Wiadomości z Rudy Śląskiej

Trwałość akumulatorów - od czego zależy?

  • Dodano: 2021-09-21 10:30

Układ elektryczny to serce każdego pojazdu. Po stronie kierowców leży stosowanie się do zasad eksploatacyjnych i dbałość o poszczególne elementy elektryki, w tym akumulatora. Jakość obiecywana przez producentów nie jest gwarancją prawidłowego działania produktu, jeśli klient zlekceważy potrzebę regularnych wymian akumulatora, oczyszczania go czy doładowywanie baterii. Dowiedz się, co wpływa na trwałość akumulatora i co - jako kierowca - możesz zrobić, aby ograniczyć jego zużycie!

Akumulatory kiedyś a dziś

Kierowcy z wieloletnim doświadczeniem często skarżą się na to, że współczesne samochody do optymalnego funkcjonowania wymagają częstszych (i droższych) napraw i wymiany podzespołów. Prawdą jest, że mechanizm samochodów produkowanych kilkadziesiąt lat temu znacząco się zmienił, skracając cykl życia niektórych elementów pojazdu w zamian za bogatszą wersję wyposażenia, lepsze osiągi i dynamikę czy nowocześniejszy design. Z całą pewnością akumulatory w obecnych samochodach mają krótszą żywotność - głównie przez wzgląd na większą liczbę odbiorników prądu zasilanych przez duże dawki energii. W przeszłości samochody nie posiadały tak rozbudowanych systemów multimedialnych, nie obciążając tym samym pracy akumulatora. 

Co wpływa na trwałość akumulatora?

Żywotność akumulatora warunkują przede wszystkim warunki eksploatacyjne, odległość pokonywanych tras oraz jego klasa. Od naszych działań zależy naprawdę dużo, dlatego zaleca się, aby kierowca: 

  • unikał krótkodystansowych tras, w trakcie których akumulator nie zdąży się naładować, 
  • nie rozładowywał ani nadmiernie nie doładowywał akumulatora, 
  • w miarę możliwości regularnie poddawał samochód przeglądom uwzględniającym sprawdzenie napięcia ładowania i układu rozruchowego, 
  • ładował akumulator powoli, unikając szybkich doładowań zmniejszających moc urządzenia,
  • zadbał o prawidłowy montaż i jego stabilność, a w tym stan klem i przewodów elektrycznych.  

Jakość (a w tym renoma producenta) akumulatora nie są obojętne dla parametrów trwałości i wytrzymałości. Wiodący producenci, których ofertami warto się zainteresować to przede wszystkim: Centra, Exide, Bosch, Banner, Duracell czy Fulbat. Wtedy kierowca zyskuje pewność, że inwestuje w najwyższą jakość i otrzyma gwarancję zakupu. 

Czystość to podstawa

Przyjmuje się, że poza wprowadzeniem zasad poprawnej eksploatacji akumulatora, kierowca powinien również dbać o jego czystość. Aby uniknąć problemów z obniżeniem właściwości mechanicznych i trwałości akumulatora zaleca się czyszczenie klem najdrobniejszym papierem ściernym lub przeznaczoną do tego specjalną szczotką o odpowiednim włosiu. Warto zaopatrzyć się również w specjalistyczny środek do czyszczenia elementów układu elektrycznego. Wane, by stosować się do zasad zawartych w instrukcji dołączonej do produktu.

Gdzie kupić jakościowy akumulator?

Miejsce, w którym kupujemy akumulatory i części do samochodów ma przełożenie na jakość jazdy i trwałość zakupionych produktów. Istotne, by dana hurtownia motoryzacyjna stosowała się do zasad prawidłowego przechowywania, które mają ogromny wpływ na właściwości akumulatorów. Sklep motoryzacyjny przestrzegający rygorystycznych zasad i oferujący swoim klientom najwyższą jakość w atrakcyjnych cenach jest Auto Części Lipiec. To miejsce, w którym kupisz akumulatory w Zielonej Górze https://autoczesci-lipiec.pl/oferta/sklep-motoryzacyjny-zielona-gora/akumulatory  pochodzące od najlepszych producentów. 
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.