Wiadomości z Rudy Śląskiej

W Rudzie Śląskiej ruszyły prace społecznie użyteczne

 • Dodano: 2021-02-09 06:30, aktualizacja: 2021-02-09 06:42

Rozpoczęła się realizacja prac społecznie użytecznych. Będą one prowadzone m.in. w placówkach publicznych, parkach, czy na nieużytkach. W tym roku weźmie w nich udział 67 osób, które w ramach tej formy aktywizacji zawodowej przepracują w sumie prawie 30 tys. godzin.

Podobnie jak w latach ubiegłych osoby skierowane do programu będą wykonywać prace remontowe, konserwatorskie (np. tynkowanie i szlifowanie ścian, malowanie, proste prace naprawcze nie wymagające uprawnień) i porządkowe (m.in. pielęgnacja trawników i krzewów czy likwidacja nielegalnych wysypisk śmieci).

Prace społecznie użyteczne są formą aktywizacji zawodowej bezrobotnych klientów pomocy społecznej

Osoby biorące w nich udział są zarejestrowane w urzędzie pracy, ale bez prawa do zasiłku. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zgłasza kandydatów do programu do Powiatowego Urzędu Pracy, który z kolei, jeśli nie ma przeciwwskazań formalnych, wydaje odpowiednie skierowanie.

Przydział pracy jest zależny od możliwości i predyspozycji uczestnika – mówi Krystian Morys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej.

Zatrudnieni mogą przepracować do 50 godzin miesięcznie, nie więcej jednak niż 10 godzin w tygodniu. Uczestnictwo w programie daje możliwość uzyskania świadczenia pieniężnego, które obecnie wynosi 8,70 zł za przepracowaną godzinę, ale przede wszystkim wzmacnia nawyki związane z zatrudnieniem i dyscypliną pracy.

W 2020 roku do prac społecznie użytecznych zaproponowano 124 kandydatów, spośród których 60 osób podjęło ich realizację.

Z uwagi na zagrożenie epidemiczne wykonywanie prac było okresowo wstrzymane

W realizację prac społecznie użytecznych zaangażowanych jest wiele podmiotów, m.in. rudzka Straż Miejska, która nadzoruje prace porządkowe na terenach otwartych, np. przy likwidacji nielegalnych wysypisk śmieci. Tylko w ubiegłym roku uczestnicy prac uporządkowali 18 działek gminnych, które nie są ujęte w stałym utrzymaniu czystości i porządku. W ramach tych prac zebrano łącznie prawie 22 tys. litrów opadów, przedmioty wielkogabarytowe i odpady roślinne.

Z innych prac przeprowadzonych w ubiegłym roku warto wymienić remonty i porządki przeprowadzone m.in. w budynkach Domu Pomocy Społecznej Senior oraz mieszkaniach chronionych będących w zasobach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. W trakcie poprzednich edycji uczestnicy pracowali m.in. w siedzibie Komisariatu nr II, sekcjach pracowników socjalnych, Szkołach Podstawowych nr 40, 18 i 8 czy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

Prace społecznie użyteczne są bardzo pozytywnie postrzegane zarówno przez mieszkańców naszego miasta, którzy korzystają z efektów tych działań, jak i wśród samych klientów pomocy społecznej, dla których często jest to początek nowej drogi zawodowej niezależnie od wieku czy wykształcenia – zapewnia Krystian Morys. - Dzięki tym działaniom wielu z uczestników podjęło zatrudnienie na otwartym rynku pracy - dodaje.

Prace społecznie użyteczne prowadzone są od 2008 roku. Ich realizacja została ujęta w Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta Ruda Śląska w ramach programu: Prace społecznie użyteczne. Reintegracja społeczno-zawodowa bezrobotnych klientów MOPS. Tegoroczna edycja prac społecznie użytecznych potrwa do 10 grudnia.

Komentarze (14)    dodaj »

 • Bez pytań

  Serio 8.70 toż to nawet nie minimalna pensja kto normalny za takie grosze robi bezdomni czy niewolnicy 21 wieku

 • fafik

  A nie można by tak zmobilizować więźniów, żeby oczyścili wszystkie skrzyżowania ze śniegu? Pług przejedzie prosto ale wszelkie zakręty przejścia dla pieszych są zawalone śniegiem. Dobrze, że zmarzniętym. Katastrofa będzie jak zaczniemy brnąć w tej brei przy roztopach

 • Aaa

  Ciężko dojść do szkoły i przedszkola z dziećmi bo tak jak i ulice to i połowę chodników nieodśnieżonych

 • Terferekuku

  Stawka w sam raz na jabola po pracy!

 • boluś

  Ciekawe jako kasa na to pójdzie? I jaki % z tyj kasy trefi do uczestników tego programu? A kiela wsiąknie w MOPSie i UP?

 • Ja

  8.zł.smiech.na.sali.wyzysk.ludzi

 • Aaaaa

  A kto im zabroni iść do pracy??

 • Karl

  To im ją znajdź tępaku, czy że w tu pieprzenia z ciepłej posadki i poznania zasad kapitalistycznego rynku pracy w tym kraju/mieście...

 • boluś

  Jako jest najniższa stawka godzinowa? To jawne łamanie prawa w kwestii płacy minimalnej! Trza zapodać do Prokuratury'

 • Bunia

  Weź człowieku zasięgnij podstawowych informacji o tego typu projektach, a potem się wymądrzaj. To ciebie tra zapodać do szkoły

 • boluś

  Za dużo sfermentowanego soku z Gumijagód i podskakiwania. Efekt wali po kopułce.

 • n4u

  ci bez prawa do zasiłku mają motywację by tą pracę znaleźć - powinni pogonić tych co siedzą na zasiłku ...

 • Rajnhold

  Chórrrra. Może wybódójom hale do gimnastyki artystyczno-akrobatycznei

 • Karl

  8,70/h - widzę że niewolnictwo ma się bardzo dobrze

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również