Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rzeczoznawca budowlany - czym się zajmuje i którego wybrać, by być z niego zadowolonym?

  • Dodano: 2021-05-07 09:15, aktualizacja: 2021-08-10 10:21

Budownictwo jest branżą, która wymaga dużej uwagi - nie tylko przy samej realizacji projektów budowlanych, ale i jeszcze przed nią, na etapie ich powstawania i planowania. Rzeczy, na które należy zwrócić uwagę zarówno przy planowaniu rozpoczęcia budowy, jak i w czasie jej właściwego wykonywania jest całe mnóstwo. Podobnie zresztą jak rzeczy, które na bieżąco należy kontrolować i sprawdzać, chociażby w celu zapewnienia bezpieczeństwa całemu procesowi i ostatecznej konstrukcji.

Kluczowe w tym wszystkim okazuje się więc regularne sięganie po usługi, jakie świadczy rzeczoznawca budowlany. Co jednak znajduje się w zakresie jego kompetencji i jak wybrać takiego, który rzeczywiście sprawdzi się w akcji? O tych rzeczach porozmawiamy w dzisiejszym wpisie.

 

Czym tak właściwie zajmuje się rzeczoznawca budowlany?

Choć rzeczoznawca budowlany nie jest osobą, z którą zaznajomiony jest absolutnie każdy, jest kimś ważnym na placu każdej większej budowy - zwłaszcza takiej przeprowadzanej w mocno newralgicznym miejscu, a zatem takim otoczonym zabytkami lub innymi budynkami. Co tak właściwie leży w palecie jego kompetencji? Poniżej przedstawiamy jego podstawowe i najczęściej wykonywane przez niego zadania.

  • Rzeczoznawca budowlany http://gco-consult.com/www/rzeczoznawca-budowlany-szczecin.html przygotowuje opinie i ekspertyzy techniczne na każdym etapie planowania i powstawania inwestycji. Jest w stanie doskonale ocenić warunki gruntowo-wodne działki, na której znajduje się konkretny budynek i oszacować, czy budowanie tego zaplanowanego potrafi zapewnić mu odpowiedni poziom bezpieczeństwa.
  • Potrafi oszacować wszystkie negatywne skutki powstania konkretnego budynku na wskazanej działce, w tym ewentualny wpływ na obiekty już istniejące w jej otoczeniu, sąsiadujące z nią bądź dopiero co projektowane. Bierze przy tym pod uwagę roboty ziemne i fundamentalne.
  • Jest w stanie przewidzieć długofalowe efekty działania w obrębie gruntu, na którym powstanie budynek, związane ze zmianami krótko- i długotrwałymi.
  • Doradzi, czy dana inwestycja jest w stanie być opłacalna i być taką, która spełni się w swoich zastosowaniach przez wiele nadchodzących lat, czy będzie wymagała dokładania kolejnych pieniędzy celem naprawy powstających w czasie eksploatacji konkretnego budynku uszkodzeń.

Rzeczoznawca budowlany nie zawsze jest niezbędny. Nie każda osoba stawiająca pojedynczy budynek mieszkalny decyduje się na skorzystanie z jego usług. Mimo to potrafi być nieocenioną pomocą również dla niej. Zdecydowanie najczęściej sięga się po niego jednak w przypadku większych i poważniejszych projektów, które wymagają jego fachowego oka na każdym etapie ich realizacji.

 

Na co zwracać uwagę przy wyborze tego typu rzeczoznawcy?

Choć nie da się powiedzieć, że rzeczoznawca budowlany https://www.maw.biz.pl/badania-geotechniczne-zrob-je-zanim-postawisz-swoj-dom/ jest kimś, kogo bardzo łatwo jest znaleźć, wciąż istnieje ich na rynku na tyle dużo, że powinno się poważnie zastanowić nad wyborem któregoś z nich. Na co zwracać przy tym zdecydowanie największą uwagę? Przede wszystkim na jego doświadczenie, którego od osoby tego pokroju można śmiało oczekiwać. To ono wskazuje na profesjonalizm każdego z podejmowanych przez niego działań i to ono wpływa na ostateczną satysfakcję klienta z jego usług. Doświadczenie bardzo często współgra ze stażem, a zatem z tym, jak długo dany rzeczoznawca działa na rynku.

Rzeczoznawca na każdym etapie współpracy powinien odznaczać się profesjonalizmem. W branży tej nie ma miejsca na żarty, a powierzanie tej osobie działania są na tyle odpowiedzialne, że powinna ona podejść do nich adekwatnie, zwracając uwagę na każdy najmniejszy ich aspekt. Rzeczoznawca budowlany bardzo często jest częścią większej firmy - takiej jak chociażby Geotechnical Consulting Office. Jeżeli więc ma się taką możliwość, warto zdecydować się na niego już na wczesnym etapie wybierania firmy, która zajmie się wykonaniem budynku i przeniesieniem jego projektu w rzeczywistą realizację.

Jako że rzeczoznawców budowlanych działa na rynku dość wielu, nie warto zamykać się w obrębie pierwszego, którego tylko się napotka. Warto porównywać oferty każdego z nich, by znaleźć takiego, który idealnie wpisze się w indywidualne wymagania, oczekiwania oraz plany. Ważne w tym wszystkim są również aspekty czysto techniczne. Wiadome jest, że przy sięganiu po tego typu osobę zwraca się uwagę również na cenę świadczonych przez nią usług - zwłaszcza jeśli realizuje się projekt prywatny czy budynek mieszkalny. Jak bowiem wiadomo, w takim przypadku liczy się każdy grosz - nawet ten najmniejszy. Mimo wszystko cena powinna być ostatnim z kryteriów, na które warto zwracać tutaj uwagę. Znacznie istotniejsza okazuje się tutaj być jakość świadczonych przez tego specjalistę usług.

 

Podsumowanie

Rzeczoznawca budowlany jest osobą, która jest bardzo cenna na terenie budowy, a po którą warto sięgnąć jeszcze przed jej rozpoczęciem. Jest w stanie ocenić opłacalność każdego projektu oraz wszystkie ryzyka płynące z jego realizacji. W zakresie jego kompetencji znajduje się jednak również mnóstwo inne rzeczy, za które z pewnością może zostać doceniony. Jedno w tym wszystkim jest jednak pewne: zdecydowanie warto zainteresować się świadczonymi przez niego usługami.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.