Wiadomości z Rudy Śląskiej

Oddano do użytku nową siedzibę Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej

 • Dodano: 2023-12-07 14:30, aktualizacja: 2023-12-07 15:53

Zakończyła się budowa nowej strażnicy w Rudzie Śląskiej. Dzisiaj miało miejsce uroczyste otwarcie obiektu. W sfinansowanej z budżetu państwa nowoczesnej strażnicy pracować ma blisko 100 strażaków.

Nowa strażnica KM PSP w Rudzie Śląskiej

Strażnica zlokalizowana jest przy ulicy Piotra Niedurnego, na działce o powierzchni prawie 1,3 ha. Komenda Miejska PSP w Rudzie Śląskiej w grudniu 2021 roku, pozyskała od Spółki Restrukturyzacji Kopalń działkę pod budowę strażnicy. Nowa siedziba komendy jest usytuowana na działce o pow. 12 743 m2, znajdującej się w centrum Rudy Śląskiej, przy ulicy Piotra Niedurnego. Wielkość działki i jej usytuowanie ma pozwolić na zastąpienie obecnie funkcjonujących dwóch jednostek ratowniczo-gaśniczych jedną.

- Lokalizacja komendy i jednostki ratowniczo-gaśniczej w tym miejscu zapewni szybki i bezpieczny dojazd do zdarzeń na całym terenie chronionym przez Komendę Miejską PSP w Rudzie Śląskiej - przekonują strażacy.

Również w grudniu 2021 roku premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w rudzkim magistracie ogłosił decyzję o przyznaniu środków na wybudowanie nowej siedziby Komendy Miejskiej PSP wraz z jednostką ratowniczo-gaśniczą w Rudzie Śląskiej. Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowej strażnicy, miało miejsce 3 lutego 2023 roku.


Czytaj także:


Nowoczesny obiekt, spełniający wymagania ekologiczne

Nowy budynek strażnicy, o powierzchni użytkowej około 3 400 m2, jest nowoczesnym obiektem, spełniającym wymagania ekologiczne i energetyczne. Budynek jest wyposażony między innymi w instalację fotowoltaiczną, pozwalającą obniżyć koszty energii elektrycznej. Na parterze budynku znajduje się hala garażowa na osiemnaście pojazdów, Stanowisko Kierowania KM PSP, szatnie, stanowisko do mycia pojazdów, stanowisko naprawcze, stacja obsługi ODO, magazyny, toalety, sala operacyjna, serwerownia i sala OGNIK. Natomiast na pierwszym piętrze zlokalizowane są pomieszczenia dla kierownictwa i pracowników Komendy Miejskiej PSP i Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej, pokoje do wypoczynku, pokoje dla kadetów, toalety, sala wielofunkcyjna, pomieszczenia socjalne i gospodarcze, kuchnia z jadalnią, siłownia itp. Do tego wybudowana została wieża do suszenia węży.

Nowo wybudowany budynek zastąpi obecnie użytkowane przez Komendę Miejską PSP w Rudzie Śląskiej obiekty, które pochodzą z początku XX wieku, i nie są dostosowane do wymagań stawianych dzisiejszym strażnicom Państwowej Straży Pożarnej. Ponadto, w wyniku długoletniej eksploatacji w warunkach szkód górniczych w budynkach wystąpiły uszkodzenia. 

Uroczyste otwarcie nowej strażnicy w Rudzie Śląskiej

Dzisiaj odbyło się uroczyste otwarcie nowej strażnicy w Rudzie Śląskiej. W uroczystości wzięli udział m.in.: prezydent Rudy Śląskiej - Michał Pierończyk, senator X kadencji - Dorota Tobiszowska, st. bryg. mgr Andrzej Małysiak, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej i nadbryg. Krzysztof Hajduk, zastępca komendanta głównego PSP. Wśród gości uroczystości znalazł się także komendant Miejskiej Komendy Straży Pożarnych w Rudzie Śląskiej st. bryg. w stanie spoczynku Kazimierz Komandzik, zasłużony pierwszy twórca zawodowej straży pożarnej w naszymmieście.

