Niedawno informowaliśmy, że opiekę nad kochłowickim schronem nr 45, znajdującym się przy ulicy Wireckiej, objął Combat Alert Odział w Rudzie Śląskiej 1203, czyli OTCA. Teraz warto przedstawić pasjonatów, którzy zajmą się odnową obiektu.
- Jesteśmy ludźmi, którzy swoją przynależność do fundacji proobronnej na rzecz kraju traktują jak służbę społeczeństwu. Szkolimy się cały czas z zagadnień wojskowych, w tym m.in. taktyki czarnej i zielonej, strzelania, poruszanie się w terenie. Uczestniczymy w poligonach i rozmaitych działaniach edukacyjnych. Udzielamy też pierwszej pomocy i organizujemy akcje charytatywne – zdradza Anna Sorek, zastępca dowódcy Combat Alert Odział w Rudzie Śląskiej 1203.
W szeregach rudzkiego Combat Aldertu znajdują się ludzie w różnym wieku i różnych zawodów - zaczynając od uczniów klas mundurowych po ratowników medycznych, strażaków i żołnierzy i wielu, wielu innych. Teraz postanowili objąć swoją opieką kochłowicki schron. Obiekt usytuowany przy ul. Wireckiej należy do umocnień Obszaru Warownego "Śląsk".
W schronie powstanie izba muzealna
- Jest jedną z najstarszych i największych fortyfikacji na terenie Rudy Śląskiej. Miasto przekazało nam pieczę nad tym schronem i pracę ruszyły pełną parą. W chwili obecnej teren wokoło został oczyszczony i wyrównany tak, aby można dojść do schronu. Została też odsłonięta płyta detonacyjne przed schronem. Częściowo zrzucona została ziemia ze stropu. Jednak jeszcze dużo pracy przed nami, aby schron mógł spełniać rolę jak sobie zaplanowaliśmy – mówi Anna Sorek.
W obiekcie tym ma bowiem powstać izba muzealna, w której utworzone zostaną wystawy związane z II wojną światową.
- Będzie to również miejsce spotkań naszego oddziału, a z czasem chcielibyśmy organizować tam wydarzenia historyczno-militarne – dodaje Anna Sorek.
Każdy może wstąpić w szeregi Combat Alert!
- Jak do nas wstąpić? To nic trudnego! Warunkiem jest ukończenie 18. roku życia lub status ucznia szkoły mundurowej – przekonuje Anna Sorek, zastępca dowódcy.
Anna Sorek wyjaśnia, że pierwszy etap to czas kandydacki. Wtedy też bierze się czynny udział w organizowanych przez Combat Alert akcjach organizowanych. Uczestnik powinien wykazać się wówczas zaangażowanie i chęcią pomocy społeczeństwu.
- Taki okres może trwać od miesiąca do roku. Po tym czasie przystępuje się do fundacji Otrzymuje się naszywki, legitymację i uzyskuje prawo do noszenia munduru wojskowego. Tym samym zostaje się pełnoprawnym członkiem OTCA – wylicza Anna Sorek.
Będąc już członkiem OCTA można korzystać z rozmaitych szkoleń odbywanych pod okiem wykwalifikowanej kadry - nie tylko w gronie kolegów z oddziału. Istnieje także możliwość wyjazdu na szkolenia specjalistyczne, kursy SERE czy certyfikowane poligony wojskowe.
- Na chwilę obecną nasz odział liczy 12 członków i kilkunastu kandydatów. Współpracujemy z różnymi fundacjami na terenie Rudy Śląskiej jak również ze służbami mundurowymi. Chętnie pomagamy w akcjach charytatywnych organizowanych w mieście. W przyszłym roku ruszy współpraca jednostki z 13. Śląską Brygadą Obrony Terytorialnej. W planach mamy wspólne treningi i ćwiczenia. Zapraszamy w nasze szeregi ludzi, których pasjonuje wojsko, historia związana z wojskiem, osoby pragnące nieść pomoc i służyć społeczeństwu – podkreśla Anna Sorek.