Wiadomości z Rudy Śląskiej

Spalarni nie będzie, ale system gospodarki odpadami wymaga usprawnienia - wywiad z Anną Łukaszczyk

  • Dodano: 2012-04-05 10:00, aktualizacja: 2017-04-21 09:47
Imię i nazwisko: Anna Łukaszczyk 
Przynależność do klubu Razem dla Rudy Śląskiej
Dzielnice: Ruda, Orzegów, Godula, Chebzie
Miejsce i godzina dyżuru:

 18.04.2012 - Gimnazjum nr 2 ul. Sprusa  4
25.04.2012 - Szkoła Podstawowa nr 30 ul. Chryzantem 10
16.05.2012 - Szkoła Podstawowa nr 40 ul. Joanny 13
13.06.2012 - Szkoła Podstawowa nr 6 ul. Bytomska 8
26.09.2012 - Szkoła Podstawowa nr 30 ul. Chryzantem 10
24.10.2012 - Szkoła Podstawowa nr 40 ul. Joanny 13
31.10.2012 - Szkoła Podstawowa nr 30 ul. Chryzantem 10
21.11.2012 - Gimnazjum nr 2 ul. Sprusa  4
28.11.2012 - Szkoła Podstawowa nr 30 ul. Chryzantem 10
19.12.2012 - Szkoła Podstawowa nr 30 ul. Chryzantem 10

 

1.Jak wygląda Pani praca jako radnej? Czy jest zgodna z wyobrażeniem w momencie kandydowania? 
Nie do końca. Obecnie jestem zaskoczona dużą ilością spotkań, obrad, spraw technicznych, formalnych dyskusji. A ja bardzo lubię działać, w działaniu czuję się najlepiej. 
Jestem też zaskoczona nieco faktem, że mała ilość mieszkańców przychodzi na dyżury, jednak sytuacja ta z miesiąca na miesiąc ulega poprawie.  
 
2.Czy praca przynosi Pani satysfakcję?
Cieszę się, że mam możliwość współpracy z mieszkańcami. Owszem, funkcja radnego bardzo mnie fascynuje. Mieszkam w mojej dzielnicy tylko 3 lata i cieszę się, że mieszkańcy obdarzyli mnie zaufaniem. Mam również nadzieję, że się nie zawiedli. 
 
3.Czy cele, które przyświecały Pani w kampanii są obecnie realizowane? 
Moim głównym celem było "Nie spalarni". Na ten moment ta najważniejsza kwestia została zrealizowana – nie będzie w Rudzie Śląskiej największej w Polsce spalarni śmieci. Jest to dla mnie duża satysfakcja. Podejrzewam, że mieszkańcy dzielnicy również są z tego powodu zadowoleni. Jednak długa droga przed nami, by usprawnić system gospodarki odpadami.
 
4. Obecnie trwają prace nad nowymi uchwałami w tej sprawie? 
Do końca 2012 roku musimy dostosować nasze miejskie prawo. Staram się również już z wyprzedzeniem rozmawiać na ten temat z mieszkańcami, bo rzeczywiście czekają nas duże zmiany. 
 
5. A jak wg Pani powinien zostać rozwiązany ten problem? Oczywiście pomijając kwestię segregacji śmieci, bo to najważniejsza sprawa. 
Jest to bardzo ważna sprawa. Mieszkańcy mi zaufali, chcę dalej działać w tym kierunku. Byłam razem z wiceprezydentem Jackiem Morkiem w Olsztynie, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć jak tam został rozwiązany ten problem – postawiono na recykling oraz segregację śmieci, a w następnym etapie ma powstać elektrociepłownia, która będzie nastawiona na brykiet uzyskany z segregacji odpadów. W Rudzie Śląskiej należy rozszerzać zbiórkę selektywną, a na przestrzeni lat sytuacja ulega poprawie, bowiem mieszkańcy coraz więcej i chętniej segregują.
 
Jestem w stałym kontakcie z Wydziałem Gospodarki, stale też dyskutujemy nad nowymi przepisami na Komisji Ochrony Środowiska. Nowy system gospodarki odpadami musi być przyjazny dla mieszkańców pod względem finansowym, jak i ekologicznym.  
 
