Wiadomości z Rudy Śląskiej

Zarząd PGG nie wdroży programu naprawczego polegającego na likwidacji KWK Ruda!

 • Dodano: 2020-07-28 16:00

W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach odbyło się dziś spotkanie wicepremiera Jacka Sasina z zarządem Polskiej Grupy Górniczej oraz związkowcami. Górnicy mieli usłyszeć szczegóły programu naprawczego spółki. Tak się jednak nie stało. Nowy program dla PGG i górnictwa ma powstać do końca września.

Wczoraj lotem błyskawicy Śląsk obiegła wiadomość o planie ratunkowym dla Polskiej Grupy Górniczej, który miał zakładać zamknięcie trzech ruchów kopalni Ruda (Bielszowice, Halemba, Pokój) i kopalni Wujek oraz obniżenia wynagrodzeń. Do informacji tych dotarli dziennikarze portalu BiznesAlert.pl.

Program naprawczy formalnie nie został przedstawiony związkowcom

Dzisiaj w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach odbyło się dziś spotkanie wicepremiera Jacka Sasina z zarządem Polskiej Grupy Górniczej oraz związkowcami. Górnicy mieli usłyszeć szczegóły programu naprawczego. Jednak przygotowany wcześniej przez zarząd PGG program naprawczy formalnie nie został przedstawiony związkowcom. Powodem był brak akceptacji, wyrażany w ostatnim czasie przez przedstawicieli związków w odniesieniu do nieoficjalnych informacji o zawartości programu.

Rzecznik MAP potwierdził, że zarząd PGG przygotował szczegółowy plan restrukturyzacji spółki, ponieważ jednak związkowcy - na podstawie nieoficjalnych informacji - nie zaakceptowali go, ze strony wicepremiera Jacka Sasina padła propozycja powołania zespołu, który wypracuje ostateczny program.

"Ten dokument, zanim został przedstawiony górnikom, spotkał się z ostrą reakcją, ostrą kontestacją ze strony związków zawodowych. W związku, z czym od razu padła propozycja, że w takim razie będzie najlepiej - żeby nie tracić czasu, którego nie ma - przejść wspólnie ze związkowcami tę propozycję, popracować na dokumentach, i być może uda się wypracować jakieś rozwiązanie alternatywne, które będzie w pełni akceptowalne dla strony społecznej" - powiedział rzecznik ministerstwa aktywów Karol Manys dla PAP.

Zostanie powołana komisja

Podjęto decyzję o powołaniu zespołu roboczego, celem wypracowania propozycji programu naprawczego polskiego górnictwa, ze szczególnym uwzględnieniem Polskiej Grupy Górniczej, który mógłby zostać zaakceptowany przez wszystkie strony. W skład zespołu wejdą przedstawiciele pracodawców, strony społecznej, rządu oraz parlamentarzystów.

Senator Dorota Tobiszowska, która była obecna na dzisiejszym spotkaniu, opublikowałam w mediach społecznościowych sprawozdanie ze spotkania. Wynika z niego, że do 30 września br. powołany dzisiaj zespół roboczy musi przygotować program naprawczy dla Polskiej Grupy Górniczej, który określi zasady funkcjonowania spółki.

- Wypracowanie programu powinno nastąpić w korelacji ze zmianami w sektorze elektroenergetycznym spowodowanymi transformacją energetyczną - czytamy w piśmie.

Ministerstwo Aktywów Państwowych zdementowało także informacje, że program przygotowany przez Zarząd PGG zakładał obniżenie wynagrodzeń oraz oświadczyło, że resort nie pracował nad programem likwidacji polskiego górnictwa do 2036 roku.

Związkowcy podtrzymują swój wniosek skierowany do premiera Mateusza Morawieckiego o konieczności objęcia przez niego przewodnictwa w rozmowach dotyczących transformacji województwa śląskiego z uwzględnieniem transformacji sektora surowcowo-energetycznego.

Komentarze (118)    dodaj »

 • olo

  Teoretycznie potrącane składki w postaci zapisu na papierze.

 • maszyniok

  A mi to pasuje, niech mi daja te 100 tys i idę w piz.... Już downo zech myslol o jormalnej robocie kaj nie byda wiecznie czorny. Prawko na tiry mom to sie robota znojda a stówka sie przydo na szeregówka.

 • Kierownik

  Ty za maszynioka niy dajesz rady,a chcesz na tiry isc,tobie by bylo strach dac kosiarka by kosic trowa,bys sie cos niy zrobiol i komus tyz

 • xXx

  I z baby się jeszcze zrób tirówka za stówka ty bambrze

 • G1

  Szerokości

 • No jak to?

