Wiadomości z Rudy Śląskiej

Fabryka polskich samochodów elektrycznych nie powstanie jednak w Rudzie Śląskiej!

 • Dodano: 2020-09-30 12:00, aktualizacja: 2020-09-30 17:07

Ministerstwo Klimatu zadecydowało, że fabryka polskich samochodów elektrycznych jednak nie powstanie jednak w Rudzie Śląskiej! Rudzka kandydatura została odrzucona przede wszystkim przez zbyt mały teren jak na potrzeby planowanego zakładu. Fabryka ostatecznie stanie w Jaworznie.

Jak donosi Dziennik Zachodni, fabryka polskich samochodów elektrycznych nie powstanie w Rudzie Śląskiej. Zgodnie z ustaleniami dziennikarzy DZ, decyzja o lokalizacji zakładu została już podjęta. Tydzień temu teren po hucie Pokój oglądała rządowa wizytacja. Podobno rudzka kandydatura została jednak odrzucona przede wszystkim przez zbyt mały teren jak na potrzeby planowanego zakładu.

Te ustalenia potwierdził Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

- Minister Kurtyka potwierdzał Jaworzno już wcześniej, na naszych warszawskich spotkaniach w sprawie transformacji górnictwa. Więc nie jest to wielką niespodzianką – mówi Kolorz dla Dziennika Zachodniego. - Wszystkim nam zależało nam na Rudzie Śląskiej. Będziemy jeszcze namawiać rząd, by rozważył inny, większy teren w trójkącie Ruda Śląska-Zabrze-Świętochłowice - dodał.

Nie wszystko jednak stracone. Jak udało się ustalić dziennikarzom DZ – resort klimatu zlecił na gruncie po hucie odwierty, które mają określić m.in. jego nośność. Niedawno mówiło się też o fabryce paneli fotowoltaicznych, która mogłaby stanąć również na obszarach pogórniczych.

Zgodnie z optymistycznymi szacunkami, budowa zakładu w Jaworznie ma się rozpocząć w 2021 roku, a pierwszy samochód zjechałby z linii produkcyjnej w 2023 roku. Dzięki jego uruchomieniu powstanie początkowo 3000, a docelowo nawet 6500 dodatkowych miejsc pracy oraz ok. 12 000 dla poddostawców. Przypomnijmy, że Izera to nowa polska marka motoryzacyjna. Firma powstała w 2020 roku, a marka należy do polskiej spółki ElectroMobility Poland, powołanej w 2016 dzięki inicjatywie takich państwowych spółek energetycznych jak Energa, Enea, Tauron i PGE i Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

Zobacz także

Komentarze (30)    dodaj komentarz »

 • Oko

  Od razu wiedzieli że nie będzie fabryki.Odwierty robią bo cyrk tam będzie.Małpy z wiejskiej na trapezie i stado goroli robiących salta

 • zbibol

  Ale piykno wizja

 • tomex

  jednak? haha od początku to było wiadome. u nos priorytety to sklepy i obozy domowe

 • boluś

  Czamu mnie to niy dziwi? Kiej co ustawiajom Morawiecki? Silbert? I Kurtyka? ZIOMALE

 • IK

  Gdzie dwóch się bije (pis z po) tam yrzeci korzysta..

 • Komentator

  Eureka, toż jo już to pisołch w komentarzach z 2 miesiące temu że powstanie w Jaworznie...

 • zgr

  Mamy ogromne tereny po byłej kopalni Nowy Wirek. Nikt się tym nie interesuje?

 • error

  Zrobi się kolejne hale wielkości boiska do piłki nożnej i zatrudni przywiezionych z ościennych miast pracowników...i będzie fajnie.

 • boluś

  Bo nikt niy kce wiedzieć co tam wkopali.

 • zgr

  Ktoś na to pozwolił. Cysterny z pyłami dymnicowymi jeździły, aż miło ;-) A ta reszta co tam była składowana? Tam tylko kursowały ciężarówki z odpadami... To pewnie teren PGG, ale jak się ma do tego ekologia? Jak wypu[...]i te pyły to nic nie było widać... No ale to już inna bajka. Kolejna inwestycja przechodzi koło nosa...

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.