Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: Radni zagłosowali za wyższą opłatą za pobyt dziecka w przedszkolu

 • Dodano: 2023-04-20 15:15, aktualizacja: 2023-04-20 18:46

Rudzcy radni zagłosowali za podwyżką cen za pobyt dziecka w przedszkolu. Opłata za korzystanie z placówki wzrośnie od 1 września 2023 r. Radni podnieśli stawki symbolicznie, bo na większe podwyżki nie pozwala Ministerstwo Edukacji.

Ruda Śląska: Wzrosły opłaty za przedszkole 

Zgodnie z prawem realizacja bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki w przedszkolach publicznych, prowadzonych przez Miasto Ruda Śląska odbywa się 5 dni w tygodniu w wymiarze 5 godzin dziennie. 

Podwyżka dotyczy opłaty za każdą rozpoczętą dodatkową godzinę, czyli przekraczającą wymiar pięciu bezpłatnych, w przedszkolu. Obwieszczenie ministra edukacji i nauki z marca br. podaje, że maksymalnie może ona wynieść 1,30 zł. I tyle zamierza pobierać Bydgoszcz. Dotąd rodzice płacili za każdą taką godzinę 1,14 zł. 

- Proponuje się, aby od 1 września 2023 r. opłata za korzystanie z wychowania przedszkolnego wynosiła 1,30 zł. Dotychczas wysokość opłaty za 1 godzinę korzystania z wychowania przedszkolnego wynosiła 1,14 zł. Skutki proponowanej od 1 września 2023 r. zmiany opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego dla rodzica dziecka przebywającego w przedszkolu 6 godzin dziennie wyniesie 3,36 zł miesięcznie, natomiast dla rodzica dziecka przebywającego w przedszkolu 10 godzin dziennie wyniesie 16,80 zł miesięcznie - przy założeniu, że dziecko przebywać będzie w przedszkolu we wszystkie dni robocze miesiąca - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały. 

Niezmienna pozostanie zasada, że za drugiego i kolejnego ucznia z danej rodziny uczęszczającego do przedszkola wysokość opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego wynosić będzie 50%. 

Z opłat za korzystania z wychowania przedszkolnego zwolnieni są:

 • uczniowie będący wychowankami placówek opiekuńczo-wychowawczych,
 • uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego,
 • uczniowie posiadający opinię o wczesnym wspomaganiu.

Rodzice ubiegający się o całkowite lub częściowe zwolnienie z opłat zobowiązani są przedstawić dyrektorowi, odpowiednio przedszkola lub szkoły podstawowej z oddziałami przedszkolnymi w formie oświadczenia dane niezbędne do ustalenia uprawnienia do tych zwolnień.

Komentarze (24)    dodaj »

 • BRAVO BRAVISSIMO

  Pan prezydent funduje z miasta pobyt w szpitalu nieubezpieczonym narkomanom i alkoholików. Przy czym stawka opiewa na kilkadziesiąt tysięcy od łebka a przedszkole ma być tak potraktowane? Zapewne bąbelki patologii też będą mieć za free. Co to ma być za gra?

 • Rodzina pacjentki

  Tak, tak, a odwóz do domu schorowana, ledwo żyjąca babcia pokrywa sama, że swej rentki.

 • Malkontent

  Radni podnieśli stawki symbolicznie, bo na większe podwyżki nie pozwala Ministerstwo Edukacji...dobrze że Ministerstwo nie dało kwoty np 5 zł max bo Ci "bez"radni wyjechaliby z max stawki. Jeszcze nie słyszałem żeby ta grupa wybrańców zrobiła coś żeby nam mieszkańcom było lepiej ale jak zabiegają o głosy to obietnicom nie ma końca. Na razie podwyższają wszystko jak leci i nie mają poczucia że w końcu siedzą tam dla nas a nie przeciw nam

 • RedPill

  Przecież [...]ie siedzą tam dla siebie, żeby im było lepiej. Nihil novi.

