Wiadomości z Rudy Śląskiej

W czwartek protest w sprawie finansowania sportu: "Żółta kartka dla zarządu i rady miasta"

 • Dodano: 2020-01-29 10:45

W czwartek o godzinie 16:00 na Placu Jana Pawła II, tuż pod urzędem miasta, rozpocznie się protest przeciwko polityce zarządu i rady miasta wobec finansowania sportu w Rudzie Śląskiej.

Spotykamy się w czwartek 30.01.2020 r. o godzinie 16:00 na Placu Jana Pawła II aby zaprotestować z powodu braku środków na sport w budżecie na 2020 rok. Nie pozwólmy zniweczyć dorobku wielu pokoleń.  Zapraszamy działaczy, trenerów, zawodników i rodziców. Nie bądź obojętny!!! - piszą organizatorzy protestu w mediach społecznościowych.

Przypomnijmy, że na dofinansowanie sportu w Rudzie Śląskiej na rok 2020 przewidziano jedynie 300 tysięcy złotych, a kluby mogą starać się o tak zwane małe granty do wysokości 10 tysięcy.

Finanse miasta są wyjątkowo napięte. Zmiany w opodatkowaniu PIT, z którego miasto czerpie sporą pulę środków do budżetu, a także wzrost płacy minimalnej, podwyższone opłaty i podwyżki dla nauczycieli – wszystko to mocno obciąża miejski skarbiec. To jest przyczyna, dla której miasto rezygnuje z realizacji zadań fakultatywnych, a takim niestety jest finansowanie sportu.

Komentarze (98)    dodaj komentarz »

 • Ino

  Każdy rodzic dostaje 500+ na każde dziecko to może zapłacić 100 zł składki w klubie. Każdego stać na na taką kwotę.

 • Miro

  Niema kasy dla dzieci a. Prezydent i jego ekipa ćwiczą za premie które sobie zrobili kpina żeby dzieci krzywdzić to jest tak jak film Polityka chcesz zapłać a dostaniesz [...]o

 • boluś

  KompTINTA Stania tyn za kiergo cuda sie działy w oparach gorzały, trzynsie terozki portkami i głosuje jak mu Mejer koże. No cuż' na HAKI niy ma mocnych! Ta jego kompetyncja zaczynoła i KOŃcoła, sie w przedziale 4-40% .

 • padactwo

  Stania to mniejsze zło, Grażynka go przerosła.

 • boluś

  KompTINTA Stania tyn za kiergo cuda sie działy w oparach gorzały, trzynsie terozki portkami i głosuje jak mu Mejer koże. No cuż' na HAKI niy ma mocnych! Ta jego kompetyncja zaczynoła i KOŃcoła, sie w przedziale 4-40% .

 • Jaro

  Bełkot alkoholika. Swój swego zawsze pozna.

 • Zainteresowany

  Ja jestem ciekaw ile faktycznie z pieniędzy otrzymanych w ubiegłych latach przeznaczono na rozwoj dzieci w tych klubach, tylko na dzieci. Mam nadzieję że ta kasa nie szła np. na seniorów, którzy grają w ligach, byłoby to nie sprawiedliwe ponieważ kluby, które grają lepiej to sami sie finansują, a ciągle czytam że dzieci itp. Niemniej uważam, że na rozwój dzieci pieniądze powinny sie znaleźć. Dajmy im szansę.

 • Andrzej Rosa

  Głosujcie na PiS, głosujcie na Panią Dziedzic, a teraz udajecie, że nie rozumiecie co jest przyczyną, a co skutkiem.

 • ira

  Kompromitujesz się każdym wpisem , oj Andrzejku

 • PoPiS

  Z tego co wiem to Dziedzicowo zawarła pakt z PełO zaraz po wyborach

 • Jaro

  Zostałem teraz uświadomiony. Zagłosuję na Stanię, wróci kompetencja i umiejętne zarządzanie zarządzanie finansami miasta.

 • fanka sportu

  na WIYRKU targ plajtnął ,ratuje go ino czwortek ,gruba plajtnie to pudymy na orlik na zieluno trowka posiedzieć i poślimtać ,bo dzieciaki pójdą do dum pograć w gry i bydymy mieć coroz wiyncy tragedii ,bydziecie widzieć ,że tak bydzie ,oby nie

 • Rudzianka

  Na poziomie czysto etycznym, używanie dzieci w różnego rodzaju formach walki politycznej budzi we mnie niesmak, dzieci krzyczące złodzieje itp. krzyki, gwizdy … czy to jest te słynne wychowanie w sportowym duchu ?