Na uroczystości nie pojawił się premier Mateusz Morawiecki. Jednak list w jego imieniu odczytała Dorota Tobiszowska.

- Szanowni państwo uroczyste otwarcie nowej strażnicy Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej to wielki dzień dla Państwowej Straży Pożarnej, władz samorządowych i ich partnerów, ale przede wszystkim dla mieszkańców miasta i regionu. Wszystkim zaangażowano w to ważne i tak potrzebne przedsięwzięcie, przekazuję wyrazy uznaniami i moje gratulacje. Straż pożarna stanowi niezwykle istotny element bezpieczeństwa lokalnej społeczności, a tym samym bezpieczeństwa naszego państwa. Na strażaków zawsze możemy liczyć, zwykle piersi na miejscu zdarzenia, niosą pomoc nie tylko akcjach gaśniczych, ale też powodziowych i wypadkach drogowych. Ratują ludzkie życie i zdrowie, jednak odwaga i poświęcenie strażaków, choć godne najwyższego podziwu nie wystarczą, by w pełni realizować te zadania – pisze w liście premier Morawiecki.

Premier wskazuje w liście nowoczesną bazę techniczną, obok zapewnienia odpowiedniego sprzętu i profesjonalnego wykształcenia, jako niezbędny i główny warunek powodzenia działań strażaków.

- Dzisiejsza uroczystość jest zwieńczeniem starań o nową siedzibę Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej. Wiedzą państwo najlepiej, że powstanie tego obiektu stanowiło rozwojową konieczność. Nowy budynek strażnicy, to przedsięwzięcie na miarę XXI wieku - z wielką powierzchnią użytkową, częścią garażową przeznaczoną dla 18 pojazdów, pomieszczeniami administracyjno-biurowymi, salą szkoleniową i edukacyjną. Nie mam wątpliwości, że obecne usytuowanie strażnicy zapewni szybki i bezpieczny dojazd do zdarzeń na cały terenie chronionym przez Komendę i do głównych szlaków komunikacyjnych o charakterze regionalnym. Dzisiejsza uroczystość jest okazją, by wyrazić wdzięczność za pełną zaangażowania służbę funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej. Za Państwa gotowość, poczucie odpowiedzialności, narażanie zdrowia i życia, życzę, by nowa siedziba była Waszą dumą, by budowała poczucie bezpieczeństwa mieszkańców Rudy Śląskiej i jak najlepiej służyła strażakom - przekazał premier Mateusz Morawiecki. 

Inwestycja została sfinansowana z budżetu państwa na 2023 r. i rezerwy premiera na 2022 r. Przeznaczono na ten cel 40 mln zł. Za tę pomoc w powstaniu strażnicy podziękował prezydent Rudy Śląskiej - Michał Pierończyk. 

- Chciałbym powiedzieć i myślę, że to nie będzie przesada jeżeli powiem, że to dzisiaj jest historyczny moment. Dzisiaj oddawana jest strażnica dla Powiatowej Straży Pożarnej, gdzie te warunki pracy się radykalnie poprawią.  Chcę serdecznie podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w powstanie tej strażnicy. [...] To piękny, nowoczesny obiekt na miarę XXI wieku, więc cieszymy się, że w naszym mieście, takie obiekty powstają. Ja się zawsze cieszę z wydatków inwestycyjnych. Jeżeli to są wydatki rządowe, to tym bardziej, bo to też jest znak, że nasze miasto jest dostrzegane i że poprawiamy tą część administracji, za którą odpowiada właśnie strona rządowa. Także bardzo się z tego cieszę. Mamy piękny budynek Sądu Rejonowego w Rudzie Śląskiej. Teraz mamy drugi, piękny budynek strażnicy Powiatowej Straży Pożarnej. Także wyrażam wielką wdzięczność i podziękowania - mówił prezydent Michał Pierończyk.

Do końca roku strażacy powinni zakończyć przeprowadzkę do nowej siedziby.

 Zapraszamy do obejrzenia zdjęć nowej strażnicy!

