Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Za nami nadzwyczajna Sesja Rady Miasta Ruda Śląska

 • Dodano: 2019-11-15 11:45, aktualizacja: 2019-11-19 08:51

Za nami nadzwyczajna Sesja Rady Miasta Ruda Śląska. Radni głosowali w sprawie przyjęcia Programu Współpracy Miasta Ruda Śląska z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2020.

Na początku listopadowej sesji, tradycyjnie już, zostało odczytane sprawozdanie z pracy prezydenta miasta w okresie międzysesyjnym (od 7 do 14 listopada br.).

- Wprawdzie od ostatniej sesji Rady Miasta minął tylko tydzień, ale w tym okresie miało miejsce kilka wydarzeń, o których chcemy poinformować. 8 listopada br. upłynął termin skorzystania przez Prezydenta Miasta z prawa pierwokupu nieruchomości przy ul. Niedurnego, dzierżawionej przez miasto do tej pory na rzecz Ochotniczej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej. W tym dniu podpisaliśmy u notariusza oświadczenie w sprawie skorzystania z tego prawa. Dzięki temu rudzka OSP będzie mieć wreszcie swoją siedzibę - mówił wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Oprócz tego wiceprezydent wspomniał także o zakończonej niedawno inwestycji zrealizowanej w ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego. Przy ulicy Zgrzebnioka w Bykowinie powstał parking. Więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ.

Gotowe jest także rolkowisko przy parku Strzelnica w Bielszowicach.

Przypomnę, że zadanie to zostało wybrane do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego na 2018 rok. Jednak wówczas nie udało się wyłonić wykonawcy. Warta ponad 800 tys. złotych inwestycja została więc sfinansowana z tegorocznej ogólnej puli środków - dodał Krzysztof Mejer.

Po przedstawieniu sprawozdanie, radni głosowali w sprawie przyjęcia Programu Współpracy Miasta Ruda Śląska z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2020. Uchwała została przyjęta. Za jej przyjęciem głosowało wszystkich 21 radnych obecnych na sali. Cały projekt uchwały znajdziecie TUTAJ.

Później przyszedł czas na zgłaszanie interpelacji i zadawanie pytań. Radni dopytywali m.in. o remont Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie czy szkód górniczych powstałych na terenie Zespołu Szkół nr 6 im. Mikołaja Kopernika w Rudzie Śląskiej.  Aleksandra Skowronek poruszyła temat zamknięcia świetlicy środowiskowej przy ul. Bujoczka w Rudzie. Przewodnicząca Rady Miasta w imieniu mieszkańców dzielnicy dopytywała, kiedy świetlica zostanie zamknięta.

- Wszyscy rodzice i pracownicy świetlicy są poinformowani, że z dniem 1 kwietna świetlica przestanie działać. Musimy wszcząć procedurę likwidacji tej jednostki budżetowej. Zgodnie z analizą sporządzoną przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej świetlice będą działać w miejscach, gdzie mieszkańcy najbardziej tego potrzebują. Na terenie naszego miasta funkcjonować będą cztery takie placówki w dzielnicach: Ruda, Godula, Orzegów i Nowy Bytom. W tych dzielnicach jest największe zapotrzebowanie na tego typu placówki - mówiła prezydent Grażyna Dziedzic. - Przypominam, że tylko w 18% samorządów istnieje taka forma wsparcia dla dzieci. Placówki te były tworzone ze względu panującego w mieście ubóstwa. Obecnie ubóstwa już nie ma - dodała.

Kolejna sesja rudzkich radnych odbędzie się 28 listopada br.

Zobacz także

Komentarze (47)    dodaj komentarz »

 • Andrzej Rosa

  Mieszkańcy miasta mego w czym problem. Śmieci, swietlice itp o co chodzi. Jeżeli miastu naszemu brakuje pieniędzy to wystarczy poprosić o pomoc naszego erodeputowanego, naszą senator, naszego posła by załatwili dotację od rządu. Oni deklarowali że będą dbać o swoich rudzkich wyborców. Rudzianie i rudzianki na nich głosowali i tyle. Czy głosując na PiS górnicy się zawiedli, żadna kopalnia w Rudzie Śląskiej nie została zlikwidowana?

 • boluś

  To Dziedzic Wszechmogąca zlikwidowała Biedę? A może jest z PISu?

 • Andrzej Rosa

  Rudzianie mają super rady. Nie mają imion i nazwisk.

 • Ernest_Vitczok

  Andrzej "niespełniony" Rosa

 • jerzy

  Ludzie sensacja !!! w XXI wieku wybudowano parking, jestem za przyznaniem Nobla budowniczym

 • Acik

  Porostu brak mi słów mówiąc o takim dobrobycie bo mamy 500+ a ceny poszły do góry wszystko drożeje a jak ktoś ma dzieci z orzeczeniem no naprawdę miód ma to niech pani prezydent zamknie wszystkie świetlice i żadne dziecko nie będzie pokrzywdzone bo nie inno rodzice z bujoczka pobierajom 500+ a jak pani prezydent zamknie wszystkie świetlice to urząd miasta będzie miał pieniądze inie będzie płakać że na wszystko brakuje

 • Zzz

  Ul. Bujoczka nie jest w Orzegowie

 • Cypis

  Rolkowisko 80 tys ? gdyby obniżyć wynagrodzenie radnym i urzędasom tylko o 5 % takich rolkowisk mogłoby być o wiele więcej .

