Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rzeczoznawca budowlany - czym się zajmuje i którego wybrać, by być z niego zadowolonym?

  • Dodano: 2021-05-07 09:15, aktualizacja: 2021-08-10 10:21

Budownictwo jest branżą, która wymaga dużej uwagi - nie tylko przy samej realizacji projektów budowlanych, ale i jeszcze przed nią, na etapie ich powstawania i planowania. Rzeczy, na które należy zwrócić uwagę zarówno przy planowaniu rozpoczęcia budowy, jak i w czasie jej właściwego wykonywania jest całe mnóstwo. Podobnie zresztą jak rzeczy, które na bieżąco należy kontrolować i sprawdzać, chociażby w celu zapewnienia bezpieczeństwa całemu procesowi i ostatecznej konstrukcji.

Kluczowe w tym wszystkim okazuje się więc regularne sięganie po usługi, jakie świadczy rzeczoznawca budowlany. Co jednak znajduje się w zakresie jego kompetencji i jak wybrać takiego, który rzeczywiście sprawdzi się w akcji? O tych rzeczach porozmawiamy w dzisiejszym wpisie.

 

Czym tak właściwie zajmuje się rzeczoznawca budowlany?

Choć rzeczoznawca budowlany nie jest osobą, z którą zaznajomiony jest absolutnie każdy, jest kimś ważnym na placu każdej większej budowy - zwłaszcza takiej przeprowadzanej w mocno newralgicznym miejscu, a zatem takim otoczonym zabytkami lub innymi budynkami. Co tak właściwie leży w palecie jego kompetencji? Poniżej przedstawiamy jego podstawowe i najczęściej wykonywane przez niego zadania.

  • Rzeczoznawca budowlany http://gco-consult.com/www/rzeczoznawca-budowlany-szczecin.html przygotowuje opinie i ekspertyzy techniczne na każdym etapie planowania i powstawania inwestycji. Jest w stanie doskonale ocenić warunki gruntowo-wodne działki, na której znajduje się konkretny budynek i oszacować, czy budowanie tego zaplanowanego potrafi zapewnić mu odpowiedni poziom bezpieczeństwa.
  • Potrafi oszacować wszystkie negatywne skutki powstania konkretnego budynku na wskazanej działce, w tym ewentualny wpływ na obiekty już istniejące w jej otoczeniu, sąsiadujące z nią bądź dopiero co projektowane. Bierze przy tym pod uwagę roboty ziemne i fundamentalne.
  • Jest w stanie przewidzieć długofalowe efekty działania w obrębie gruntu, na którym powstanie budynek, związane ze zmianami krótko- i długotrwałymi.
  • Doradzi, czy dana inwestycja jest w stanie być opłacalna i być taką, która spełni się w swoich zastosowaniach przez wiele nadchodzących lat, czy będzie wymagała dokładania kolejnych pieniędzy celem naprawy powstających w czasie eksploatacji konkretnego budynku uszkodzeń.

Rzeczoznawca budowlany nie zawsze jest niezbędny. Nie każda osoba stawiająca pojedynczy budynek mieszkalny decyduje się na skorzystanie z jego usług. Mimo to potrafi być nieocenioną pomocą również dla niej. Zdecydowanie najczęściej sięga się po niego jednak w przypadku większych i poważniejszych projektów, które wymagają jego fachowego oka na każdym etapie ich realizacji.

 

Na co zwracać uwagę przy wyborze tego typu rzeczoznawcy?

Choć nie da się powiedzieć, że rzeczoznawca budowlany https://www.maw.biz.pl/badania-geotechniczne-zrob-je-zanim-postawisz-swoj-dom/ jest kimś, kogo bardzo łatwo jest znaleźć, wciąż istnieje ich na rynku na tyle dużo, że powinno się poważnie zastanowić nad wyborem któregoś z nich. Na co zwracać przy tym zdecydowanie największą uwagę? Przede wszystkim na jego doświadczenie, którego od osoby tego pokroju można śmiało oczekiwać. To ono wskazuje na profesjonalizm każdego z podejmowanych przez niego działań i to ono wpływa na ostateczną satysfakcję klienta z jego usług. Doświadczenie bardzo często współgra ze stażem, a zatem z tym, jak długo dany rzeczoznawca działa na rynku.

Rzeczoznawca na każdym etapie współpracy powinien odznaczać się profesjonalizmem. W branży tej nie ma miejsca na żarty, a powierzanie tej osobie działania są na tyle odpowiedzialne, że powinna ona podejść do nich adekwatnie, zwracając uwagę na każdy najmniejszy ich aspekt. Rzeczoznawca budowlany bardzo często jest częścią większej firmy - takiej jak chociażby Geotechnical Consulting Office. Jeżeli więc ma się taką możliwość, warto zdecydować się na niego już na wczesnym etapie wybierania firmy, która zajmie się wykonaniem budynku i przeniesieniem jego projektu w rzeczywistą realizację.

Jako że rzeczoznawców budowlanych działa na rynku dość wielu, nie warto zamykać się w obrębie pierwszego, którego tylko się napotka. Warto porównywać oferty każdego z nich, by znaleźć takiego, który idealnie wpisze się w indywidualne wymagania, oczekiwania oraz plany. Ważne w tym wszystkim są również aspekty czysto techniczne. Wiadome jest, że przy sięganiu po tego typu osobę zwraca się uwagę również na cenę świadczonych przez nią usług - zwłaszcza jeśli realizuje się projekt prywatny czy budynek mieszkalny. Jak bowiem wiadomo, w takim przypadku liczy się każdy grosz - nawet ten najmniejszy. Mimo wszystko cena powinna być ostatnim z kryteriów, na które warto zwracać tutaj uwagę. Znacznie istotniejsza okazuje się tutaj być jakość świadczonych przez tego specjalistę usług.

 

Podsumowanie

Rzeczoznawca budowlany jest osobą, która jest bardzo cenna na terenie budowy, a po którą warto sięgnąć jeszcze przed jej rozpoczęciem. Jest w stanie ocenić opłacalność każdego projektu oraz wszystkie ryzyka płynące z jego realizacji. W zakresie jego kompetencji znajduje się jednak również mnóstwo inne rzeczy, za które z pewnością może zostać doceniony. Jedno w tym wszystkim jest jednak pewne: zdecydowanie warto zainteresować się świadczonymi przez niego usługami.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.