Wraz z trwającą kampanią wyborczą w przestrzeni publicznej pojawia się coraz więcej banerów i plakatów. Niestety, nie wszyscy potrafią uszanować odmienne poglądy i przepisy prawa. Zrywanie, niszczenie czy zamalowywanie materiałów wyborczych to wykroczenie lub przestępstwo – w zależności od wyrządzonych szkód.
Plakaty wyborcze pod ochroną prawa
Zgodnie z art. 67 § 1 Kodeksu Wykroczeń, kto umyślnie usuwa lub niszczy ogłoszenia wystawione publicznie przez instytucję państwową, samorządową czy organizację społeczną, podlega karze aresztu albo grzywny.
- Mandat za takie wykroczenie może wynieść 500 zł
- Sąd może wymierzyć grzywnę aż do 5000 zł
Dodatkowo, za niszczenie materiałów artystycznych, sportowych lub rozrywkowych (np. afiszy koncertowych) przewidziano karę grzywny do 1000 zł lub nagany (art. 67 § 2). Jeśli uszkodzony plakat wyborczy przekracza wartość 800 zł, sprawca może odpowiadać nie za wykroczenie, lecz za przestępstwo zniszczenia mienia. W takim przypadku grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności, a przy tzw. mniejszej wadze – grzywna, ograniczenie wolności lub do roku więzienia.
Umieszczasz plakaty? Upewnij się, że legalnie
Nie tylko niszczenie, ale także nielegalne umieszczanie materiałów wyborczych jest zabronione. Zgodnie z art. 110 Kodeksu Wyborczego, agitacja wyborcza może odbywać się m.in. na:
- ścianach budynków,
- przystankach,
- tablicach ogłoszeniowych,
- słupach, ogrodzeniach, latarniach,
- urządzeniach energetycznych i telekomunikacyjnych
...jedynie za zgodą zarządcy lub właściciela! Plakaty muszą być montowane tak, by można je było później usunąć bez uszkodzeń.
Policja przypomina i apeluje o kulturę wypowiedzi oraz przestrzeganie prawa. Wybory to czas debaty, a nie aktów wandalizmu. Szanujmy poglądy innych, a swoje wyrażajmy w sposób legalny i odpowiedzialny.