Wiadomości z Rudy Śląskiej

Tegoroczne obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja nie wyglądały tak, jak zazwyczaj

  • Dodano: 2020-05-04 06:45, aktualizacja: 2020-05-03 22:53

Tegoroczne obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja nie wyglądały tak, jak zazwyczaj. Grono osób uczestniczących we mszy świętej w intencji Ojczyzny i Miasta w kościele Trójcy Przenajświętszej w Kochłowicach musiało zostać ograniczone zgodnie z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa.

- W tym trudnym czasie bądźcie dobrymi pasterzami - zwrócił się do przedstawicieli władz państwowych i samorządowych ksiądz proboszcz Jacek Błaszczok.

Pamiętano również o rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego, którego uczestnikom oddano hołd pod pomnikiem na plantach.

- Dziś kolejna rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. W naszym regionie ten czas jest szczególnie ważny także ze względu na rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego. W tym roku nasze narodowe święto obchodzimy w rzeczywistości podporządkowanej epidemii koronawirusa. Nie zapominajmy jednak, że jedność wokół idei, których bronili nasi przodkowie, jest jeszcze bardziej istotna w czasie, gdy musimy przestrzegać zasad społecznego dystansowania. Tylko współdziałając dla dobra Ojczyzny, możemy pokonać te trudności, nie tylko w sferze medycznej, ale również gospodarczej czy politycznej. Niech dzisiejsze święto będzie dla nas źródłem nadziei na to, że wspólnym wysiłkiem poradzimy sobie z tą wyjątkową sytuacją i w bliskim czasie będziemy mogli jak dawniej spotykać się i dzielić radością - napisała prezydent Grażyna Dziedzic.

Przypomnijmy, że Ustawa Rządowa uchwalona 3 maja 1791 roku regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Ten ważny dzień został uznany za święto już 5 maja 1791 roku. Niestety, akt w praktyce obowiązywał tylko ok. 14 miesięcy, ale jego wagę uznał Sejm Ustawodawczy odrodzonej Rzeczpospolitej, który w kwietniu 1919 roku ustanowił 3 maja świętem narodowym. Z kolei władze komunistyczne zabroniły publicznego świętowania tej daty, a oficjalnie święto zostało zniesione ustawą z 18 stycznia 1951 roku. Polacy musieli czekać 30 lat, by ponownie móc świętować uchwalenie Konstytucji Majowej. Oficjalnie Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono ustawą w 1990 roku.

Tegoroczne obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja nie wyglądały tak, jak zazwyczaj

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.