Wiadomości z Rudy Śląskiej

Załóż własną łączkę kwietną! Ruda Śląska ma 100 paczek nanołączek do rozdania

 • Dodano: 2020-07-16 15:15

Ruda Śląska ma do rozdania 100 paczek nanołączek! Mieszkańcy mogą odebrać nasionka w rudzkim magistracie. Jak mówi radny Rafał Wypior "każdy może wysiać nasionka w donicy i w ten sposób chronić matkę naturę".

#KwietnyChallenge

Kilka miesięcy temu gmina Szydłowo wpadła na pomysł, by zrobić coś dobrego dla natury i zapoczątkowała #KwietnyChallenge, zachęcając tym samym inne samorządy do pójścia w ich ślady - sadzenia łąk kwietnych. Głównym celem challenge’u - oprócz doskonałej zabawy - jest wzbogacenie polskich samorządów w niezwykle cenne łąki kwietne. Do akcji włączyła się także Fundacja Kwietna. 

Radny Rafał Wypior kilka tygodni temu zgłosił nasze miasto do akcji! Dzięki temu, do Rudy Śląskiej trafiło 100 paczek nanołączek.

- Dzikie zapylacze potrzebują pożywienia i schronienia. Dlatego pomagamy tworzyć sieć miejskich hotspotów bioróżnorodności - balkonowych nanołączek z różnymi pożytecznymi kwiatami. Chabry, maki, kąkole i inne dzikie kwiaty jednoroczne, które pojawiały się naturalnie wśród pól zbożowych, dawniej nazywano chwastami. Teraz staramy się przywracać je przyrodzie, bo intensywne i przechemizowane rolnictwo nie zostawia już dla nich miejsca w wiejskim krajobrazie - czytamy na stronie Fundacji Kwietnej.

Nasiona można odebrać w Urzędzie Miasta Ruda Śląska w Biurze Obsługi Mieszkańców. Przysługuje jedna paczka na osobę.

- To kolejny krok w kierunku zrównoważonego dbania o zieleń w naszym mieście, do którego cały czas zachęcam. Wspólnymi siłami sprawimy, że Ruda Śląska będzie kwitnąca - napisał Rafał Wypior.


Jak założyć łąkę w donicy?

Rośliny mogą być zasiane bezpośrednio do gruntu albo wysadzane z przygotowanych wcześniej sadzonek. Kwiaty potrzebują dużo słońca i wilgoci w pierwszych tygodniach od wysiewu, więc należy postawić doniczkę w ciepłym, bardzo jasnym miejscu na zewnątrz i regularnie ją podlewaj.

Co będzie potrzebne?

 • nasiona dzikich kwiatów
 • konewka ze zraszaczem
 • ziemia ogrodowa na bazie kompostu
 • doniczka

Co dalej?

 1. Przygotuj porcję nasion odpowiednią do wielkości donicy. Żeby powstała łąka o powierzchni 1 metra kwadratowego wystarczy łyżka gotowej mieszanki nasion, czyli ok. 3-5 g. Porcja nasion, którą możesz od nas otrzymać, wystarczy do doniczki o wymiarach 60 × 20 cm.
  • W mieszance nasion powinny znaleźć się maki, chabry, kąkole czy inne dzikie kwiaty naturalnie występujące w naszym krajobrazie. Jeśli donica jest duża, a na kwitnienie możesz poczekać do kolejnego sezonu, mieszanka może zawierać także gatunki wieloletnie, które każdego roku będą wymagały jedynie obcięcia wyschniętych łodyg.
    
 2. Nasiona wysiej równomiernie w donicy. Żeby ułatwić sobie równomierny wysiew, mieszankę nasion można wymieszać z niewielką ilością wypełniacza, np. piasku, wermikulitu albo... łamanej kukurydzy.
   
 3. Lekko wgnieć nasiona w ziemię. Dzięki temu nasiona zostaną na miejscu. Można je dodatkowo oprószyć ziemią. Ważne jest, żeby miały dostęp do słońca, a jednocześnie zapewniony dobry kontakt z wilgotnym podłożem.
   
 4. Na koniec wysiane nasiona należy obficie podlać, a donicę postawić w słonecznym miejscu na zewnątrz. Wkrótce pojawią się pierwsze korzenie, które zwiążą roślinę ze stanowiskiem. Podlewanie jest niezwykle ważne w pierwszych tygodniach od wysiewu. Kiedy rośliny zakończą intensywny wzrost, regularne podlewanie nie będzie już tak ważne.

Zobacz także

Komentarze (21)    dodaj komentarz »

 • boluś

  Twoje "szczere" oburzenie trochę mnie wzruszyło Rafałku' dlatego zasugeruję brak odpowiedzi. Bo jak się ludziska dowiedzom kiela ich kosztuje godzinowo stawka utrzymania tego Aparatu Represji/podatki plus opłaty/ewentualnie Miejskiego Doniczkowego Ogrodnika Łąkowego" to ich ślag trafi! Takie małpiarnie tylko w Magistratach!

 • boluś

  Sobom żech jest Rafałku' sobom ! Pisza się jak wyglondom! To może sprostujesz moje kłamstwa i napiszesz kiela wacikowego wyciongosz na m-c za ila godzin społecznikowania. O bonusy niy pytom' trudno cobyś na sie kablowoł. A jak żeś głosowoł w kwestii podwyżek podatków i opłat to koży se może sprawdzić na BIPie.

