Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Zumba działa uzależniająco – Monika Warchał

  • Dodano: 2014-07-23 09:45, aktualizacja: 2015-10-01 14:02

Rozmawiamy z Moniką Warchał, instruktorką Zumba Fitness.

Opowiedz nam o swojej pasji.

Moja przygoda z zumbą zaczęła się formalnie 3,5 roku temu, kiedy zostałam Licencjonowanym Instruktorem Zumba Fitness. Jednak zajęcia zainspirowały mnie trochę wcześniej, kiedy jeszcze jako dziewczyna dbałam o swoją kondycję, uczęszczając do klubów fitness. Pamiętam dzień, kiedy odkryłam ten rodzaj aktywności fizycznej - weszłam pierwszy raz na salę wypełnioną po brzegi pląsającymi po parkiecie kobietkami - i co mnie urzekło? - uśmiechy na ich twarzach i latynoamerykańska muzyka, w której od zawsze byłam zakochana. Czułam się zagubiona, ponieważ nie znałam kroków, w dodatku każda piosenka miała inną choreografię. O co tu chodzi? - pomyślałam. Jak one mogą tańczyć bez komentarza instruktorki? Od tamtego dnia wiedziałam, że to jest to, co chcę robić. Dlatego odważyłam się  zrobić kurs instruktorski.

Czy jest to też Twój sposób na życie?

Zumba Fitness oprócz tego, że jest moją ogromną pasją, to moja codzienna praca. Mogę śmiało przyznać, że kocham to, co robię. W stu procentach podpisuję się pod słowami: „Jeśli robisz to co lubisz, nie przepracujesz ani jednego dnia.” To mnie dodatkowo napędza i sprawia, że jestem szczęśliwym człowiekiem.

Organizowałaś niedawno drugą edycję Maratonu Zumba Fitness w Rudzie Śląskiej – jak rudzianie reagują na takie inicjatywy?

Maratony Zumba Fitness cieszą się wielkim zainteresowaniem w mieście, co widać po frekwencji na takich wydarzeniach. Uczestnicy przybywają, aby podzielić się wzajemnie tą energią unoszącą się w powietrzu. Tego rodzaju imprezy wzmagają wydzielanie się hormonów szczęścia, pozwalają się świetnie bawić w dużym towarzystwie. Zwolennicy zumby z łatwością i przyjemnością są w stanie przetańczyć 3 godziny.

Skąd się to u Ciebie wzięło? Miałaś wcześniej jakieś epizody w sporcie?

Zumba po części zrealizowała moje niespełnione ambicje związane z tańcem towarzyskim. W przeszłości uczęszczałam na kilka kursów tanecznych; taniec towarzyski, Latino solo, salsa solo, hip hop, video-clip. Taniec był obecny już od dzieciństwa w moim życiu. Oprócz tego swoją muzykalność kształtowałam w Szkole Uzdolnień Muzycznych – ucząc się 5 lat gry na pianinie.

Zumba to taniec, fitness, a może i to i to?

Tak właśnie, to połączenie zarówno tańca jak i elementów fitnessu przy udziale motywującej, latynoskiej muzyki. Czy można sobie wyobrazić coś przyjemniejszego? Lekki taniec, zwariowane wygibasy, ciekawe kombinacje kroków, dostatecznie proste choreografie… Kiedy zaczniesz  i wpadniesz w ten energetyczny wir, popadasz w uzależnienie, które daje Ci energię do życia.

Czy każdy może trenować zumbę? Trzeba konkretnych predyspozycji? A może specjalnego stroju?

Absolutnie każdy może to robić poza osobami po poważnych urazach kręgosłupa i z poważnymi problemami z sercem. Nie liczą się specjalne predyspozycje. Nieważne czy jesteś sportowcem czy początkującym uczestnikiem zajęć fitness, w wieku +15 czy +70, czy masz kondycję czy chcesz ją dopiero wypracować, czy masz poczucie rytmu czy nie,  bez względu na płeć kobiety i mężczyźni. Wystarczy wygodny, luźny, może być kolorowy strój sportowy i odpowiednie buty, butelka wody dla ochłody i ręcznik na otarcie „łez tłuszczu”.

Ostatnio zapanował prawdziwy szał na zumbę. Skąd ten trend?

Według mnie fenomenem zumby jest przede wszystkim świetna zabawa i prostota choreografii.  Zajęcia odbywają się w przyjemnej, koleżeńskiej atmosferze. Uczestnicy tworzą zgraną grupę, zapominamy o problemach dnia codziennego, zamykamy się na godzinę w sali i odreagowujemy stres. Uśmiech, radość i energia to 3 słowa doskonale wpisujące się w definicję zumby. Pozytywne strony zumby sprawiają, że chcemy wrócić na zajęcia.

Czy mężczyźni też trenują? Czy to jednak domena kobiet?

