Wiadomości z Rudy Śląskiej

TOP 10 najdziwniejszych słów w gwarze śląskiej!

  • Dodano: 2020-11-01 15:45

Ślonsko godka jest czymś wyjątkowym i niepowtarzalnym. Wiecznie żywa i ostatnimi czasy coraz bardziej popularna, jest stale używana w śląskich domach. Istnieją jednak słowa, które szczególnie zapadają w pamięć – często posiadają wiele znaczeń i osobliwe brzmienie.

Oto lista najdziwniejszych słów w gwarze śląskiej! 

  1. AJNFACHOWY

Jest to jedno z najpopularniejszych słów w gwarze. Oznacza coś zwyczajnego, byle jak wykonanego... zwyczajną tandetę. Często używa się go, aby okazać czemuś nieskrywaną pogardę. 

  1. FANDZOLIĆ

Przechodząc ulicami miast z Górnego Śląska, często można usłyszeć zwrot „Niy fandzol!”. Czym jest „fandzolenie”? Gadaniem od rzeczy, opowiadaniem niestworzonych historii, w które ciężko dać wiarę. Może chodzić również o wypowiedź nielogiczną i niepoukładaną, pełną nieścisłości i luk.

  1. ŁONACZYĆ

To słowo może zastąpić właściwie każdy istniejący czasownik. Często, gdy chcemy coś szybko powiedzieć i zabraknie nam odpowiedniej czynności, możemy wstawić właśnie słowo „łonaczyć”. Często nazywa się je „jokerem” wśród słów – może zastąpić wszystko niczym joker w kartach. 

  1. CIUĆMOK

Każdy z nas zna przynajmniej jednego ciućmoka. Tym mianem określa się osobę niezdarną, nieporadną, ale bardzo sympatyczną. Rzadko używa się go w znaczeniu pejoratywnym. Jako synonimu możemy użyć słowa „boroczek”, które również nie jest negatywnie nacechowane. 

  1. SZMATERLOK

Dla reszty Polski motylek, dla Ślązaków właśnie „szmaterlok”. Etymologia tego słowa ma swoje korzenie w języku niemieckim, jednak znacznie różni się od swego odpowiednika w tym języku. „Szmaterlok” jest prawdopodobnie jednym z najbardziej śląskich słów, jakie istnieją. 

  1. ŻDŻADŁO

Trzeba przyznać, że nawet część mieszkańców Górnego Śląska nie ma pojęcia, czym jest „żdżadło”. Ten atrybut każdej kobiety ma naprawdę wyjątkową nazwę, która ma swoje korzenie w języku prasłowiańskim. Naprawdę ciężko jest skojarzyć lustro z czymś tak wymyślnym jak „żdżadło”!

  1. ERBNOŃĆ

To odpowiednik polskiego słowa „odziedziczyć”. Odnosi się zarówno do rzeczy materialnych, jak spadek, lub cech charakteru czy zwyczajów. Oznacza również „dostać coś przypadkiem, niespodziewanie”.

  1. PRZAĆ

Zdecydowanie najpiękniejszym zdaniem, jakie można usłyszeć na Górnym Śląsku, jest „Jo ci przaja!”. Czasownik „przać” oznacza „kochać”. Wyraz ten pochodzi od dobrze znanego nam słowa „sprzyjać”.

  1. GIBAĆ

Słowo „gibać” nie ma po śląsku zbyt wiele wspólnego z wygibasami. Oznacza „spieszyć się, pędzić”. W naszej rzeczywistości, kiedy wszyscy gdzieś się spieszymy, jest jak najbardziej na czasie. 

  1. GYNSI PYMPEK

To zdecydowanie jedno z najdziwniejszych słów w gwarze śląskiej. Gynsi pympek to doskonale nam znana „stokrotka”, która pięknie ozdabia łąki w całej Polsce. Ten niepozorny kwiat ma wyjątkowo dziwne miano na Śląsku, jednak gwarantuje ono, że łatwo się o stokrotce nie zapomni!

A wy? Jakie jest wasze ulubione słowo w gwarze śląskiej? Podzielcie się nimi w komentarzach! 

Komentarze (59)    dodaj »

  • mikolaj

    tekst na medal ! Erich, to sie na konkurs nadaje. Może redakcjo coś takiego zorganizuje :D jednego nie rozumia " sztyrcynhalter " ale spytom sie łojca i omy z Godule :D

  • gregor

    Sztyrcynhalter to wieszak na pokrywki od garnków zawieszony był na ścianie obok pieca.

  • zyg

    Sztyrcynhalter to wieszak na pokrywki od garnków zawieszony był na ścianie obok pieca.

  • Ehh

    W końcu piękny śląski tekst na poziomie a nie tylko chamskie i płytkie wypociny Bolka. Brawo.

  • Genek

    Drzistac, mamlas.

  • Luca

    Ło peronie jake te łokna upaćkane , gardiny i szajpki czorne jak świynto ziymia ,stary musisz mi ściongnonć tyn kromlojter a gipsdeka jako czorno ,pszi łokazji umyja tyn zokel abo jak mosz chyntka to weś biksa laku i go posztrajc[...] i niy zapomnij o fuzlajstach , dylowka tysz niy nojlepi wyglondo tysz by jom czeba sztrajchnońć, to narazie pyrsk leca po chalba.

  • Ryl

    Te upaćkane to tak gorolstwem zalatuje.

  • Lyjo

    Szmaciosz , zokel , luftbiksa , blachowka ,bifyj ,szmaterlok , szułancijer ,papyndekel ,blaukrałt ,ferklajdong ,biksamer ,flaszynpucer ,lyberwoszt ,sztamfer , sznita z presowom i jeszcze w pierony innych wyrazow .

  • BJS

    Ciuchtać, roztopyrczać/roztopyrczony, rajmować, banukać-stare mało już pamiętane słowa

  • Wuszt

    Kochom ślonsko godka

  • Magma

    gipsdeka i zolMagma

  • betty

    asjetka, kułkastla, żdżadło. Polecam powieść o Karolu Goduli - "Godulowa saga" J. Buczyńskiego - piękny kawał śląskiej historii i jej ludzi

  • Krojcok

    Dobrze godosz , górny Ślonsk mo tako bogato historia i tako piekno tradycjo i wyjątkowe dziedzictwo kulturowe . Na silesia- tv same ci.lstwa lecom , odgapione od zachodu ! Czy nie ma komu dbać i promować ta wyjątkowo kultura , związano naszym górniczym regionem .

  • Ryl

    A jo nie polecom bo napisoł ,,Orzegów dzisiaj dzielnica Zabrza"

  • Kowalski

    "Jedzok" to osoba mająca apetyt

  • Rico

    Ciućmoka można też nazwać pa[...]okiem

  • Pół.

    Hasiok czyli śmietnik.

  • B. Pieczko

    Aszynbecher to ulubione słowo tego co kurzy cigarety

  • Boluś

    Haziel. Jo mu przaja

123

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również