Wiadomości z Rudy Śląskiej

Oświetlenie do ogrodu. Jakie lampy wybrać?

  • Dodano: 2024-04-24 13:30

Oświetlenie ogrodowe pełni kilka funkcji. Jedną z nich jest funkcja praktyczna, która polega na umożliwieniu korzystania z ogrodu po zmroku. Ponadto lampy zewnętrzne zwiększają poziom bezpieczeństwa, a także pełnią funkcję dekoracyjną. Dzięki nim aranżacja tarasu i całej posesji jest dopracowana w każdym szczególe. Każda lampa, która znajdzie się w Twoim ogrodzie, powinna być zatem dostosowana do Twoich potrzeb i stylu pozostałych elementów aranżacji. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przed zakupem lampy ogrodowej.

Oświetlenie zewnętrzne - bezpieczeństwo domowników

Wybierając oświetlenie zewnętrzne, na początek pomyśl o bezpieczeństwie wszystkich domowników. Jeśli do domu prowadzi wąski chodnik, a przed drzwiami wejściowymi do budynku znajduje się stopień, lampa powinna oświetlać całą ścieżkę. Dzięki niej zmniejszysz ryzyko upadków i urazów ciała, gdy domownicy wracają późno z pracy oraz w zimowe, długie wieczory. Oświetlenie zewnętrzne powinno być na tyle silne, by idące osoby miały pewność, jak bezpiecznie stawiać kroki.

Do zwiększenia bezpieczeństwa domowników poruszających się po posesji po zmroku wystarczy z reguły jedna lub dwie lampy, które dają mocne światło. Możesz je połączyć z innymi punktami świetlnymi, by uzyskać efekt dekoracyjny bez ograniczenia funkcjonalności oświetlenia ogrodowego.

Lampy solarne do ogrodu

Popularnym rozwiązaniem do ogrodów są lampy solarne, które służą zarówno jako dekoracje ogrodowe, jak i praktyczne punkty oświetleniowe. Lampy solarne dają dość słabe światło, jednak nie wymagają zasilania bateriami i prądem elektrycznym. Możesz ustawić je lub zawiesić w dowolnym miejscu w ogrodzie bez martwienia się o ich źródło zasilania. Lampa automatycznie włączy się po zmroku, gdyż w ciągu dnia ładuje się za pomocą promieni słonecznych, które przekształca w energię. Solary dzięki zróżnicowanym kształtom i rozmiarom wykorzystasz do doświetlania rabat, donic z kwiatami na tarasie lub balkonie, a także  do wyznaczania krawędzi chodnika prowadzącego do domu lub altany ogrodowej.

Wiszące lampy solarne lub klasyczne

Wiszące lampy do ogrodu przyjmują różne formy. Wśród nich znajdziesz zarówno lampy solarne o kształcie dużej kuli, które dają delikatne światło, jak i długie sznury lamp LED zasilanych z sieci elektrycznej. Dzięki temu możesz wybrać dla siebie oświetlenie o charakterze dekoracyjnym, które jednocześnie zwiększa komfort przebywania w ogrodzie po zmroku. Są to lampy przeznaczone głównie do oświetlania miejsc wypoczynkowych, np. tarasów i altan.

W przypadku taśm z lampkami LED możesz zdecydować się na ich rozwieszenie pod zadaszeniem na całej długości tarasu lub na owinięcie nimi nóg altany. W ten sposób stworzysz stylową dekorację przestrzeni wypoczynkowej, jednocześnie zapewniając w niej oświetlenie, które umożliwia grillowanie do późna, relaksowanie się w ciepłe wieczory przy książce, bądź granie z dziećmi w planszówki.

Lampy z czujnikiem ruchu

W ogrodach dobrze sprawdzają się lampy wyposażone w czujnik ruchu. Dzięki nim ograniczasz zużycie prądu i jednocześnie podnosisz poziom bezpieczeństwa. Lampa uruchamia się jedynie, gdy czujnik wykryje ruch. Gdy zbliżasz się do drzwi wejściowych, lampa oświetli ścieżkę i schody, zmniejszając ryzyko potknięcia. Czujnik ruchu sprzyja również ochronie przed włamaniem i kradzieżą. Nagłe uruchomienie światła płoszy potencjalnego złodzieja, gdyż zwraca uwagę na jego obecność. W miejscach, w których żyją dzikie zwierzęta, lampa tego typu płoszy ponadto mieszkańców łąk i lasów, którzy wchodzą na posesję.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.