RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Czy fontanny w Rudzie Śląskiej zostały uruchomione?

 • Dodano: 2022-05-12 16:00

Temat rudzkich fontann od kilku sezonów wraca do nas jak bumerang. Rozpoczęły się ciepłe dni, więc postanowiliśmy sprawdzić, czy fontanny zostały uruchomione. 

Czy fontanna na rynku w Nowym Bytomiu zostanie naprawiona?

Urok dużej nowobytomskiej fontanny, póki co możemy tylko powspominać. Bo choć ta fizycznie stoi na nowobytomskim rynku to wody brak. Czym jest to spowodowane? 

Fontanna od 2020 roku jest zepsuta. Rudzki magistrat już dwa lata temu informował, że wówczas w budżecie miasta brakowało funduszy na naprawę fontanny. Rok później przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej Towarzystwa Budownictwa Społecznego informowali, że dla głównej fontanny na rynku została "przygotowana koncepcja przebudowy i modyfikacji fontanny. Została ona zaakceptowana przez Miasto, a po zabezpieczeniu środków finansowych w budżecie Miasta zostanie przygotowana dokumentacja techniczna i realizacja modernizacji". 


Czytaj więcej:


Minął kolejny rok i fontanna nadal nie działa. Nie zapowiada się też, żeby w najbliższym czasie została uruchomiona. 

- Na chwilę obecną nie planujemy uruchomienia głównej fontanny na rynku, gdyż wymaga ona generalnej przebudowy - mówi Adam Nowak, rzecznik prasowy rudzkiego magistratu. 

Czy pozostałe fontanny w Rudzie Śląskiej działają?

Mieszkańcy Rudy Śląskiej mogą jednak cieszyć się widokiem dwóch pozostałych fontann. W kwietniu uruchomiona została zabytkowa fontanna na Placu Jana Pawła II, która w ubiegłym roku przeszła remont. Wykonano wówczas naprawę oświetlenia, dozownika chemii oraz sterowania programem. Koszt tej naprawy wyniósł nieco ponad  43 tys. zł. Czytaj więcej.

Niedawno – po naprawie - w pełni została uruchomiona także fontanna w rejonie kościoła w dzielnicy Orzegów. Przyczyną usterki fontanny były pęknięcia podpór pod płytami granitowymi. Czytaj więcej. Wybraliśmy się do Orzegowa, by zobaczyć działającą fontannę po naprawie. Okazało się, że z pięciu dysz... działały tylko cztery. 

Zobacz także

Komentarze (14)    dodaj »

 • carioka1

  zrobić wielki kwietnik z choinką w pośrodku tak jak było dawniej

 • kurde bele

  po co nom fontanny przeca woda na ślonsku na waga złota

 • Czeslaw

  Problem z parkowaniem w Nowym Bytomiu jest ogromny, połowę deptaku przed urzędem miejskim,dostosowac na parking płatny 2 zl do 17 przecież to jest proste,

 • Ja

  Na parkomaty też nie ma pieniędzy

 • nowobytomoianin

  'Na chwilę obecną nie planujemy uruchomienia głównej fontanny na rynku, gdyż wymaga ona generalnej przebudowy 'Ile a fontanna wytrzymała ? parę lat dostali pieniądze z Unii i je zmarnowali tak samo na cały plac betonoza ,łatwo przyszło łatwo poszło ,totalne marnotrastwo

 • Mimi

  Zamknąć fontannę razem z prezydium

 • Feliks

  No to może z budżetu obywatelskiego naprawicie fontannę

 • orzegowianka

  Jeżeli chodzi o Orzegów , to cieszymy się ,że fontanna znów funkcjonuje , natomiast martwi , to ,że strumienie wodne nie są podświetlane kolorowym strumieniem , to to był ich największy walor i wtedy fontanna prezentowała się bardzo efektownie.Być może przyczyną tego jest to ,że jedna z dysz nadal jest niesprawna.Dobrze by było ,żeby znów tam było kolorowo, a jeszcze lepiej gdyby otwarta była tam pobliska restauracja, która nie wiedzieć czemu zamknięta jest na cztery spusty i od święta tylko jest wynajęta na imprezy okolicznościowe.

 • Pipi

  Zazdroszczę zmartwień

 • Ssff

  I tak cud że na Orzegowie jeszcze jej nie ukradli czy nie pobazgrali sprejami te [...] menele

 • boluś

  Pytanie Retoryczne ! Niy majom Prawa ! Bo to Ruda Śl !

 • KW

  Zasypać fontanny i postawić drzewa w donicach

 • The truth

  Ciekawe jakie drzewa w donicach ?

 • boluś

  USCHNIYNTE ! Jak te od lat nasadzane w ramach nasadzyń zastympczych ! Niy trza ich podlywać i niy ma kosztów i można w ich miejsce planować kolejne nasadzenia zastępcze bo miejsca na kolejne BRAK !

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.