Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rudzianki tańczyły przeciwko przemocy w ramach akcji One Bilion Rising

  • Dodano: 2022-02-22 07:00, aktualizacja: 2022-02-22 09:09

W święto zakochanych rudzianki wraz z kobietami z całego świata walczyły z przemocą wobec kobiet oraz matki natury. Swój sprzeciw wyraziły tańcem, który jest przejawem buntu i wolności.

Rudzianki przeciwko przemocy

Co roku w walentynki, kobiety (oraz mężczyźni!) z około 200 państw na całym świecie, wyrażają swój sprzeciw wobec wszechobecnej przemocy wobec kobiet oraz przyrody. W ramach akcji One Bilion Rising – Nazywam się Miliard, uczestniczki kampanii tańczą pod gołym niebem. Rudzianki również włączyły się do akcji – tańczyły w Dolinie Kochłówki na  Bykowinie, która jest żywym przykładem tego, jak niszczycielski wpływ ma człowiek na przyrodę. Dlaczego przejawem buntu ma być taniec? Jak tłumaczy koordynatorka akcji w naszym mieście, radna Ewa Chmielewska:

- Taniec jest dla nich [kobiet] przejawem buntu, wolności i solidarności z kobietami, które doświadczają przemocy i dyskryminacji na całym świecie.

Dzięki pokojowym manifestacjom na całym świecie, kobiety pragną wyrazić swój sprzeciw wobec przemocy i ciągłemu niszczeniu środowiska naturalnego. 

- Manifestacje często kojarzą się wszystkim z wyciem syren, kłębami dymu, strzelaniem z rac a tymczasem kobiety w akcji One Billion Rising - Nazywam Się Miliard manifestują tańcem. I do tego na całym świecie w tym samym dniu i takim samym tańcem gdyż układ taneczny jest wszędzie taki sam. Poza tym - nie jest łatwo wyjść na ulice i zatańczyć, trzeba pokonać wewnętrzne opory. Jest to również analogia do kobiet doświadczających przemocy, które często muszą pokonać wiele przeszkód by móc umieć przyznać, nawet przed samymi sobą, że doświadczają przemocy i zdecydować się na podjęcie kroków, by przerwać przemocowy cykl – dodaje radna.

W Polsce akcją opiekuje się Fundacja Feminoteka, która wraz z lokalnymi organizacjami i aktywistkami tworzy Antyprzemocową Sieć Kobiet.

Definicja gwałtu do zmiany

W tym roku kobiety tańczyły pod hasłem „Tylko TAK oznacza zgodę”. Mowa tutaj o niedoskonałej definicji gwałtu z Kodeksu Karnego, którą kobiety chcą zmienić. Wnioskują, aby gwałtem nazywano każde obcowanie płciowe bez wcześniejszego wyrażenia świadomej i dobrowolnej zgody przez którąś ze stron. W tym celu Fundacja Feminoteka stworzyła petycję, którą można podpisać do Dnia Kobiet, 8 marca. 

PODPISZ PETYCJĘ

Komentarze (3)    dodaj »

  • Katarzyna

    jak chciały się wypromować mogły posprzątać teren za sobą

  • man

    A dlaczego nie przemoc ludzi wobec ludzi. Kobiety zaliczają się do ludzi tak jak i mężczyźni. Oni też padają ofiarą przemocy na różne sposoby. Czy feministki są aż tak wybiórcze?

  • Woman

    Kobiety znacznie częściej niż mężczyźni są dyskryminowane

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również