Wiadomości z Rudy Śląskiej

Jaki opał wybrać? Sortymenty i najważniejsze parametry węgla

 • Dodano: 2019-01-25 14:45

Wybór odpowiedniego opału to wbrew pozorom niełatwe zadanie. Jeśli opalasz swój dom węglem, zapewne znasz sortymenty tego surowca oraz jego podstawowe parametry. Jednak węgiel węglowi nierówny – dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze opału i popraw efektywność ogrzewania swojego domu!

Sortymenty węgla

W każdym składzie opału oferowane są węgle o różnych sortymentach, przeznaczone do pieców różnego typu. Sprawdź, jaki opał będzie optymalny dla Twojego kotła:

 • kocioł rusztowy o małej mocy – miał,
 • kocioł podajnikowy – groszek,
 • kocioł podajnikowy retortowy, niskoemisyjny – ekogroszek,
 • kocioł zasypowy, kominek, kuchnia węglowa – orzech,
 • piec żeliwny lub stalowy – gruby lub kostka.

Gdy wybierzesz odpowiedni sortyment, przed zakupem sprawdź jeszcze najistotniejsze parametry danego paliwa.
 

Najważniejsze parametry węgla

Jakość węgla kamiennego opisują takie parametry jak ciepło spalania, wartość opałowa, zawartość części lotnych, popiołu, wilgoci, siarki, a także zdolność do spiekania. Z punktu użytkowego, najistotniejszym parametrem będzie kaloryczność węgla, czyli jego wartość opałowa. Nie znaczy to jednak, że bardziej kaloryczny opał będzie lepszy do ogrzewania domu – wyższą wartość opałową mają węgle, które posiadają jednocześnie własności koksownicze, a więc tworzą w piecu spieki i gorzej się palą. Najlepiej w domowych piecach sprawdzą się węgle typów 31.1, 31.2, 32.1 i 32.2 wg PN-82/G-97002, czyli węgle energetyczne. Spotykany w sprzedaży węgiel gazowy typu 33, mimo wyższej wartości opałowej, posiada już słabe zdolności koksownicze, więc będzie się spiekał podczas spalania.

Przy zakupie węgla zawsze należy zwracać uwagę, czy producent rzeczywiście podał jego wartość opałową, a nie ciepło spalania – oba te parametry podawane są w MJ/kg, a ich symbol to litera Q (Qs w przypadku ciepła spalania bądź Qi dla wartości opałowej). Ciepło spalania zawsze będzie wyższe. Dlaczego? Opisuje ono całość energii, wytworzonej podczas spalania jednostki paliwa – zawiera się więc w nim również energia, potrzebna do odparowania zawartej w węglu wody. Jeśli chcesz mieć pewność, że producent podał wartość opałową, a nie ciepło spalania, kup opał w pewnym składzie węgla, dystrybuującym paliwa z polskich kopalń.
 

Dlaczego lepiej wybrać węgiel krajowy?

Zagraniczny węgiel często jest tańszy, więc jego zakup wydaje się kuszący. Na rynku polskim znaleźć można przede wszystkim węgle czeskie oraz szeroką grupę węgli ze Wschodu – głównie z Rosji  i Ukrainy. Te pierwsze to często węgle brunatne różnej jakości –ze względu na zmiany w przepisach, zakazujące spalania tego paliwa, ich udział na rynku maleje. Opał ze wschodu to różnego typu węgle kamienne, często o nieznormalizowanej i niepewnej jakości – można więc trafić na dobry, lub wyjątkowo kiepski opał. Polskie węgle są restrykcyjnie normalizowane, można być więc pewnym co do ich jakości.

Na węgle z jakich kopalń warto zwrócić uwagę? Opał stricte energetyczny pochodzi m.in. z kopalń Tauronu Wydobycie, przede wszystkim z ZG Janina i ZG Sobieski. Węgle energetyczne oferują również KWK Piast-Ziemowit i KWK ROW (Ruchy Chwałowice i Jankowice), byłe kopalnie Katowickiego Holdingu Węglowego (obecnie PGG) – Mysłowice-Wesoła, Murcki-Staszic, Wujek, a także kopalnie prywatne Siltech i PG Silesia. Wysokiej jakości ekogroszek sprzedawany jest m.in. przez Węglokoks Kraj (KWK Bobrek-Piekary).


Źródło: Artykuł sponsorowany.

Komentarze (4)    dodaj »

 • wigorro

  Zamawiam na składzie sobianek, jak dla mnie najlepszy. Węgiel z certyfikatami, polski, zagraniczny co kto woli. ja akurat zamawiam polski węgiel, uważam że jest najlepszy

 • Hebos

  Dokładnie, też u nich brałem wegiel. Spoko wybór, polski wegiel , zagraniczny no i z certyfikatami. Tu bubla nie wcisna

 • Uchnal

  Drugi rok juz w sobianek będę zamawiac ,k dobry skład, cenowo ok no i wielki plus za szybka dostawę

 • Kowal

  Ale i wygoda bo u nich w Sobianek wszystko przez Internet można załatwić wiec tym bardziej ok jak dla mnie. U nas w okolicy ciezko o dobry wegiel,

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.