  No bo przecież PiS nie likwiduje, tylko wygasza. Tak samo nie zlikwiduje, jak Kurski już nigdy nie będzie szefem TVPiS.

 • Bobo

  13 , 14 , kredkowe , bony , 45 na emeryturkę potem do roboty dalej bo jak można wyżyć za 4 tys emerytury . Ciekawe jak to jest że Ci biedni uhajtani robotą górnicy , wraki ludzkie biegną zaraz do roboty na 1/2 etatu ?

 • Zyga

  jakie 4 tyś emerytury, ja mam 6340 i dorabiam , mam dodatkowo 2900, hulaj dusza piekła nie ma, 25 lat przebimbałem na dole , młody wiek, siła jest wiec mozna poszalec. Moja zarobi prawie 4 tyś wiec niech ktos powie ze w polsce jest źle :)

 • Bobo

  13 , 14 , kredkowe , bony , 45 na emeryturkę potem do roboty dalej bo jak można wyżyć za 4 tys emerytury . Ciekawe jak to jest że Ci biedni uhajtani robotą górnicy , wraki ludzkie biegną zaraz do roboty na 1/2 etatu ?

 • Andrzej Rosa

  Było ŹLE, bo pieniędzy na koncie PGG nie było. Jest DOBRZE, ale pieniędzy nadal nie ma. A jednak cuda się zdarzają.

 • ANTY UE

  Unia Europejska ciśnie na zamknięcie kopalń . I wszystkie rządy będą się z tym zgadzać dopóki nie wyjdziemy z Eurokołchozu bo nie mają innego wyjścia . Niestety jak nie wyjdziemy z UE to kopalń w Polsce nie będzie do 2030 - 2035 roku

 • boggiz

  Teatr dla...i zmylenia górników. Ratują [...]ę ZZ, górnicy szczęśliwi, a kopalnie i tak zlikwidują! Spuścili powietrze z górników już setny raz, mistrzowie dawkowania napięcia, na końcu służba dla kogoś z zewnątrz bierze górę nad interesem narodu polskiego. Miejcie się dobrze i bądźcie z siebie zadowoleni, że jeszcze dwa miesiące odkładają likwidację kopalń!

 • boggiz

  Teatr dla...i zmylenia górników. Ratują [...]ę ZZ, górnicy szczęśliwi, a kopalnie i tak zlikwidują! Spuścili powietrze z górników już setny raz, mistrzowie dawkowania napięcia, na końcu służba dla kogoś z zewnątrz bierze górę nad interesem narodu polskiego. Miejcie się dobrze i bądźcie z siebie zadowoleni, że jeszcze dwa miesiące odkładają likwidację kopalń!

 • Dave

  Hahah mam nadzieje ze to pozamykają. Rylki trzeba się przekwalifikować, skończą się 13, 14, w cywilizowanym świecie nikt nie ma tyle przywilejów (zwłaszcza generując straty). Jeszcze wam te dudobułki bokiem wyjdą.

 • Ytyty

  dave synu mam nadzieje że twoja matka się nie przekwalifikuje :-))

 • rudzianka

  Skoro mieszkamy w takim środowisku kopalnianym to tylko ktoś nienormalny chce żeby pozamykać coś co daje nam chleb. Przecież to nie wina górników tylko polityków , że kopalnie są w takim stanie . Rząd od lat nie przyłożył ręki ,żeby dokonać zmian . W latach 70-80 Warszawa żyła z naszych podatków a rudzianie się cieszą , że im zamykają miejsca pracy ! Wstyd. My pozamykamy kopalnie , kupią je za grosze Niemcy i Czesi , nasi górnicy będą w nich dalej pracować za grosze , a nasz rząd będzie kupował od nich nasz węgiel. Tego chcecie.

 • frog

  Politycy kolejnych rzadow probuja wytlumaczyc gornikom ze kopalnie nie zarabiaja i to wina zwiazkow ktore nie godza sie na zadne ustepstwa.

 • Rudzianin

  Dobrze wom tak za bulka wos kupiol!!osly

 • abcde

  Kogo jeszcze nie obchodzi los górników łapka w górę...mam wrażenie że nasz rudzki poseł się przyłączy

 • Mamy dosc

  Dwa miesiace beda siedziec pic i zrec za nie swoje i przedluzac agonie zeby im sie wyplaty zgadzaly. Pewnie zmusza jakis panstwowy bank zeby wywalil kase na wyplaty do nich..

123456

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również