Komentarze (17)    dodaj »

 • antypo

  Czyli uważasz ,że straż z Orzegowa i Wirku zaraz po otwarciu miała się tam z cały majdanem przeprowadzić i od razu być w pełnej gotowości do wyjazdu na akcję .POmyśl.Wiem ,że wam wyznawcom tuska cięzko to idzie.

 • olo

  Wczoraj czyli 12.12.2023 przejeżdżałem obok strażnicy a tam ciemno, jedynie świeciły czerwone lampki w garażach. Uroczystość się odbyła medale przyznane ,premie ,awanse załatwione a strażnica pusta, tak wygląda kartonowe państwo w Rudzie Śląskiej. Chyba że trzeba było szybko jeszcze pokazać że to za rządów Pisu zostało to wybudowane(hahaha).A teraz jeszcze ze 4 lata będzie hulać wiatr.

 • WYBORCA

  Tobiszowska jest przedstawicielką ugrupowania ,dzięki któremu ta strażnica powstała.To akurat zwyczajowa praktyka.Oby wkrótce mieli z czym przyjechać do naszego miasta przedstawiciele tego pożal się Boże nowego rządu.

 • fryna

  No nie znasz sie Ziga ,albo sie stawiosz.A jak straż jest teraz w Orzegowie to też jeździ do innych dzielnic gdzie jest daleko .Zeby wszystkich zadowolić jednostki musiały by być w każdej dzielnicy .Skoro jest jedna centralna , to mniej więcej jest położona w środku miasta co chyba logiczne. I nie wymyslajcie farmazonów ,że wozy strażackie muszą przejechać przez tory tramwajowe .Zaś wszyscy wszystko wiedzą najlepiej .

 • tom

  pinokio murował... widziałem... a kaczafi cegły nosił... ps jak stoisz przed bankomatem to mu dziękujesz że ci twoje pieniądze wypłaca?

 • Strzelnica

  Pewnie, że się nie znasz, za to będą szybciej np na Wirku.

 • Ziga z Wirku

  Na Wirku to jest od dziesiątek lat i to rozmieszczenie Wirek i Orzegów było najlepsze!

 • kwiatowe

  I maja racje, ta lokalizacja to nieporozumienie. Docelowo osia komunikacyjna miasta bedzie trasa N-S i PSP powinna byc w poblizu jednego z wezlow mniej wiecej w srodku tej trasy, np. dzialka za Castorama przy Bukowej.

 • Ernest_Vitczok

  Na Orzegowie w jednostce protest, wspierany przez mieszkańców. Podobno sami strażacy nie chcą się przenosić. Zabezpieczają dzielnice Godula, Orzegów i Ruda oraz Chebzie, czas reakcji jest bardzo dobry. Dojazd z nowego miejsca w godzinach szczytu może być mocno utrudnione!

 • Rudolf

  A księdza biskupa to nikt już nie raczył zaprosić...

 • 17

  A co znów tam robi tobiszowska? Co to jest za śliska baba!

 • Trewor

  p. Tobiszowska pełni jakieś oficjalne funkcje, że wszędzie jej pełno?

 • kwiatowe

  Bardzo potrzebna inwestycja, tylko kto wybieral taka kretynska lokalizacje!? Wyjazd przez torowisko tramwajowe, w lewo Wirek i pelno rond, w prawo Nowy Bytom i korki az do DTS. Planowanie przestrzenne w tym miescie nie istnieje, jeszcze wieksza glupota niz budynek Sadu w polach zwrocony w jakims dziwnym kierunku.

 • ruda

  Teraz czekamy co dostanie miasto a rządów nowej władzy.

 • Alfred

  Wszystko z Wirku ucieka. Najpierw sąd teraz straż.

 • Ziga z Wirku

  Może się nie znam ‚ale jeśli będzie paliło się na Goduli lub Orzegowie to straż pożarna przyjedzie 10 minut później niż z ul.Hlonda.

 • kompidoł

  Brawo PiS wybudowało pokno straznica a PO wybuduje spalarnie i pomaluje [...]ny piec

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również