6.Z jakimi problemami borykają się mieszkańcy w dzielnicy, którą Pani reprezentuje?
Kontakt z mieszkańcami odbywa się za pośrednictwem kilku kanałów – osobiście na dyżurach, telefonicznie, mailowo czy też podczas rozmowy na ulicy, na chodniku w mojej dzielnicy. 
Jestem postrzegana jako zwolenniczka działań ekologicznych, rudzianie znają w tym moją skuteczność, w związku z tym zgłoszenia, są tematyczne – zanieczyszczenie rzeki, odory.
Oczywiście poruszane są również bieżące problemy – oświetlenie dróg, stan techniczny dróg, chodników. 
Większość zgłoszeń staram się załatwiać "od ręki". Czasem składam interpelacje, czasem pytam bezpośrednio na sesji. Najważniejszy jest dostęp do informacji – mieszkańcy nie zawsze wiedzą jak ją uzyskać, więc radny zawsze może służyć w tym zakresie pomocą. Jesteśmy przekaźnikiem między urzędem a mieszkańcami.  
 
7. Jest Pani najmłodsza w Radzie Miasta? Czy ta cecha jest zaletą czy utrudnieniem? 
Nie spotkałam się z brakiem szacunku. A mieszkańcy chętnie ze mną rozmawiają, nawet podczas spacerów w dzielnicy. Wiedzą też, że jestem z wykształcenia prawniczką, więc pytają o drobne porady prawne. Mam nadzieję, że będą liczyły się moje działania i skuteczność, a nie mój wiek.
 
8. A jak układa się współpraca z pozostałymi radnymi? 
Radni starsi wiekiem i kadencją, służą pomocą. 
 
9. Z programu inwestycyjnego, który został przedstawiony na ostatniej sesji, co wg Pani jest sprawą najważniejszą? 
Przede wszystkim żłobek oraz boiska, są to inwestycje w dzieci i młodzież, one z pewnością zaprocentują. Drugą kluczową sprawą jest budowa trasy N-S. Również cieszę się z prac remontowych w liceum im. Mickiewicza, zostanie tam przeprowadzona wymiana instalacji ogrzewania oraz powstanie boisko. 
 
10. A czego zabrakło w planie inwestycyjnym? 
W następnej kolejności powinniśmy postawić na kolejne termomodernizacje placówek oświatowych, co przełoży się na oszczędności energii cieplnej w kolejnych latach. 
 
11. Jak Pani zdaniem będzie wyglądało miasto za 10 lat? A właściwie jak powinno wyglądać? 
W mieście powinno powstać więcej firm, miasto powinno być przyjazne dla przedsiębiorców. Ja od siebie mogę dodać, że ważne jest również, by te firmy były przyjazne środowisku. 
Oczywiście ważną sprawą jest także usprawnienie działania gospodarki odpadami.    
 
12. Jak duży wpływ mają media internetowe na opinię mieszkańców miasta? Czy czyta Pani informacje na bieżąco łącznie z komentarzami użytkowników? 
Popieram pomysł wywiadów z radnymi, mam nadzieję, że przybliży to mieszkańcom osoby radnych oraz, że przyczyni się do kontaktów z radnymi. Bo mieszkańcy powinni wiedzieć, że radni mogą i muszą pomagać. 
Staram się na bieżąco śledzić informacje w Internecie. Na pewno więcej w mediach lokalnych powinno się znaleźć zapowiedzi imprez czy wydarzeń, nawet z dużym wyprzedzeniem - tak żeby mieszkańcy mogli w nich uczestniczyć.
 
13.Czy chciałaby Pani zakomunikować coś mieszkańcom na łamach portalu? 
Zapraszam na dyżury, do kontaktu mailowego, wszystkich mieszkańców, nie tylko z mojej dzielnicy. W miarę moich możliwości, będę starała się pomóc. 
 
14.Jaką zasadą stara się Pani kierować w życiu? 
Cechuje mnie szczerość, bezpośredniość oraz rzetelność. 
 
15.Proszę o dokończenie: Ruda Śląska to dla mnie....
Ruda Śląska to dla mnie miasto ciekawych ludzi.  
 
Dziękuję za rozmowę
 

Komentarze (21)    dodaj »

  • rudzianin

    Olsztyn - faktycznie podobne miasto do Rudy Śląskiej... tak jak turystyczna Warmia do przemysłowego Śląska. Równie dobrze możemy uczyć się polityki śmieciowej od Ustrzyk Dolnych.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również