 • Mona

  Jestem urzędnikiem zarabiam 2700zl brutto czyli 1991,15zl mc na rękę. Wynajmuje mieszkanie bo nie stać mnie na kupno. Mc oplat mam 1200zl z wynajmem zostaje mi 791zl na życie. Do tego proszę odliczyć bilet miesięczny 126zl. Zostaje mi trochę ponad 600zl na miesiąc do życia. Skoro Pan uważa że jest to luksus to prosze mi potracic z pensji te 5% wynagrodzenia i uzdrowić sytuację miasta.

 • Rudzianka

  Aż bym chętnie odeszła od laptopa i nauczyła się jeździć na rolkach... Tylko ciekawe czy wstęp by był płatny czy darmowy

 • Normal

  A gdyby zabrać górnikom 13, 14, barbórki i inne przywileje to Ruda Śląska byłaby jednym wielkim rolkowiskiem, na którym mógłbyś sobie śmigać Cypis...

 • Laki

  Górnicy nie żyją z podatków mieszkańców a z swojej ciężkiej pracy

 • neo

  Za to na emerytury górnicze zrzucamy się już wszyscy.

 • xyz

  W sytuacji kiedy górnikom wypłaca się tzw."zyski" a ich pracodawca czyli PGG a wcześniej Holding i Kompania Węglowa ponosi straty to to jest HIPOKRYZJA ! I w takiej sytuacji ich nagroda z zysku jest wypłacana z budżetu państwa (czyli podatków obywateli ) bo jest to spółka skarbu państwa. I TO JEST CHORE!!!

 • Hutnik

  Górnicy dołowi pracujący na ścianie - tak, zgadza się, ciężko pracują. Tylko ilu ich jest na kopalni 150-200 ? A pozostałe setki siedzące w biurach holdingów, kompani, spółek, związków, itd., to też niby ciężko pracują ? Chyba nie... A to przez tych obiboków, żerujących na plecach tych ciężko pracujących na dole, górnictwo jest nierentowne. Ale ci na powierzchni też maja przywileje i to te same co ci na dole. Kalfaktor, czy dozór zjedzie raz w miesiącu na dół, a już cały miesiąc ma liczony, że przepracował na dole, szybowi i warsztat ciężki podobnie - wytłumacz mi to ! Ratownik górniczy musi wziąć raz w roku udział w akcji, a cały rok do wypłaty mu doliczają 1200,-. A akcja wygląda tak, że jedzie autobusem gdzieś gdzie jest zagrożenie albo wypadek, posiedzi kilka godził w łaźni tego zakładu i wraca na swój zakład... Wytłumacz mi to ! Dlaczego Polska jako jedyny kraj w cywilizowanej Europie nie chce odejść od węgla ? Nie buduje się na południu Polski elektrowni wiatrowych, czy wodnych, tylko zasmradza powietrze w elektrowniach opalanych węglem... Wytłumacz mi to ! Wszędzie dobrze gdzie nas nie ma ! A na dzień dzisiejszy to z podatków tych pracujących umysłowo, również w administracji, opłacane są straty nierentownych zakładów - takich jak kopalnie...

 • xyz

  Hutniku - Padre to taki typowy górnik ( z wypowiedzi wynika że nie pracuje na ścianie ) który na wiecach i manifestacjach wrzeszczy ZŁODZIEJE ZŁODZIEJE (CHYBA MU WONGEL Z HOŁDY UKRADLI) i chce fedrować (pomagać przy fedrowaniu " wszystkie robotnicze (fizyczne) stanowiska ") bez wzgłędu na wynik ekonomiczny bo " Polska ma najwięcej węgla w Europie" i to właśnie on w d... był i g... widział.

 • Padre

  Hutnik. W d... byłeś g.... widziałeś. Nie chce mi się nawet komentować tych [...]. Szkoda mi tego tłumaczyć tobie bo i tak nie zrozumiesz. Dodam tylko że bez tych wszystkich robotniczych (fizycznych) stanowisk, ten ze ściany ufedruje tyle co sam w hełmie wyniesie. Prawdą jest tylko to że jest przerost biurokracji i dozoru. A po za tym to Polska ma najwięcej węgla w Europie. Dlaczego mamy z niego nie korzystać.

 • Hutnik

  Trochę widziałem...11 lat w PRG... Najbardziej pyskowali i najczęściej strajkowali ci, co najmniej robili. A nasz rudzki węgiel to jedynie na koks się nadaje. W domu, w piecu wyciągasz połowę tego co wsypiesz, bo nie spala się prawie w połowie...

 • pełno kamieni

  Dlatego, że firmy co go sprzedowają oszukujom zaniżając jego jakość.

 • Amik

  Dokladnie. Ale górnicy widzą tylko swój czubek nosa i głusi na inne argumenty

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.