Wiadomości z Rudy Śląskiej

W mieście przybywa dzikich wysypisk. Jak z nimi walczyć?

  • Dodano: 2023-05-11 14:00

Spacerując po lesie czy innych terenach zielonych w Rudzie Śląskiej, coraz częściej można się natknąć na tzw. dzikie wysypiska. Ludzie pozbywają się w ten sposób sprzętów RTV i AGD, mebli czy opon. Mimo starań służb, skala tego zjawiska niestety nie maleje. Wiele dzikich wysypisk zniknęło z miejskiego krajobrazu dzięki interwencjom Straży Miejskiej oraz mieszkańcom, którzy przeprowadzali akcje sprzątania zieleni w swoich dzielnicach.

Rudzkie tereny zielone toną w śmieciach

Niektórzy mieszkańcy naszego miasta i miast ościennych postanowili pozbywać się swoich odpadów w inny, zdecydowanie szkodzący środowisku sposób. Wielkogabaryty, sprzęty AGD, plastikowe opakowania, szklane butelki czy opony często trafiają do lasów i na rzadziej uczęszczane tereny zielone. Niestety, coraz częściej mijamy wiele z nich podczas wiosennych spacerów.

Skala zjawiska rośnie

O skalę zjawiska śmiecenia w lasach i na terenach zielonych zapytaliśmy rudzką Straż Miejską. Funkcjonariusze na co dzień patrolują okolicę i często odkrywają kolejne dzikie wysypiska.

- Do tutejszej jednostki Straży Miejskiej niemal każdego dnia wpływają informacje przekazywane przez mieszkańców miasta dot. zanieczyszczonych terenów. Miejsca takie ujawniane są również przez strażników w trakcie codziennej służby. Funkcjonariusze Straży Miejskiej prowadzą kontrole miejsc powstawania tzw. dzikich wysypisk śmieci w trakcie służby patrolowej, a także za pomocą przenośnych kamer (fotopułapek) – mówi komendant Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej, Marek Partuś.

Fotopułapki montowane są zarówno w najbardziej newralgicznych miejscach, jak i tam, gdzie już wcześniej dochodziło do powstawania dzikich wysypisk. Dzięki tym urządzeniom i zaangażowaniu służb, część osób przyczyniających się do powstawania dzikich wysypisk została pociągnięta do odpowiedzialności za swoje czyny.

- W ubiegłym roku na sprawców zanieczyszczania miejsc publicznych nałożono 73 mandaty karne, udzielono 98 pouczeń oraz skierowano 4 wnioski o ukaranie do sądu.

Jak przeciwdziałać?

Oprócz patrolowania okolicy i montowania fotopułapek, Straż Miejska w Rudzie Śląskiej współpracuje z innymi instytucjami miejskimi i wojewódzkimi, aby wspólnie walczyć z powstającymi jak grzyby po deszczu dzikimi wysypiskami. 

- W ramach współpracy z MOPS prowadzone są prace społecznie użyteczne, w trakcie których sprzątane z zanieczyszczeń są tereny miejskie. W chwili obecnej wyznaczone są 33 takie miejsca. W roku 2022 uporządkowano 83 takie działki, z których zebrano 107 040 litrów odpadów - dodaje komendant Marek Partuś.

A jak my, mieszkańcy możemy pomóc? Przede wszystkim zgłaszając Straży Miejskiej każde dzikie wysypisko mijane chociażby podczas wiosennych spacerów. Warto również zaangażować się w akcje sprzątania okolicy. Do dbania o nasze tereny zielone możemy się również przyczynić promując postawy proekologiczne, szczególnie wśród najmłodszych rudzian.

Komentarze (31)    dodaj »

  • Wyborca

    Taki wujek dobra rada z Ciebie. Populizm w czystej postaci z takim programem do ciś chopie do rady miasta a po pierwszej odebranej diecie zapomnisz jakieś mioł obietnice. Popatrz na takiego Myszura...dziadek już nie wie po co tam siedzi w tej radzie bo dla mieszkańców od dawna nie zrobił nic...

  • riczi

    Trzeba podnieść cenę do 1000 zeta za pojemnik/worek i wtedy wszystkie śmieci będą już tylko w lesie, co ułatwi logistykę wywozu.

  • Elian

    Dotkliwość i nieuchronność kary jedynym sposobem jeśli do ograniczonej świadomości nie dociera, że śmieci wyrzuca się do śmietnika.

  • Śmiać się czy płakać

    Podnieście kolejny raz opłatę za śmieci to pewnie pomoże …

  • Teo z RODOS

    Ostatnio zaskoczyła mnie pewna rzecz, otóż jako działkowiec ROD nie mogę wyrzucić do PSZOK takich odpadów z ogródka jak szyby, lustra czy gruz. Przy ROD znajdują się kosze do segregacji jednak tam też nie można tego wyrzucić, więc zostaje mi porzuć gdzieś te śmieci! To nie moja wina, chciałem oddać do PSZOK ale Pani stwierdziła, że nie przyjmują z ROD!!! Proponuję rozwiązać problem a nie dziwić się że nadal są dzikie wysypiska!!!

  • Paweł

    Raz w roku należy się za darmo big bag na gruz więc w czym problem

  • Rudi

    Trzeba zlikwidować ROD i nie będzie problemu ze śmieciami

  • Iks

    Trzeba powiedzieć, że to śmieci z prywatnej posesji i załatwione...

  • n4u

    Możesz to wyrzucić w ramach swojego miejsca zamieszkania. Skoro macie gruz, lustra i szyby to powinni wam podnieść opłaty i wtedy bigbag będzie przysługiwał tak samo jak mieszkańcom bloków i domów.

  • Co zrobi miasto?

    Potwierdzam jest to problem i nikt nic nie wie!

  • Hans

    Jak walczyć? Obniżyć opłaty za odbiór śmieci, a podnieść kary za wysypywanie w miejscach niedozwolonych. Proste. No i zlikwidować leniów miejskich bo oni i tak sie do niczego nie nadają.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również