to 5,04 zł. Minimalnie wyższe opłaty obowiązywać będą klientów PWiK, którzy rozliczają się ze spółką drogą elektroniczną. W tym przypadku opłata abonamentowa wynosić będzie 3,30 zł brutto (było 2,65 zł) w przypadku posiadania jednego wodomierza, a w przypadku posiadania wodomierza głównego i podlicznika na ogród – 4,44 zł brutto (było 3,61 zł).

Pomimo podwyżki na tle większych miast województwa z naszymi cenami wody i ścieków znajdujemy się po środku stawki – zauważa prezes Rybka.

Dotychczasowe stawki za dostarczaną wodę i odprowadzane ścieki obowiązywały od maja 2018 r. Zgodnie z obowiązującą od końca 2017 r. ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków zatwierdzone zostały na okres trzech lat przez regulatora tych cen - Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, a dokładniej Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (w przypadku Rudy Śląskiej z siedzibą w Gliwicach). Z uwagi jednak na zmianę warunków ekonomicznych rudzka spółka wodociągowa mogła zwrócić się o korektę tych stawek, jednocześnie argumentując ich zasadność. Po dokładnej analizie i zatwierdzeniu przedstawionych analiz organ regulacyjny zatwierdził nowe taryfy.

Przypomnijmy, że na najbliższe dwa lata Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zaplanowało budowę i modernizację blisko 32 km sieci wodociągowej i kanalizacyjnej za prawie 30 mln zł. Inwestycje te zostały zapisane w przyjętym w lutym br. przez Radę Miasta „Wieloletnim planie rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych na lata 2018– 2021”.

Plan zakłada budowę i przebudowę w ciągu czterech lat 19,8 km sieci kanalizacyjnej i 12,1 km sieci wodociągowej. Inwestycje te będą realizowane ze środków własnych przedsiębiorstwa, m.in. z wypracowanych zysków oraz ze środków zewnętrznych z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Obecnie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Rudzie Śląskiej dostarcza wodę poprzez sieć wodociągową o długości 446,7 km, natomiast do odbioru ścieków służy mu sieć kanalizacyjna o długości 328,2 km. PWiK eksploatuje 6 pompowni wody, 48 przepompowni ścieków oraz 3 mechaniczno–biologiczne oczyszczalnie ścieków: „Halemba-Centrum”, „Barbara” i „Orzegów”.

Komentarze (55)    dodaj komentarz »

 • B.

  I jak to się ma do treści z 2018?https://rudaslaska.com.pl/i,oplata-za-wode-i-scieki-bez-podwyzek-przez-trzy-lata,200274,1338535.html

 • Rudzianin

  Czy Ruda Śląska nie może być samowystarczalna w gaz(biogaz) wytwarzany z oczy[...]ni ścieków.Jak nie wiadomo jak,to proszę się udać do Tychów.Tam już od kilkunastu lat opalają tym gazem i ogrzewają aquaprk.Może nie trzeba podwyższać cen

 • gośc

  niech ten ma pretencje kto głosował na pr.dziedzic ja mam czyste sumienie bo nie głosuje na zło----i i o------w

 • ZN

  ZŁODZIEJE I TYLE!!! PRĄD W GÓRĘ WODA W GORĘ SMIECI W GÓRĘ... BRAK SŁÓW

 • Ja!

  Ale za to minimalną krajową będziemy mieli wysoką. Myślę, że to dopiero początek wzrostu cen jeżeli polityka będzie szła w tym kierunku...

 • obiektywny

  brawo PiS ...dobra zmiana a ty nie narzekaj bo 500plus dostajesz albo 13 emeryture to masz z czego za ta droga wode zaplacic

 • ja

  13 emerytura sie nalezy! moja matka cale zycie ciezko pracowala i dostaje marne 2tys emerytury! emerytom naleza sie te pieniadze natomiast 500 plus dla patologii niepracujacej sie nie nalezy!

 • andre

  Prościej by było znieść podatek od emerytury. Ci co nie robili by nie dostali. Proste.

 • Zyga

  To jest ten tani "hamerykański" gaz dla dobrej zmiany , tani prąd co nie podrożał a tylko o 27% podrożał jego przesył . I na tym nie skończą się podwyżki po wyborach .

 • Rudzianka

  Cena wody podniesiona od już i teraz !!! Jednak polityka dominuje w tle, z nadzieją ,że w wyborach szalę przechyli na PO

 • Suchychlyb

  PO ci do.... hahhahahaha

 • jerzy

  a gaz miałbyć taki tani hamerykański...

 • xyz

  gaz amerykanski wegiel ruski a ceny i tak pojda w gore czy wy znacie chocby jedne przedsiebiorstwo ktore chce zarabiac mniej? tymbardziej ze kaske macie bo PiS da

 • boluś

  no i sie zaczoło " Prezio goldFISZ pierszy zaczoł skubać mieszkańców miasta realizując wytyczne Grażynki"co to wszystko dla mieszkańców" najwyższe opłaty,podatki i co tam jeszcze' może już czas upuścić mu trocha wody z tego złoconego akwariuma? Pozostaje pytanie fto następny ?momy jeszcze tyla spółek i prezesów oddanych ZARZĄD.|NIERZĄDOWI MIASTA

 • ewald

  pewnie zaczyna brakować na 500+

 • Drogowiec

  Każdy chce więcej zarabiac ale nie chce żeby ceny poszły w górę, nie da się. Inwestycje w dro[...]ictwie poszły o 40 % w ostatnich latach to pewnie w kanalizacji też. Czyli nie rozumiem tych durnych komentarzy dlaczego. Cieszmy się że tak mało podnieśli.

 • Lis

  A walić to niech zrobią kubik z ściekami za 30 zł!!! Pasuje drogowiec???

 • Drogowiec

  Cenę chleba podnoszą i nikt nie marudzi a wydajemy na niego więcej ale jakby piekarnia była miasta to by bylo wielkie ale...

 • Lis

  Ja kupuję duży pszenny za 2,90zl i jest pyszny!!!!

 • xyz

  No rzeczywiście tragedia.... 1 zł/m3 za kubik więcej...

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.