Wiadomości z Rudy Śląskiej

Umorzenie odsetek w zamian za regularne opłaty czynszu

 • Dodano: 2020-09-03 08:00, aktualizacja: 2020-09-03 06:40

Przedłużono termin składania wniosków  o umorzenie odsetek od zaległości czynszowych dla najemców mieszkań z zasobów gminy.

Lokatorzy, którzy w całości wpłacą kwotę zaległego czynszu do końca września br. i jednocześnie będą na bieżąco regulować kolejne opłaty, mogą jeszcze liczyć na 70% umorzenie odsetek wynikających z zadłużenia.

Przepis dotyczy także zaległości w opłatach za media

Założeniem tej zmiany jest umożliwienie wyjścia z zadłużenia poprzez uregulowanie całości zaległych należności w zamian za umorzenie odsetek. To również mobilizacja do regulowania bieżących opłat za mieszkanie – mówi Michał Pierończyk, wiceprezydent miasta.  – Mamy przypadki, w których dłużnik spłacił należność w kwocie poniżej 1000 zł , a zostanie mu umorzona kwota blisko 20 tys. zł, dlatego jest o co się starać  - dodaje.

Najemcy, którzy złożą wniosek do końca września i jednocześnie w tym terminie spłacą zaległy czynsz, mogą liczyć na 70% umorzenie odsetek. Wniosek należy złożyć do odpowiedniego Rejonu Eksploatacji Budynków lub siedziby MPGM TBS Sp. z o.o. i zadeklarować w nim termin uiszczenia zaległych należności. Co ważne, jednocześnie trzeba na bieżąco płacić kolejne opłaty za czynsz i media.

Do tej pory z takiej możliwości skorzystało już 37 lokatorów

Zostaną im umorzone odsetki na łączną kwotę 400 tys. zł.

Przypomnijmy, że od kilku lat istnieje w mieście możliwość odpracowania zadłużenia z tytułu czynszu lub odszkodowania za zajmowanie mieszkania bez tytułu prawnego, wykonując drobne prace porządkowe lub usługowe na rzecz miasta.

Komentarze (13)    dodaj komentarz »

 • Barbara

  Witam, jestem przeciwniczką nieplacenia czynszu, ale trzeba by zapytać z jakiego powodu nie placili... mam znajomego którego żona ciężko zachorowala na nowotwór złośliwy a tylko mieli do dyspozycji 1 emeryturę męża i też nie wysoką, więc albo trzeba bylo kupić leki, pampersy, podklady i inne środki p. odlezynowe a jeszcze gdzie jedzenie srodki czystości, i to mnie akurat nie dziwi że rodzina nie mogla placić czynszu... powtarzam nie mogla a nie nie chciala

 • Karl

  Pora zasiąść z popcornem i poczytać skomlenie kapitalistycznych głupców...

 • Pracująca matka

  Jak można takie coś jak umorzenie akceptować spłacać a jak nie to baraki postawić niech mieszkają!! Do czego ta Ruda Śląska prowadzi większą szansę mają zawsze ci którzy nie płacą jeszcze im wszystko się należy. DO ROBOTY !!!!

 • zigfrid

  Już się tak nie rzucaj. Nikt im nie umarza należności za czynsz i media tylko część odsetek. Odsetki to kara za nie płacenie w terminie i wynosi coś ok 9-11% rocznie. Inflacja jest ok 3% więc umorzenie o 70 % jest tylko uchyleniem kary bo zostaje te 3% na pokrycie strat wartości należności przez inflację. Ciężko to pojąć ? Jestem inżynierem ale coś takiego potrafię zrozumieć bez jakiejś szkoły ekonomicznej czy specjalnego tłumaczenia, ale niestety z tego co widzę ludzie tego nie ogarniają i piszą bzdury. Czasem jest tak że komuś przytrafi się jakieś nieszczęście i potem odsetki mogą być problemem, a tak dostaje szansę, że jeśli będzie płacił w terminie to kare mu się zawiesi. I żeby było jasne, jestem PRZECIWNY umarzaniu NALEŻNOŚCI bo to jest nie sprawiedliwe w stosunku do innych mieszkańców. Ale zawieszenie kary za dobre sprawowanie ? Czemu nie.

 • Ziutek

  Panie inżynierze: za te 20 000 odsetek, to można wybudować ok 50 m2 chodnika, czy ścieżki rowerowej, postawić kilka koszy czy ławek, obsadzić rondo roślinami... to wyobraź sobie co można zrobić jak się ma 400 000 zł!

 • zięć

  i ktoś może sobie na zbudowaniu zarobić:)

 • Zigfrid

  Ziutku, ale zrozum ze te pieniądze to nie są pieniądze które normalnie by spółdzielnia otrzymała. jeśli te osoby by płaciły w terminie to nie było by tych wirtualnych 400 tysięcy. To są kary a nie należne kwoty wynikające wprost z opłat. Zawsze można kalkulować w ten sposób ale podobnie można lepić mandaty pieszym czy kierowcom za wszystko i z zebranych pieniędzy odnawiać chodniki. Nie tędy droga. Warunkowe umorzenie kary to instrument stosowany od zawsze i czasem daje dobry skutek.

 • rudzianka

  niech przynajmniej posprzataja bo Ruda Slaska zalega brudem,a my oczywiscie znow dostaniemy podwyzki za czynsz,gdzies trzeba sciagnac pieniadze od szaych ludzi co pracuja a inni w kulki leca i wyzyskuja Nas podatnikow

 • rudzianka

  niech przynajmniej posprzataja bo Ruda Slaska zalega brudem,a my oczywiscie znow dostaniemy podwyzki za czynsz,gdzies trzeba sciagnac pieniadze od szaych ludzi co pracuja a inni w kulki leca i wyzyskuja Nas podatnikow

 • z goduli

  nie wiem jak w tym mieście może być dobrze... na czynsze nie mają, długi robią, autami się wożą, 500+ i inne dodatki kasują, do roboty się nie wezmą, a miasto i tak będzie głaskać po główce...

 • Beti

  Dla patologii wszystko,a miasto brak kasy,coś wspaniałego.

 • Ziutek

  Brawo!!! Dalej finansujcie nieroboli, a potem płacz, że miasto nie ma pieniędzy. Nie dość, że nie płacą, to jeszcze dajcie im te mieszkania na własność za 1 zł, a potem jeszcze im zróbcie termomodernizację. 400 tys długu i jeszcze mieszkali w zasobach MPGM? Wystarczy postawić 10 kontenerów takich budowlanych - i jak nie płacisz to eksmisja do baraków. Nauczyli by się cwaniaki płacić za dach nad głową.

 • czytelnik

  Nie ma eksmisji do baraków, jest tylko na bruk

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.