Wiadomości z Rudy Śląskiej

Organizacje związkowe działające w PGG chcą jak najszybszych rozmów o podwyżkach

 • Dodano: 2019-08-07 14:30, aktualizacja: 2019-08-08 10:12

Organizacje związkowe działające w Polskiej Grupie Górniczej zwróciły się 1 sierpnia do zarządu spółki z żądaniem natychmiastowego rozpoczęcia negocjacji płacowych. Najważniejszy postulat dotyczy podwyżek płac od 2020 roku o 12 procent.

– Firma podobno ma się świetnie, przynosi zyski, planuje kolejne i załoga w podziale tego tortu chce uczestniczyć. Żarty się skończyły. Presja płacowa jest bardzo silna. Ludzie chcą, aby w ich domowych budżetach zyski firmy też były widoczne. Porównują się z górnikami z JSW, z innymi branżami i to porównanie wypada tak sobie. Dlatego chcą z tych zysków korzystać już, tu i teraz, a nie czekać na nie wiadomo co – mówi Bogusław Hutek, szef górniczej Solidarności.

Obok żądania dotyczącego 12-procentowej podwyżki płac w przyszłym roku, strona związkowa domaga się też przedłużenia zapisów porozumienia z kwietnia 2018 roku.

– Porozumienie gwarantowało dopłaty do dniówek w wysokości od 18 do 32 złotych, czyli ok. 450 zł miesięcznie na rękę. Obowiązuje ono tylko do końca roku. Chyba nie muszę mówić, co by się stało, gdyby nagle górnik dostała o 500 zł mniejszą wypłatę – dodaje szef górniczej Solidarności.

Strona związkowa domaga się też, aby ten tzw. dodatek gwarantowany z ubiegłorocznego porozumienia został włączony do sumy, na podstawie której naliczana będą nagroda barbórkowa i nagroda roczna, nazywane potocznie czternastką za 2019 rok. Ponadto w wystąpieniu do zarządu związkowcy domagają się wypłacenia pracownikom PGG rekompensaty za listopad i grudzień 2019 roku.

– Nie wgłębiając się w szczegóły, zwykle w tych miesiącach fundusz płac jest tak wydrenowany, że miesięczne wynagrodzenia górników, nie liczę tu "barbórki", są odczuwalnie niższe, stąd nasz postulat, aby to zrekompensować – wyjaśnia Hutek.

Liderzy central związkowych zapowiedzieli, że jeśli do 1 września nie rozpoczną się rozmowy w sprawie wysuniętych przez nich postulatów, w PGG zostanie wszczęty spór zbiorowy.

Zobacz także

Komentarze (67)    dodaj komentarz »

 • Pola

  Biedni górnicy macie taką ciężką pracę że 3/4 Z was w wieku około 45 lat dalej dorabia w innych pracach..

 • ja

  I to na emeryturach!

 • Andzia

  Które sobie wypracowali. Zaś ten hejt

 • Mały

  Jak by my dobrze zarabiali to na emeryturze by my niemusieli dorabiacprzyjdz na kopalnia i zobocz ile zarobiaja górniki bez sobót i nidziel

 • Yo

  Damian weź się do roboty i tyle.

 • York

  Damian skończ marudzić i weź sie za robota!!

 • Zibi

  Ciekawe, ja znam kilku emerytów górniczych i nie mają mniej niż 3 - 4 tys emerytury

 • Andzia

  Mają mniej

 • Mały

  Jak wam nie pasuje to sie zwolnijcie i przyjmijcie sie na kopalnia to tez bydzie miec przywileje i czternostki deputaty nikt wam nie broni tylko sie boicie i głupoty piszecie

 • kierownik sklepu AGD RTV

  Mały - ale to działow dwie strony - kożdy kto robi na kopalni i mu nie pasuje tyż może się zwolnić i robic tam kaj lepi dają geltak

  • kierownik sklepu AGD RTV
   2019-08-08 16:29
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • YNY ze kontof

  Kożdy mądry, są przyjęcia zapraszamy dostaniecie za cały miesiąc 2300 za młodego to wom ruła zmiynknie.....

 • ksiundz

  Ja, i wszyscy bydymy robić na grubie :) Ciebie to już na dekel pizło. A co bydziesz żar jak piekorz bydzie na grubie ?

 • noniemoge

  Jak będziemy myśleć takimi kategoriami to będziemy marznąć w zimę nie grzejąc w piecu oraz jeść jajka na śniadanie od bezinteresownych kur.

 • Kamil

  w głowie tym górnikom się wali.. dobrze ze nie pod ziemią... [...]y pełne a dalej mało... szkoda słów. a jak zamkną to tylko będą butelki z piwa sprzedawać...

 • Xxx

  Najpierw to się wszyscy dowiedzcie ile tak naprawde górnik zarabia, a potem proszę pisać takie głupoty.. Lepiej spojrzcie na tych co siedzą w urzędach itd.

 • olo

  Średnia górnika to chyba żadna tajemnica

 • YNY ze kontof

  Poć Kamilku na gruba jo by Ci pokozoł co to je robota a nie trolować internety

 • alpinista

  YNY ze kontof - NO JA INO GÓRNIK SIĘ NAROBI. wlozł byś na komin 100 metrów to nasroł bys w galoty i nie pitol bo sa zawody kaj ginie wiecej ludzi ino o tym sie nie godo .

 • kwiatowe

  Oddajcie w takim razie pomoc publiczna i przejdzcie na ZUS z emerytiuramiurami po 65 roku zycia jak normalni etatowcy np budowlancy. Ciekawe jakie wtedy beda zyski... Gornictwo to jednak stan umyslu. Niby walczyli o wolnosc, a tak tesknia za komuna. No i najlepsze, co to jest czternastka?! W moim kalendarzu jest dwanascie miesiecy i tyle mam wyplat. Krety pod ziemia maja jakis inny kalendarz?

 • knur fest szpetny

  Górnicy to jak roszczeniowe "madki 500+". Mają dostać i już, jak nie to pojadą do Wawy i zrobią porządek. Wszyscy dokładamy do górnictwa min. 8,5mld zł rocznie. Górnicy otrzymują 13, 14, kartki na żywność, deputaty, wczasy pod gruszą i po 25 latach idą na emeryturę. Zrozumiałbym takie rozpasanie w firmie pokroju Google-a, Apple czy Monsanto (firmy przynoszące kolosalne zyski), ale górnictwo to źle zarządzany pasożyt. Taniej jest sprowadzić węgiel niż wydobyć na miejscu. Dlaczego górnicy nie rozwalą siedziby PGG czy Sejmu biorąc sprawy w swoje ręce? Po prostu mają to w 4 literach i pasuje im taki układ. Bierzmy przykład z UK, Margaret Thcher "zaorała wszystkie kopalnie" a po 20 latach nikt o nich nie pamiętał... Firma, która nie przynosi zysków, jest nierentowna a kierownictwo nieudolne po prostu upada i ziaja się z rynku.. Święte, górnicze krowy uważają, że etos górnika jak za Gierka, nadal w ludziach przywodzi dobre wspomnienia. Tak nie jest, mamy 21 wiek a ludzie na śląsku to ponad 4,5mln istnień (82tyś. pracowników w całym sektorze wydobywczym w kraju). Oczywiście, że sektor energetyczny, hutniczy i wydobywczy nie obejdzie się bez górnictwa. Niemniej nie musi być to polski węgiel, skoro nie potraficie nim zarządzać drodzy górnicy.

1234

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.