 • Anna

  10 lat temu, jak mój syn chodził do przedszkola, dodatkowa godzina kosztowała ponad 2zł. Nie było 500+ a zarobki były dwukrotnie mniejsze niż dziś i dało się bez problemu przeżyć. Madki się rozbestwiły. Dziecko to nie źródło dochodu, a odpowiedzialność i obowiązki.

 • Padre

  Moje dziecko też chodziło 10 lat temu i pamiętam że te godziny kosztowały 1zl w Rudzie Śląskiej! Zresztą te 1,30 to jakiś ewenement bo inne gminy jakoś tej 1 zł nie ruszają!

 • Johan

  Fulosz jak mulorz a z kabzy ci cement leci. Wejrzyj we stare rumcetle to bydziesz wiedzioł. Złotek wprowadzili ustawowo we 2015

 • Kpina + ironia / szydera

  Rodzice dostają 500+ ? No to tyle powinni płacić za żłobek/przedszkole/szkołę (niepotrzebne skreślić) i po kłopocie :-)

 • Achim

  skas trzeba wziac kase na hejnal

 • TymoteuszRuchacz

  Widzem, że censored!

 • Padre

  A przedszkole prosi dokładnie o wszystko: chusteczki, papier toaletowy, kartki do kolorowania, wyprawki, książki, zabawki, mydło w płynie itd. czyli miasto nie daje na to kasy i jeszcze koszą aż miło! Oczywiście żywność też płatna a te porcje takie mizerne bo wiadomo, że taki maluszek to mało zje. Niby to publiczne, a coraz drożej!

 • Mama pracująca

  Zawsze się dawało wyprawki do przedszkola nawet 15 lat temu niestety. Podwyżki zapłacą oczywiście tylko ci co pracują bo Mopsiary mają oczywiście płacone z mopsu. Plus dodatkowe godz bo taka madka zmęczona to dzieciak siedzi do oporu w przedszkolu. Nie mówiąc o wolnych dniach jak są dyżury w przedszkolu więcej dzieci niepracujący niż pracujących mam . Taki mamy teraz real przedszkol. Mopsiary mają pierwszeństwo w miejscu w przedszkolu niż rodzice pracujący to już taka kpina że aż się ulewa

 • Damian

  Bydgoszcz?

 • Markus

  Ostatnio przez ich uchwałę wzrosły też ceny za śmieci na cmentarzu o kilkaset procent. Komunalny tonie w śmieciach. Smutne :-(

 • Rudzianka

  Widzę, że teraz radni są bardzo zgodni. Na wszystko co sobie Pan Prezydent życzy jest przyzwolenie. Czego możemy się jeszcze spodziewać?

 • wyborca

  Rozumiem, że skoro jest elektroniczny system rejestrujący wejście i wyjście to przyprowadzając dziecko o 7:40 a odbierając o 14:40 naliczone zostaną dwie godziny? Rozumiem też, że deklaracja ile godzin dziecko będzie jest jedynie informacją dla przedszkola, a nie obliguje mnie by płacić konkretną kwotę. Ps. Dziękujemy radnym za genialny pomysł polegający na sprzedaży nauczycielom tego samego jedzenia w kwocie 5 x większej. Taka decyzja sprawiła, że nauczycielowi taniej zamówić jedzenie typy kebab czy McDonald's a dziecko przychodzi ze szkoły i się skarży, że musiało patrzeć. To nie jest wina nauczycieli a pomysł durnej rady miasta i tej "przegenialnej" vice!! Na wiosnę wybory, zapamiętamy!!!!

 • Dzejdzej

  Dokładnie tak jest. Jak przyprowadzam dziecko o 7:50 a odbieram o 12:52 to za te 2 minuty pobierana jest opłata za całą godzinę pobytu. Czasem place za 20 sekund

 • Madre

  O jest i nauczyciel

 • wyborca

  Rodzic wkurzony ale i wyrozumiały

 • radni

  Złodzieje!!!

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również