Wiadomości z Rudy Śląskiej

W Rudzie Śląskiej głos oddali już kandydaci na fotel prezydenta miasta

  • Dodano: 2022-09-25 12:45, aktualizacja: 2022-10-04 10:34

Trwają przedterminowe wybory prezydenckie w Rudzie Śląskiej. Lokale wyborcze czynne są do 21. Swoje głosy oddali już kandydaci na prezydenta miasta - Michał Pierończyk i Krzysztof Mejer.

Wybory w Rudzie Śląskiej

Mieszkańcy Rudy Śląskiej wybierają dzisiaj prezydenta miasta w II turze przedterminowych wyborów, koniecznych po śmierci w czerwcu br. prezydent Grażyny Dziedzic. Głosowanie rozpoczęło się bez zakłóceń, wszystkie lokale wyborcze są otwarte. 

W II turze mierzą się dwaj dotychczasowi wiceprezydenci: bezpartyjni, startujący z własnych komitetów Krzysztof Mejer i Michał Pierończyk, którzy w I turze uzyskali najwyższe wyniki.

Kandydaci oddali już swoje głosy

Jako pierwszy swój głos oddał Krzysztof Mejer. Głosował o godzinie 10.30 w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 70 z siedzibą w Szkole Podstawowej nr 15 przy ul. Energetyków 15. Natomiast Michał Pierończyk głosował o godzinie 11 w Komisji Wyborczej nr 29, znajdującej się przy ul. Pokoju 4.

Jak oddać głos?

Uprawnionych do głosowania jest ok. 101,5 tys. mieszkańców Rudy Śląskiej, którzy mogą oddać głos do godz. 21. W mieście wyznaczono 79 obwodowych komisji wyborczych.

Rudzianie do lokalu wyborczego będą mogli wybrać się do 21:00. Aby móc przystąpić do głosowania, należy przedstawić komisji wyborczej ważny dokument tożsamości ze zdjęciem. Może to być dowód osobisty bądź prawo jazdy. Dokument posłuży komisji do znalezienia wyborcy w spisie bądź w przypadku zaświadczenia o prawie do głosowania dopisze go do niego.

Każdy wyborca otrzyma w lokalu kartę do głosowania opatrzoną oryginalną pieczęcią, na której to należy postawić krzyżyk przy jednym z 2 kandydatów biorących udział w wyborach w 2022 roku. Według nowelizacji kodeksu wyborczego ze stycznia 2018 za krzyżyk uznajemy "co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki". Jeżeli wyborca postawi krzyżyk przy więcej niż jednym nazwisku bądź nie postawi go wcale - głos będzie nieważny!

Listę obwodowych komisji wyborczych znajdziecie TUTAJ

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również