 • boluś

  'Drogi' Rafałku twoje zaangażowanie społeczne jest wręcz bezcenne bo kto by tam wspominał o "wacikowym" radnych tych nędznych 2-2,5 tysiach. O innych bonusach nie wspomnę szczególnie gdy popiera się jedynie słuszną linię wfładców R-ŚL i głosuje za podnoszeniem podatków i opłat i robi to na "wariackich"papierach.

 • Rafał Wypior

  Kiedy nie zna się prawdy, najlepiej kłamać i przypisywać nieprawdziwe rzeczy. Zarówno "wacikowe" się nie zgadza, jak i "inne dodatki" . Proszę zmienić informatora i zacząć szukać prawdziwych informacji. Albo przestać wymyślać takie kłamliwe informacje wyssane z palca... wszystkim wyjdzie to na lepsze. Nawet Tobie, człowieku kryjący się za nickiem. Nie bój się przyznać, kim jesteś... ;)

 • boluś

  Po 'głębszym' namyśle cofam co napisałem i chylę czoła przed geniuszem i dalekowzrocznością pana Radnego ' nanołączki przyszłością R ŚL !!! Po rządach GENIUSZA KARTUZ I JEGO PANI prawdziwe łaki w tym mieście przejdą do Historii . A jakoś w sumie trzeba będzie pokazać jak wyglądała łąka' gorzej z prespektywą.

 • boluś

  Urząd potrafi wykosić i doniczkę i drzewa dookoła ' tak na wszelki wypadek. A tak na marginesie panie Radny może by sie tak zająć czymś poważnym' a niy sadzyniem łąk w doniczkach. Tematów w mieście ' dzięki " łaskawie" nom panującym niy brakuje.

 • Rafał Wypior

  Nie narzekam na brak pracy. Projekty społeczne organizuje "po godzinach", ale cieszę się bolusiu, że potrafisz tak zorganizować swój czas, że chcesz pomóc w tym pomóc innym :)

 • boluś

  Ludzie posadzom ' a Miasto tradycyjnie wykosi . I bydzie i aktwność społeczna i wykon Miasta w wydawaniu piyniędzy na usługi komunalne.

 • Mer

  Co wytnie? Łąkę w doniczce? 0,12 m2?

 • Czytaj...

  Nasiona wysiewamy do doniczek. A te ciężko skosić ;)

 • josef

  żenujace kłamstwo idziecie w zaparte ale juz inaczej to tlumaczycie. na poczatku roku byla gadka ze laki kwietne beda sadzone w celu ograniczenia parowania wody BO BEDZIE SUSZA MILIARDLECIA jak widac wasze bezsensowne gadanie sie nie sprawdzilo no ale kaska musi sie zgadzac to trzeba isc w zaparte i sadzic - pytanie czy tos to zweryfikuje ile z tych roslin przrtrwa chocby do konca tego sezonu KASA WYWALNA W BLOTO? panie wypior łatwo dzieli sie cudzym portfelem? moze warto zastanowic sie jak oszczedzac

 • rolf

  Geniuszu po pierwsze naukę czytania ze zrozumieniem to powinieneś wynieść już z gimnazjum. Po drugie poczytaj coś o łąkach kwietnych zanim się wypowiesz. Ułatwię bo widzę, że z czytaniem trudno- laki kwietne to nasadzenia wieloletnie.

 • xyz

  Czyja kasa? O czym ty piszesz człowieku?

 • Rafał Wypior

  Proszę najpierw przeczytać treść artykułu. Jak już Pan doczyta, to zrozumie, że nasiona otrzymaliśmy za darmo w wyniku wygranej. Każdy, kto tylko będzie miał chęci, może włączyć się w zakładanie łąk kwietnych. Oszczędność to jedno, druga sprawa, to dbanie o środowisko - to najważniejszy aspekt... trzeba tylko chcieć :)

 • Zonk

  Panie Rafale, życzę dalej takiej kreatywności i walki o nasze miasto. Jeszcze może kolejną kadencja w radzie i jeśli Pan nie przesiąknie zbytnio gierkami politycznymi to będzie można myśleć o prezydenturze :)

 • Ola

  Tyle gadania, że miasto nie będzie wszędzie kosić trawy-popieram to. Wielka szkoda, że nie potrafi dogadać się ze spółdzielniami mieszkaniowymi, które koszą na potęgę. Pod moim blokiem w tym tyg. Kosili trawę i wszystko wypalone przez słońce. Niestety zawsze znajdzie się też ktoś, komu trawa przeszkadza.

 • Teodora

  Trawa ma być koszona, ale nie tak często i nie tak krótko jak do tej pory. Lepiej rozejrzyj się z czego buduje się parkingi - powinny być albo ażurowe albo z geokratek.

 • Kamil

  Najlepiej wszystko zalać betonem.

 • Edi

  Najlepiej zamiast łąki zrobić parking.

 • Flora

  W Rudzie Śląskiej jest jeszcze sporo łąk, ale niestety niebawem znikną ze względu na powstające w zastraszającym tempie szeregowce!

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.