 • Robol

  Społeczeństwo na poziomie, żyć, chlać za darmo.Nikt nie mówi o pracy i kosztach na styl życia jaki się wybiera.Wszędzie tylko wieczne żebranie o jamłężnę i uznanie (500+, stadiony za darmo, szkoła za darmo, można wyliczać).Z takim podejściem to nasz kraj jeszcze przez kilka pokoleń będzie fabryką niewolników i wszyscy będą się nawzajem okradać nawet o tym nie wiedząc.Oczywiście wszystko pod szczytnymi hasłami dbania o przyszłość dzieci za cudze pieniądzeJeśli dzieci mają się mieć dobrze to muszą się nauczyć pracować a nie żebrać jak ich rodzice.Chcesz się wydostać z biedy (zwłaszcza tej w głowie) to musisz się napocić i brać odpowiedzialność za siebie i bliskich.Nie pomoże Ci żaden rząd, rada miasta czy święty Mikołaj, chyba ze lubisz żebrać.Raczej nie wierzę że każda matka w Rudzie Ślaskiej ma pod swoim dachem samych przyszłych Robertów Lewandowskich, Adamów Małyszów, Otylii Jędrzejczak czy Justyn Kowalczyk.

 • !!!

  Brawo! Najmądrzejszy komentarz w całej tej dyskusji!!!

 • bbb - matka karateki

  Mylisz się Rudziolu! Zarówno Państwo jak i Samorząd winno wspierać kulturalny rozwój młodzieży. Kultura fizyczna jest nieodłącznym jego elementem. I nie chodzi o jałmużnę, chodzi o wparcie, czy wręcz o nieprzeszkadzanie. Na koszty treningu dzieci składa się wiele czynników. Od wynajmu sali gimnastycznej, zakupu sprzętu, strojów, ubezpieczenia, wyjazdów na zawody, wynagrodzenia trenera. Koszty te ponoszą prawie w 100% rodzice. A rudzcy trenerzy pracują na darmo! Dotacje, które otrzymywały kluby nie wystarczyły nawet na wynajem sali i zakup sprzętu. A teraz nawet tych paru złotych zabraknie. I jeszcze jedno. W naszym mieście jest wiele matek potencjalnych mistrzów sportu! Ale jest też multum matek otyłych i niezgrabnych dzieci - przyszłych cukrzyków, nadciśnieniowców i astmatyków.

  • bbb - matka karateki
   2020-01-31 07:12
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • dyletant

  Masz rację matko a ten Robol nie ma zielonego pojęcia o tym temacie.

 • Robol

  Od wychowania i rozwoju młodzieży są ich rodzice. Kropka.Niestety nie za bardzo wiadomo kto jest głupszy dzieci czy ich rodzice. Co do pieniędzy - trzeba nimi mądrze zarządzać - ale trzeba zacząć od siebie i swojej własnej rodziny zamiast dzielić cudze pieniądze. Co do kosztów - jeśli mamy pęczki potencjalnych Lewandowskich, Kowalczyk, Jędrzejczak i Małyszów - to każdy rodzice powinni się zgadać miedzy sobą a nie każdy sobie gwiazdora chowie (i żeby temu drugiemu od sąsiadki złamała się noga). Jest taniej, a rodzice zamiast żebrać na ulicach uczą się współpracy.

 • the truth

  A proszę powiedz mi ile tytułów mistrzowskich ma twój syn, bo na chwilę obecna nie widzę sensu sponsorowania twoich fanaberii z moich pieniędzy (podatków).Jeśli jest mistrzem chociaż Śląska, baa jeśli jest nawet powiedzmy w top 10 dzieciaków w województwie to wtedy jest sens.Pamiętaj ze w sporcie najważniejsze jest współzawodnictwo i niestety to wiąże się z osiąganiem wyników.Nawet w składaniu origami są zawody i jest konkurowanie z innymi. Co do kosztów rodziców sam trenowałem bardzo długo i nie mogę się zgodzić ze koszty są wysokie. Stroje? ile ich potrzeba z 2-3 komplety, ubezpieczenia proszę cie grosze. Moich rodziców było stać nawet na takie fanaberie jak indywidualne wersje kolorystyczne butów które kosztowały może z 500 zł max i było to w czasach gdy nie było wszystkich "+"

 • bbb - matka karateki

  Tak jak napisałam wyżej, to RODZICE ponoszą PRAWIE WSZYSTKIE KOSZTY! Groszowe dotacje nie starczają nawet na wynajem sal. Tak to właśnie rodzice kupują kimona, dresy, ochraniacze, finansują transporty i noclegi, opłacają koszty badań. A co do sukcesów? Rudzcy karatecy niezmiennie zajmują miejsce w śląskiej, polskiej i europejskiej czołówce. A moje fanaberie opłacam sobie sama! Sama też opłacam koszty treningów mojej CÓRKI.

  • bbb - matka karateki
   2020-01-31 14:21
  • Ocena:
  • odpowiedz

12345

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.