Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska będzie miała fotoradar na DTŚ – i to jaki!

 • Dodano: 2021-11-05 16:15, aktualizacja: 2021-11-05 18:08

Fotoradar „łapie” do 32 aut, jest jednym z najnowocześniejszych urządzeń w Polsce i niebawem stanie na słynnym „zakręcie mistrzów” na DTŚ w Rudzie Śląskiej. Tak miasto chce walczyć z nagminnym przekraczaniem prędkości przez kierowców.

Na "zakręcie mistrzów" będzie bezpieczniej

W ciągu czterech lat zanotowano tu 240 kolizji, a swoisty rekord padł, kiedy jednego dnia na „zakręcie mistrzów” doszło do 16 zdarzeń drogowych. Teraz, za sprawą fotoradaru ma być bezpieczniej. W wyniku przetargu wyłoniono firmę, która dostarczy miastu nowy sprzęt. Wygrał ZURAD, który zaoferował Fotorapid PRO. Ma to być pierwszy fotoradar śledzący zainstalowany w Polsce. Testy, którym przyglądali się przedstawiciele miasta, policji oraz GITD, zostały już przeprowadzone. Jak ustalił dziennik.pl, w zaledwie 30 minut urządzenie ujawniło 262 przekroczenia prędkości na 1133 pojazdy!

Jak się okazuje, Fotorapid PRO sprawdza prędkość do 32 pojazdów znajdujących się w strefie kontroli, która obejmie wszystkie trzy pasy ruchu i pas techniczny. Co więcej, urządzenie prowadzi też pomiary odległości między pojazdami i wykrywa, które pojazdy nie zachowują bezpiecznej odległości. To ewenement na skalę Polski. Umożliwia też jednoczesne rozpoznawanie tablic rejestracyjnych na 6 pasmach drogi w obu kierunkach. Rudzka policja zapowiedziała, że chciałaby, aby w mieście pojawiło się aż pięć takich urządzeń.

- System Fotorapid Pro (2021) zapewnia uniwersalną pracę, rejestrację foto i wideo dowodów wykroczeń drogowych, przeszukiwanie baz danych oraz bezprzewodową transmisję danych. Przeznaczony jest do montażu zarówno na słupach drogowych i elementach infrastruktury miejskiej, jako urządzenie stacjonarne, jak również na mobilnie na trójnogu, czy w samochodzie. Urządzenie rejestruje prędkość pojazdu mierzonego z dokładnością +/- 1 km/h - czytamy na stronie Zurard.

Radar obejmie zasięgiem wszystkie pasy

Kilka tygodni temu, kiedy informowaliśmy o pomyśle władz miasta dotyczącym zakupu radaru, a później o przetargu na jego dostarczenie, w mediach rozgorzała dyskusja na temat jakości fotoradaru i tego czy będzie w stanie wyłapać wszystkich kierowców jadących z nadmierną prędkością. Zastanawiano się też, gdzie powinien on stanąć i czy ustawiony na poboczu obejmie zasięgiem wszystkie pasy. Teraz już wiadomo, że taki radar z pewnością poradzi sobie na trzypasmowej (w jednym kierunku) Drogowej Trasie Średnicowej.

Ruda Śląska będzie miała fotoradar – i to jaki!

Zobacz także

Komentarze (56)    dodaj »

 • grześ

  czyli trzymaj się prawego pasa i zobaczysz nikt nie zatrąbi

 • Taki ktoś

  Te auta tam nie wylatują tylko przez prędkość tylko przez ta "chopa" co jest na tym zakrecie. Skoro za kilka dobrych tysięcy będzie fotoradar to drogę w tym miejscu też by można naprawić nie?

 • Hehe

  To jest próg zwalniający

 • rudzianin

  przecież pan Mejer nie ma na nic pieniędzy (artykuł wcześniej płakał ze musi śmieci dofinansowywać), a tu już kasa sie znajduje na pięć fotoradarów ??? Takich mamy włodarz naszego miasta

 • Ja

  On na siłę chce nam wybudować spalarnię dlatego co do śmieci to nigdy nie będzie miał pieniędzy. Byle by uddowodnic, że przed tym nim odejdzie spalarnie postawi. Pytanie dlaczego osobiście tak mu zależy?

 • Mieszkaniec

  Uczeń Balcerowicza

 • mensil

  bo on żyje w swoim świecie

 • Tomek.

  Fotoradar zarabia na siebie , śmieci niestety nie i odpowiedź masz gotową.Pozdrawiam

 • kemoT

  No tak, masz rację, pomijając fakt, że wszystkie mandaty "obsługuje" I US w Opolu i lądują na koncie skarbu państwa... taki to zarobek generuje FR.

 • Tomek.

  W pełni się z Tobą zgadzam, masz rację i wiem gdzie idą pieniądze..Po prostu użyłem skrótu myślowego, fotoradar jakby nie patrzeć = kasa , przebudowa drogi = wydatki więc wiadomo co wybrać.

 • boluś

  Cudownie! Na Bogato '

 • Tirmen

  nareszcie coś oddzieli plewy od ziarna

 • darek

  Bardzo dobre posunięcie z tym fotoradarem, szkoda tylko, że o kilka lat za późno. Na całej dtś powinien stać co kilka km i problem rozwiązany.

 • Beta

  Nareszcie!

 • Al

  Jak policja chce mieć takich urządzeń w mieście to niech sobie kupi, a urząd miasta niech pieniądze zamiast na radary na śmieci przeznaczy!!!

 • lyjo

  Nareszcie.

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.