RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Tegoroczne obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja nie wyglądały tak, jak zazwyczaj

  • Dodano: 2020-05-04 06:45, aktualizacja: 2020-05-03 22:53

Tegoroczne obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja nie wyglądały tak, jak zazwyczaj. Grono osób uczestniczących we mszy świętej w intencji Ojczyzny i Miasta w kościele Trójcy Przenajświętszej w Kochłowicach musiało zostać ograniczone zgodnie z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa.

- W tym trudnym czasie bądźcie dobrymi pasterzami - zwrócił się do przedstawicieli władz państwowych i samorządowych ksiądz proboszcz Jacek Błaszczok.

Pamiętano również o rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego, którego uczestnikom oddano hołd pod pomnikiem na plantach.

- Dziś kolejna rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. W naszym regionie ten czas jest szczególnie ważny także ze względu na rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego. W tym roku nasze narodowe święto obchodzimy w rzeczywistości podporządkowanej epidemii koronawirusa. Nie zapominajmy jednak, że jedność wokół idei, których bronili nasi przodkowie, jest jeszcze bardziej istotna w czasie, gdy musimy przestrzegać zasad społecznego dystansowania. Tylko współdziałając dla dobra Ojczyzny, możemy pokonać te trudności, nie tylko w sferze medycznej, ale również gospodarczej czy politycznej. Niech dzisiejsze święto będzie dla nas źródłem nadziei na to, że wspólnym wysiłkiem poradzimy sobie z tą wyjątkową sytuacją i w bliskim czasie będziemy mogli jak dawniej spotykać się i dzielić radością - napisała prezydent Grażyna Dziedzic.

Przypomnijmy, że Ustawa Rządowa uchwalona 3 maja 1791 roku regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Ten ważny dzień został uznany za święto już 5 maja 1791 roku. Niestety, akt w praktyce obowiązywał tylko ok. 14 miesięcy, ale jego wagę uznał Sejm Ustawodawczy odrodzonej Rzeczpospolitej, który w kwietniu 1919 roku ustanowił 3 maja świętem narodowym. Z kolei władze komunistyczne zabroniły publicznego świętowania tej daty, a oficjalnie święto zostało zniesione ustawą z 18 stycznia 1951 roku. Polacy musieli czekać 30 lat, by ponownie móc świętować uchwalenie Konstytucji Majowej. Oficjalnie Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono ustawą w 1990 roku.

Tegoroczne obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja nie wyglądały tak, jak zazwyczaj

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.