Wiadomości z Rudy Śląskiej

Świąteczne strojenie rozpoczęte

 • Dodano: 2018-11-29 08:15, aktualizacja: 2018-11-29 09:03

Blisko 270 ozdób świątecznych rozbłyśnie w tym roku na ulicach Rudy Śląskiej. Właśnie rozpoczął się ich montaż. Szczególnie jasno i barwnie będzie na miejskim rynku, gdzie oprócz dużej choinki rozświetlona zostanie fontanna, a na płycie zainstalowane zostaną ozdoby przestrzenne. Te ostatnie pojawią się także w innych dzielnicach miasta. Miasto na świąteczne oświetlenie przeznaczy blisko 380 tys. zł.

Chcemy, żeby w okresie Bożego Narodzenia również wystrój miasta wpisywał się w świąteczną atmosferę. Tradycyjnie, oprócz dekoracji na ulicznych latarniach, rozświetlimy największe ronda, a w kilku punktach w mieście zamontujemy duże świetlne ozdoby przestrzenne – wylicza prezydent Grażyna Dziedzic.

Ogółem w Rudzie Śląskiej zainstalowanych zostanie prawie 270 ozdób. Będą to głównie dekoracje przedstawiające imitacje płatków śniegu, bombek, gwiazdek, choinek, aniołów oraz prezentów. Pojawią się one na latarniach ulicznych we wszystkich dzielnicach miasta. Dekoracje te wykonane zostaną z żarówek LED, które - w odróżnieniu od tych tradycyjnych - są energooszczędne.

Oprócz tradycyjnych ozdób montowanych na latarniach ulicznych, pojawią się także iluminacje przestrzenne. Na rynku w Kochłowicach stanie rozświetlona figura renifera, w Bielszowicach pojawi się ogromna bombka (zieleniec obok kościoła pw. Marii Magdaleny), skrzyżowanie ulic Siekiela i Wita Stwosza w Bykowinie oświetli 3-metrowy prezent, w Goduli zainstalowane zostanie 5-metrowe drzewko świetlne, w Rudzie przy ul. Gierałtowskiego zamontowana zostanie ponad 2-metrowa śnieżynka, a na rynku w Orzegowie zamontowana zostanie instalacja z tronem i dwoma prezentami.

Ozdoby 3D cieszą się olbrzymim zainteresowaniem, szczególnie wśród dzieci. Mieszkańcy chętnie robią sobie przy nich zdjęcia, dlatego pojawią się one w kilku dzielnicach, w miejscach dostępnych i widocznych z drogi – mówi prezydent Dziedzic.

W okresie świątecznym ciekawie prezentowały się będą też rudzkie ronda. Podobnie jak w roku ubiegłym, w Halembie pojawi się podświetlony renifer ciągnący kopalniane wagoniki z prezentami, zaś w Chebziu w czerwone i srebrne lampki ustrojony zostanie zabytkowy wagon tramwaju.

Szczególnie barwnie prezentować się będzie rudzki rynek, gdzie obok świetlnej konstrukcji przedstawiającej sanie ciągnięte przez renifery zamontowane zostaną duże świetlne figury skrzatów, w których dzieci będą mogły sobie zrobić zdjęcie. Dodatkowo rozświetlona zostanie fontanna, a kolejna iluminacja pojawi się na elewacji budynku urzędu miasta. W centralnej części miasta nie może też zabraknąć choinki. Tegoroczne drzewko będzie miało ponad 12 m wysokości. Będzie ono rozświetlone i zwieńczone trójwymiarową gwiazdą.

W tym roku miasto na świąteczne iluminacje przeznaczyło blisko 380 tys. zł. Kwota ta obejmuje wynajem, montaż, utrzymanie, konserwację oraz ewentualne naprawy, a następnie demontaż oświetlenia.

Świąteczne strojenie rozpoczęte

Komentarze (11)    dodaj »

 • Ola

  Może przed rozwieszeniem ozdób należałoby najpierw usunąć bilbordy wyborcze? A może pan Wesoły nadal liczy na wygraną, skoro nadal nie usunął z ulic miasta swoich wizerunków?

 • Bibi

  Piękne ozdoby i choinka świąteczna, uważam że większość mieszkańców Rudy Śląskiej jest zadowolona,a szczególnie rodzice małych dzieci,co chwilę ktoś robi sobie lub dzieciom zdjecie pod choinka .

 • Lamka

  Nie było jeszcze sytuacji żeby ludzie byli z czegoś zadowoleni,a gdyby nie było ozdób to znowu byłyby głosy, że wszystkie ościenne miasta mają tylko nie my

 • Jo

  Paroletnia z Orzegowa będę miały tron

 • Emeryt

  Powinno być referendum czy ludzie tego chcą

 • mikołoj

  powinno być referendum czy chcemy w mieście trzymać takich starych zmierzłych pryków co im nic nie pasuje

 • Ala

  Ładnie to wygląda, tylko , litości, po co to wszystko już od połowy listopada????

 • Olo

  bo ciemno jest i smutno....

 • Bolo

  Zgadzam się z Tobą, Olo. Niech ich nie zdejmują w ogóle. Bedą przez cały rok robić za rozjaśniacz i rozweselacz -((

 • abc

  teraz dekoracje a potem sie dziwia ze ludziom swieta sie brzydna..

 • Rycerz

  Na bogato zgodnie z hasłem zastaw się ale postaw się. Czyż to nie złoty okres szlachty. Historia kołem się toczy szkoda, że to prowadzi wiemy dobrze do jakich skutków.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również