Wiadomości z Rudy Śląskiej

W przyszłym roku planowana jest rozbiórka muszli koncertowej w Parku Strzelnica

 • Dodano: 2020-10-02 10:00

Muszla koncertowa w Parku Strzelnica w Bielszowicach to obiekt, który był lubiany przez mieszkańców. Z sentymentem wspominają radosne imprezy odbywające się w tym miejscu. Od kilku lat muszla nie jest już tak często wykorzystywana. Stała się celem dla okolicznych wandali i graficiarzy. Jak zapowiada rzecznik prasowy rudzkiego magistratu, obiekt już wkrótce zniknie z parku.

Park Strzelnica w Bielszowicach wziął swoją nazwę od nieistniejącej już strzelnicy założonej przez Związek Powstańców Śląskich w 1924 r. Po II wojnie światowej zintensyfikowano pracę nad parkiem, powstał m.in. amfiteatr z drewnianą muszlą koncertową, zastąpioną w latach 60. nową, mieszczącą dwa tysiące widzów. Powstał tu także basen, lodowisko, tor saneczkowy a nawet wyciąg narciarski. Część infrastruktury nie dotrwała do dzisiejszych czasów z uwagi na występujące na tym terenie szkody górnicze. 

Dla wielu mieszkańców Bielszowic park to miejsce wypoczynku i relaksu. Muszla była remontowana już kilkukrotnie. Za każdym jednak razem nie po stosunkowo krótkim czasie zostawała ponownie niszczona. Obecnie muszla jest "ozdobiona" różnymi malunkami i obraźliwymi napisami.


Czytaj więcej: Muszla koncertowa obiektem wandalizmów


Obiekt nie prezentuje się obecnie dobrze. Zarośnięte chwastami trybuny i zniszczona przez graficiarzy muszla nie zachęca do spędzania w tym miejscu wolnego czasu. Jak zaznacza Adam Nowak - rzecznik prasowy rudzkiego magistratu, muszla nie spełnia już swojej funkcji. Artyści nie chcą w niej występować. Podczas różnych imprez w parku montowana jest osobna scena i to właśnie na niej odbywają się koncerty i występy.

- Muszla nie spełnia już swojej funkcji. Artyści nie chcą tam występować. W 2021 roku planowana jest jej rozbiórka - mówił Adam Nowak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej.

Od kilku lat w parku Strzelnica miasto realizuje wiele inwestycji. Rewitalizację parku Strzelnica miasto prowadzi od 2014 roku. Pierwszą inwestycją była budowa placu zabaw i siłowni napowietrznej. Rok później oddano do użytku pierwszy w Rudzie Śląskiej specjalny tor do jazdy rowerem tzw. pumptrack, natomiast od 2016 r. mieszkańcy korzystają z kompleksu boisk do piłki nożnej, koszykówki i siatkówki. W 2019 roku do dyspozycji mieszkańców oddano rolkowisko i kort tenisowy. Powstała tam także trasa rowerowa typu singletrack. To ponad 1,6 km toru, 3 trasy zjazdowe o różnym stopniu trudności i miejsca do odpoczynku. Większość inwestycji została zrealizowana w ramach budżetu obywatelskiego.

W przyszłym roku planowana jest rozbiórka muszli koncertowej w Parku Strzelnica

Zobacz także

Komentarze (21)    dodaj komentarz »

 • Ecik

  Już sie tak nie nerwujcie, może co jeszcze z tego bydzie, a tak to ino potrzaskane flaszki i pijoki

 • b-ce

  A może by tak zapytać mieszkańców Bielszowic czy chcą muszlę, czy nie ?

 • Olga

  Bielszowice to ogólnie jedna wielka porażka !! Wstyd !! Miasto zapomniało a tej dzielnicy !! Główne ulice Kokota, Powstańców śląskich, ks.niedzieli jeden wielki SYF. Park obok kościoła to jakaś porażka. A idąc ulicą powstańców śląskich same ruiny i śmieci !! !! !!

 • darek

  Fundament pod nowo biedra dla 500+ jak znaloz :)

 • Zofia

  popieram rozbiórke, w tym rejonie kraju nie nalezy sie ludziom nic co z kultura zwiazane bo tu ludzie nie mają kultury osobistej

 • Strzelnica

  To wypad zołzo,bo kultury u ciebie też nic a nic

 • Beta

  Dobra decyzja. Ilekroć tam przechodzę, widzę młode pijace towarzystwo. Nikt nie dba o to miejsce, to tylko pożywna dla wandali. Szkoda pieniędzy, by co chwilę odnawiać to miejsce, skoro żadne imprezy się tam nie odbywają.

 • Lolo

  Nie rozumiem, co komu przeszkadza ta muszla? Jedynym problemem jest brak zainteresowania i brak pomysłów na nią. A drugą sprawą jest że komuś zależy na tym żeby jej nie było, wiadomo czemu. Ktoś na tym zarobi. Ciekawe ile będzie nas kosztować ta rozbiórka. Czy nie lepiej było by w coś zainwestować? Interesy... Interesy...

 • xxx

  Kto pamięta pana Gorausa gospodarza parku mieszkał w domku przy muszli koncertowej jak dzieci bardzo dokazywali wystarczyło ze wyszedł i pogroził.Uczono nas szacunku do osoby starszej a teraz monitoring i wystarczy podejść do pamtraku i posłuchać obecną młodziez właściwie dzieci bo 10 12 latki.

 • Kowalski

  Przypomniała mi się nasza halembska "muszla" i imprezy za młodu... ktoś jeszcze pamięta?

 • Kris

  Pamiętam, i wolał bym ją jak basen

 • POstkomuchy

  NIECH TĘCZOWA GRAŻYNKA W TYM MIEJSCU WYBUDUJĘ NAM 3 KIBELKI ZA 2000 000 JAK JEJ WIELOLETNI IDOL RAFKAŁ CZAJKOWSKI W STOLYCY

 • Kris

  Już, emocje opadły czy jeszcze potrzeba czasu. A tęczy się nie musisz bać ona nie gryzie i nie zaraża.

 • Ehh

  Co za bełkot....

 • n4u

  to nie są graficiarze tylko wandale, by być graficiarzem trzeba być artystą a nie bezmyślnie bazgrać napisy na murach

 • error

  Likwidowanie idzie im świetnie. Likwidujcie dalej! Jak się nie ma pomysłu na coś to najlepiej zlikwidować i po problemie. Artyści nie chcą występować? A znamy kogokolwiek kto by chciał w tym bałaganie wystąpić?

 • Basia

  Dokładnie, najłatwiej zlikwidować niestety

 • Mr

  Czytanie ze zrozumieniem cię przerasta? Piszę wyraźnie co zostało w tym parku zrobione na przestrzeni lat. Po jakiego grzyba ma być ta muszla która szpeci ten park? Masz zero argumentów, zero przykładow, dramat.

 • es i er

  Zawrzij ryj gorolu.Miasto i jego symbole umierają przez takich jak ty.

 • Mr

  Es i er czyli LESER :D syneczku jak tak patrzę na twój komentarz to nie dziwię się że w kraju nie może być dobrze przez takich jak ty. Żeby wyprowadzić cię z błędy to gorola poszukaj w rodzinie albo popatrz do lustra będzie szybciej :) moi dziadkowie walczyli za Śląsk i nie przyjechali ze wschodu tak jak ty :)

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.