Wiadomości z Rudy Śląskiej

Chcesz pomóc seniorowi? Masz czas i możliwość zrobienia zakupów? Wspieraj Seniora!

 • Dodano: 2020-11-04 06:15, aktualizacja: 2020-11-04 06:32

Chcesz pomóc seniorowi? Masz czas i możliwość zrobienia zakupów? A może Ty jesteś seniorem i potrzebujesz wsparcia w codziennych czynnościach? Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało program wspierający ochronę zdrowia i życia osób w wieku 70 lat i więcej. Jego realizatorem w  Rudzie Śląskiej jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej współpracujący z wolontariuszami.

W związku z dużym wzrostem zakażeń koronawirusem seniorzy dla własnego bezpieczeństwa powinni ograniczyć wychodzenie z domu. Z myślą o nich została uruchomiona specjalna, ogólnopolska  infolinia: 22 505 11 11.

Każdy senior w wieku 70 lat i więcej może zadzwonić pod ten numer. Osoba z infolinii przyjmuje zgłoszenie i przekazuje numer telefonu zgłaszającego do właściwego ośrodka pomocy społecznej. Następnie pracownik ośrodka kontaktuje się z seniorem i ustala wszystkie szczegóły, a pracownik ośrodka bądź wolontariusz, dostarcza potrzebne produkty lub leki - wyjaśnia Krystian Morys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w  Rudzie Śląskiej.

Koszty zakupów pokrywa senior.

Osoba starsza może dokonać zgłoszenia osobiście, jak również za pośrednictwem osoby trzeciej. Program został uruchomiony szczególnie dla tych, którzy zdecydują się na pozostanie w domu i nie są w stanie, np. poprzez wsparcie rodziny, zabezpieczyć sobie artykułów podstawowej potrzeby, w tym artykułów spożywczych czy środków higieny osobistej. Realizacja usługi wsparcia w postaci dostarczenia zakupów nie przysługuje osobie, która już korzysta z  usług opiekuńczych, bądź specjalistycznych usług opiekuńczych.

Od początku wprowadzenia programu „Wspieraj Seniora” do rudzkiego MOPS przez infolinię zgłosiło się szesnastu seniorów, którzy chcieli z takiej pomocy skorzystać.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej od początku trwania pandemii, podejmuje działania wspierające mieszkańców miasta, w tym również rudzkich seniorów. Dotychczas taką pomocą w  Rudzie Śląskiej objęto 270 gospodarstw domowych.

Pracownicy Ośrodka wspierają i udzielają pomocy wszystkim mieszkańcom będącym w potrzebie bez względu na wiek, realizując z jednakowym zaangażowaniem nie tylko dodatkowe zadania powstałe w związku z pandemią, ale również szereg innych zadań pomocy społecznej – mówi dyrektor MOPS. -  Jednak z uwagi na coraz większą liczbę zadań kierowanych do pomocy społecznej w związku z pandemią bardzo ważne jest wsparcie osób trzecich, zwłaszcza wolontariuszy,  a tych z czasem jest coraz mniej – dodaje.

Każdy, kto chciałby zostać wolontariuszem wspierającym seniorów, może zgłosić się do programu wypełniając  specjalny formularz dostępny na stronie: https://cas.mrpips.gov.pl/wolontariusz/formularz.

Pracownicy pomocy społecznej są bardzo zaangażowani we wsparcie mieszkańców w czasie pandemii, począwszy od systematycznego i regularnego wypłacania świadczeń, pomimo absencji pracowników związanych z kwarantanną, a skończywszy na pracy w domach pomocy społecznej i oddelegowywaniu do nich z innych jednostek pomocy społecznej – czyli do miejsc stanowiących niejednokrotnie ogniska zakażeń. Dlatego z tego miejsca pragnę podziękować tym cichym bohaterom – podsumowuje Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w  Rudzie Śląskiej.

Więcej informacji o programie: https://wspierajseniora.pl/

Komentarze (18)    dodaj komentarz »

 • blluś

  ALE CYNZURA' dom z innyj beczki' A może artykuł pod tytułem PREZYDENCI MIASTA Z POMOCOM 'SENIOROM i wyszczerzone mordki Kwartetu Dojącego. Oczywiście z dodatkowom ekspozycjom Peppy i Pinokia.

 • pimpel

  Mops mo teraz pole dobrej pomocy w terenie,wstawac od biurek iwteren działac itto na dwie zmiany,ai sobota tak samo dzialac jasne.

 • boluś

  Pinokio'wywołany do tablicy! Tylko łapka w dół? Kiery SkarżyPYTA mioł dość odwagi coby komuś pomóc? Za ta kasa kiero ciągniesz z Miasta' SOM powinieneś pomogać syćkim seniorom w potrzebie! Niy wspomna o kfalfikowanych MOPSówach Peppie i jej vice. A niy namawiać innych do pomocy.

 • Prorok

  Za nie długo wszystkim {seniorom} zrobią eutanazję i kłopot się skończy.

 • Noelka

  Jesteś cymbałem.To bardzo łagodne określenie.

 • Mimoza

  Co jeszcze dla żelaznego elektoratu pisu?

 • Zonk

  Czyli jest szansa na na wykorzystanie petentów MOPSU.

 • boluś

  Som przeca wyszkolone 'kadry' w UM' p.PREZYDENT i VICE i dwóch vicków do targania tasiek plus służbowe autka.

 • zigmunt

  A może ty byś w końcu ruszył grubą d... a nie tylko siedział i wypisywał kompletne bzdury na tym portalu ?

 • boluś

  Dwa podobne komy w zbliżonym czasie,jedyn podpisany rex drugi zigmunt' cuć relokowanego krakusa nudzoncego na stołku w Urzyndzie lebo miejskij spółce'obstawiom GoldFisza.

 • boluś

  Lubia ruszać d..om i dobrze mi to wychodzi ! Ale niy sondza cobyś boł w moim typie,mom ograniczynie' jeżech hetero ! Na razie wywołuja nominowanych i b.dobrze opłacanych władców miasta do dania dobrego przikładu

 • Edzia

  Może teraz te wrzeszczące małolaty ze "strajku kobiet " zrobią coś pożytecznego?

 • rex

  Edzia, rusz swój zad z kanapy i, dla odmiany, zamiast dla siebie zrób coś dla innych.

 • Olo

  Akurat te pokolenie robi najwięcej pożytecznych rzeczy. Ci protestujący to jest najbardziej angażująca się grupa która myśli o narodzie, Polsce i bliźnich. A wy opluwający, tylko do kościoła i obgadywać innych.

 • Karl

  No, banda cymbałów ptotedtijácych sami nie wiedząc przeciw czemu. Paradoks polega też na tym że chowają się za policją, która powinna ich zamykać za nielegalne zgromadzenia, ale z jakiś tajemniczych powodów nie interesuje ich owe łamanie prawa.

 • R.

  Jako osoba pracująca z tymi, jak to niezbyt elegancko ujęłaś, "wrzeszczącymi małolatami", zapewniam Cię, że oni / one są bardzo chętne do robienia czegoś pożytecznego. O wiele bardziej chętni niż tzw. dorośli.

 • Karl

  Raczej ciężko uznać podążanie jak barany za najgłośniejszym krzykaczem za coś pożytecznego...

 • Leo

  Nie martw się o małolaty, one angażują się w wolontariat. O swoje prawa mogą się też dopominać. Ty możesz się włączyć do pomocy ludziom potrzebującym, a nie radzić tego innym.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.