Póki co zumba jeszcze rządzi wśród kobiet. Utarło się, że to mało męskie zajęcia. Dlatego chcę obalić ten mit, ponieważ Zumba Fitness jest świetnym treningiem cardio dla mężczyzn jako rozgrzewka przed treningiem wzmacniającym i siłowym. Dodatkowo pozwoli to mężczyznom lepiej odnaleźć się w tańcu, uzyskac swobodę ruchów i wykorzystać swoje umiejętności na parkiecie z partnerką.

W jaki sposób starasz się rudzianom pokazać pozytywy zumby?

Wprawdzie nie jestem z Rudy Śląskiej, ale uwielbiam rudzian, mam tu wielu znajomych i uczestników zajęć, bo prowadzę Zumba Fitness w Domu Kultury w Bielszowicach, organizuję też tutaj maratony Zumba Fitness. Aktualnie prowadzę cykl z Zumbą Fitness w rudzkiej telewizji, gdzie co tydzień zdradzam tajniki tej dyscypliny, zachęcając mieszkańców do podjęcia tej formy atywności fizycznej. Wrzucam na portal społecznościowy motywujące obrazki i informacje o zajęciach i różnych wydarzeniach związanych z zumbą.

Przekonasz rudzian do rozpoczęcia treningów zumba?

Jasne! Przede wszystkim duży wydatek energetyczny - jeśli ćwiczysz w 100%, można spalić nawet do 800 kcal. Zumba Fitness świetnie rzeźbi i kształtuje ciało, ponieważ angażujemy do pracy wiele różnych mięśni. Zumba to motywacja i konsekwencja - latynoska muzyka nas motywuje, zachęca do tańca, co sprawia, że zajęcia są przyjemne, panuje wszechogarniający optymizm, wspólnie z uczestnikami poddajemy się zabawie. Te zajęcia mają taka atmosferę, że chcemy na nie wrócić, jesteśmy konsekwentni. Jest świetnym panaceum na stres, frustrację, problemy. Na zumbie pojawia się  wiele osób, dzięki niesamowitej energii i super zabawie stajemy się bardziej otwarci na ludzi, zawiązujemy nowe znajomości, przyjaźnie z osobami, z którymi łączy nas wspólna pasja. Czas leci jak szalony. Uzyskujemy świadomość ciała - po pierwsze dowiadujemy się o mięśniach, o których nie mieliśmy pojęcia, a po drugie panie mówią, że zaakceptowały siebie i chętniej podkreślają swoją kobiecość. Zumba Fitness przynosi wspaniałe rezultaty. Korzyści zauważamy nie tylko w wyglądzie zewnętrznym, gdy zrzucamy zbędne kalorie, ale przemiana jest zauważalna w sferze psychicznej, panie nabierają większej pewności siebie i czują się bardziej atrakcyjne. Wystarczy zacząć uczestniczyć systematycznie w Zumba Fitness, a sami zauważycie te wszystkie zmiany u siebie.

Spotykasz się ze stwierdzeniami, że zumba to nie sport, a jedynie coś na podobieństwo fitnessu?

Raczej nie spotkałam się z niepochlebnymi opiniami na temat zumby. Mogę jedynie dodać, że środowisko ćwiczących dzieli się na 3 grupy: osoby kochające tylko zumbę, osoby lubiące konkretne ćwiczenia fitness i osoby, dla których ważna jest aktywność fizyczna i odnajdują się zarówno z zumbie jak i zajęciach fitness.

Istnieje kilka rodzajów zumby. Opowiedz krótko o nich.

Tak, Zumba Fitness do tej pory rozwijała się dość dynamicznie. Wyróżniamy kilka jej rodzajów:

  • Zumba Toning- choreografie z hantlami, wzmacniające pracę rąk
  • Zumba Sentao- choreografie z udziałem krzesła, gdzie wykonujemy bardziej statyczne ćwiczenia
  • Aqua Zumba- zumba  w wodzie
  • Zumba Kids- zumba dla dzieci
  • Zumba Gold- program specjalnie przygotowany dla seniorów 70+, proste choreografie, spokojniejsza muzyka
  • Zumba Step- zumba z wykorzystaniem stepu

Czy masz jakieś plany większego rozpropagowania tej dyscypliny w Rudzie Śląskiej?

Póki co spotykam się z telewidzami z miasta na antenie w programie śniadaniowym. Trwają przygotowania do pewnego projektu we współpracy z dietetykiem, ale nie mogę jeszcze nic zdradzić. Warto natomiast śledzić moje konto na Facebook’u, gdzie zamieszczam wszelkie informacje dot. Zumba Fitness i wydarzeń z nią związanych.

Czego mogę Ci życzyć jako trenerce zumby?

Na pewno nieustannego zdrowia, uśmiechu, zero kontuzji, energii, abym mogła ciągle zarażać innych swoją pasją, wielu pomysłów, niekończącego się zapału do pracy i sukcesów w organizacji imprez Zumba Fitness.

Tego więc życzę i dziękuję.

Dziękuję.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.