Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Śląski nie będzie językiem regionalnym - Sejm odrzucił projekt ustawy

 • Dodano: 2019-06-14 11:15, aktualizacja: 2019-06-17 11:05

Śląski nie będzie językiem regionalnym - kolejna sejmowa próba zakończyła się niepowodzeniem. Projekt ustawy w tej sprawie tym razem zgłosiła Monika Rosa, posłanka Nowoczesnej z Katowic. Sejmowa większość zdecydowała jednak, że tym projektem się nie zajmie.

Pół miliona osób zadeklarowało, że mówi w języku śląskim

Projekt ustawy uznającej śląski za język regionalny został złożony w styczniu 2018 roku. Na blisko 1,5 roku utknął w sejmowej zamrażarce. Dopiero teraz, na końcówce obecnej kadencji, Sejm postanowił się nim zająć. Zgodnie z projektem ustawy język śląski miałby takie same prawa jak język kaszubski. 

- Ponad pół miliona obywateli zadeklarowało, że mówi w języku śląskim. Te pół miliona prosi was o to, aby uznać język śląski, naszą godkę śląską, za język regionalny. Tak wiele mogło się wydarzyć przez ten rok, kiedy został złożony projekt ustawy, mogła być prowadzona edukacja w tym języku, nauczyciele mogli być szkoleni. Ślązacy mogliby w końcu poczuć, że język, o który dbają, o który się troszczą, który rozwijają dzięki działalności organizacji pozarządowych, liderów społecznych, liderek, jest dla państwa ważny, że doceniacie tę różnorodność i tę tożsamość. Pół miliona Ślązaków i Ślązaczek mówi w tym języku i prosi was o to, byście to uznali, ich tożsamość, ich kulturę. Pamiętajcie, proszę, podczas głosowania o tym, że bez wsparcia państwa ten język wymrze i nie będzie ubogacenia kultury śląskiej, ale także kultury polskiej. To jest sprawa nie tylko Śląska, to jest sprawa ogólnopolska – mówiła przed głosowaniem posłanka Monika Rosa.

Przeciw uznaniu śląskiego za język regionalny byli posłowie PiS i Kukiz’15

Wniosek został odrzucony głosami posłów Prawa i Sprawiedliwości oraz Kukiz’15. Za jego przyjęciem było 172 posłów, przeciw 245, a 10 wstrzymało się od głosu. Tuż po głosowaniu posłanka Nowoczesnej napisała na Twitterze m.in., że PiS boi się śląskiej kultury i tożsamości.

Posłowie i Posłanki #pis przeciw czytaniu ustawy uznającej język śląski za język regionalny. W spisie powszechnym ponad pół miliona obywateli zadeklarowało, że używa języka śląskiego. Ale #pis boi się śląskiej kultury i tożsamości. Pamiętajcie, jesienią wybory! pic.twitter.com/T3xDZCTDVE

— Monika Rosa (@moanrosa) June 13, 2019

Język regionalny to kategoria polityczna i decyzja zależy od polityków

Język regionalny to kategoria polityczna, a nie językoznawcza – od polityków zależy więc czy za taki zostanie uznany. W Polsce taki status ma jedynie język kaszubski, co reguluje ustawa z 2005 roku o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym. Kaszubi, na ochronę własnej mowy, co roku otrzymują ok. 80 mln złotych. 

W Unii Europejskiej statusem języka regionalnego objęte są także: walijski, gaelicki, szkocki (Wielka Brytania), szampański, oksytański, alzacki, bretoński (Francja) oraz dolnosaksoński, dolnołużycki i górnołużycki (Niemcy)

To kolejna nieudana próba uznania języka śląskiego

To już piąta próba ustawowego uznania języka śląskiego. Pierwszą w 2007 roku podjął poseł Krzysztof Szyga, w kolejnych kadencjach dwukrotnie poseł Marek Plura. W 2014 roku zebrano ponad 140 tys podpisów pod obywatelskim projektem ustawy w tej sprawie – ten projekt też został przez posłów odrzucony. Monika Rosa zapowiada jednak, że nie podda się w walce o śląską godkę i kolejny projekt ustawy w tej sprawie złoży w przyszłej kadencji Sejmu.  

Komentarze (65)    dodaj komentarz »

 • Hanyska

  My Hanysy godomy a jak trzeba to poradzymy mówić a gorole już niy doś gnymbienio

 • Hanyska

  Jo tyż łaziołach do szkoły i poradza godać a jak trzeba to poradza też mówić

 • Asia Oberschlesien

  JEZELI Slask nie mo gadac po Slasku. To nie morze byc Polski. JEZELI SLASOK zkrwi i kosci Slaski rodzony to nigdy nie bydzie polaczkem. Albo mo gadac po habrejsku. Slask i gwara Slaska to tradycja

 • boluś

  nojciekawszo w tym wszystkim jest posłanka zgłoszajonco projekt ustawy. i nie tylko chodzi o to że je z Sosnowca"

 • Elka

  Przez ta śląska godka dzieci w szkole nie potrafią napisać wypracowania po polsku.

 • Wichta

  To sie niech uczą to bydą umieć

 • Rycho

  Kto kocha śląska godka temu polecam "Bery i bójki śląskie" Stanislawa Ligonia - Karlika z Kocyndra

 • KOZA

  Niyma jedny gotki ślonsk ,inaczy sie godo na frynie a inaczy w piekarach czy siymianowicach ino ftoś gupi godo inaczy przewarznie [...]iki z PO

 • Ciga

  Bo generalnie niyma jedny "gotki", bo je yno godka (ty godosz, czy gotosz?). A jak sie czyto takich jako ty, to sie żol robi, skuli tego, co nikerzy widzom Ślonska yno tela co przed własnym nosym. Ślonsk je i we Piekarach, na Lipinach, na Goduli, we Ustroniu, kole Cieszyna, we Karwinie, Jabłonkowie, we Opolu, Raciborzu, Pszczynie... i tam sie wszyndzie godo po ślonsku. Wszyndzie trocha inaczy (tak jak np. i we Polsce, kaj jedni idom na pole, a inksi na dwor) ale zowdy po ślonsku.

 • Ika11

  Gorole nawet urodzin nie obchodza ciekawe ze Boze Narodzenie obchodza acha chyba z powodu jedzenio i wolnego takie sa GOROLE

 • Me

  A jak myślisz, dlaczego Polacy (oprócz poniemczonych ślonzaków) obchodzą raczej imieniny? Czy twoja zagrzybiona móz[...]ica potrafi dać odpowiedź? Czekamy...

 • Me

  A jak myślisz, dlaczego Polacy (oprócz poniemczonych ślonzaków) obchodzą raczej imieniny? Czy twoja zagrzybiona móz[...]ica potrafi dać odpowiedź? Czekamy...

 • Polak

  Nie ma słowa gorole. Może chodzi ci o goryle?

 • Ika11

  Ja ja znocie jedzie oma w autobusie z wnukiem a on oma przyszyj mi ten knefel w galotach ja jak bydymy w doma

 • Korfanty

  Pis to pisuar, a gwara gwarą nie się pisuary od Śląska odwalą!!!

 • fafik

  I jeszcze jedno: przekonałem się dość dawno, że wyzwisk typu "gorole do szole" etc używają goście, co gdyby im tam w pochodzeniu podłubać ...Nie prawdziwi Ślązacy. W podstawówce od goroli wyzywał mnie kolega, którego rodzina z rzeszowskiego przyjechała, razem z małym Zigą :) Znałem Ślązaka, z dyrekcji elektrowni Halemba, którego przodkowie w powstaniach walczyli, a kultury połowa tego forum mogłaby się od tego Pana uczyć. Nie wiem tylko, czy troglodyci od bazgrania na murach potrafiliby w obecności tego inżyniera gębę ze strachu otworzyć ...

 • fafik

  Który śląski? Z "upą" czy ze "starzikiem" ? Tzw prawdziwych Ślązaków na Ślasku jest jakies 10 procent. Jeśli nie mniej... Sporo wyjechało. Sporo weszło w związki z gorolami, i to wielkie SPORO. Z tych, co rżną Ślazoka w mediach, to ja za Ślazoka uznaje tylko Grzegorza Stasiaka (uwielbiam go słuchać) a nie jakiegoś Rączkę, co gotuje czy jemu podobnych. Lipa panowie! Ślaski to gwara, dość zróżnicowana, bardzo natkana niemczyzną, to i chwalić się za bardzo nie ma czym. Zagadka - a jak zapisać śląski pojemnik na węgiel? Jeżeli przez "u", to jakie?

 • Slónzok.

  Ma wiele niemieckich elementów, dlatego nie zasługuje na społeczny prestiż? - szkoda komentarza... A co do jej niejednorodności, to jest to naturalne, że etnolekty mają swoje lokalne odmiany - bardzo dobrze że jest różnorodna i można wybrać między np. ópóm, a starzikiem - na tym polega bogactwo śląskiej mowy.

 • Me

  Godajom co Ronczka czynsci heiluju niże gotuje. Ale to je chaba yno pomuwienie a pryndzy pogodanie

 • tasol

  Chopie dyć ślonski jynzyk mo własny alfabet

1234

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.