Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Zarząd PGG nie wdroży programu naprawczego polegającego na likwidacji KWK Ruda!

 • Dodano: 2020-07-28 16:00

W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach odbyło się dziś spotkanie wicepremiera Jacka Sasina z zarządem Polskiej Grupy Górniczej oraz związkowcami. Górnicy mieli usłyszeć szczegóły programu naprawczego spółki. Tak się jednak nie stało. Nowy program dla PGG i górnictwa ma powstać do końca września.

Wczoraj lotem błyskawicy Śląsk obiegła wiadomość o planie ratunkowym dla Polskiej Grupy Górniczej, który miał zakładać zamknięcie trzech ruchów kopalni Ruda (Bielszowice, Halemba, Pokój) i kopalni Wujek oraz obniżenia wynagrodzeń. Do informacji tych dotarli dziennikarze portalu BiznesAlert.pl.

Program naprawczy formalnie nie został przedstawiony związkowcom

Dzisiaj w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach odbyło się dziś spotkanie wicepremiera Jacka Sasina z zarządem Polskiej Grupy Górniczej oraz związkowcami. Górnicy mieli usłyszeć szczegóły programu naprawczego. Jednak przygotowany wcześniej przez zarząd PGG program naprawczy formalnie nie został przedstawiony związkowcom. Powodem był brak akceptacji, wyrażany w ostatnim czasie przez przedstawicieli związków w odniesieniu do nieoficjalnych informacji o zawartości programu.

Rzecznik MAP potwierdził, że zarząd PGG przygotował szczegółowy plan restrukturyzacji spółki, ponieważ jednak związkowcy - na podstawie nieoficjalnych informacji - nie zaakceptowali go, ze strony wicepremiera Jacka Sasina padła propozycja powołania zespołu, który wypracuje ostateczny program.

"Ten dokument, zanim został przedstawiony górnikom, spotkał się z ostrą reakcją, ostrą kontestacją ze strony związków zawodowych. W związku, z czym od razu padła propozycja, że w takim razie będzie najlepiej - żeby nie tracić czasu, którego nie ma - przejść wspólnie ze związkowcami tę propozycję, popracować na dokumentach, i być może uda się wypracować jakieś rozwiązanie alternatywne, które będzie w pełni akceptowalne dla strony społecznej" - powiedział rzecznik ministerstwa aktywów Karol Manys dla PAP.

Zostanie powołana komisja

Podjęto decyzję o powołaniu zespołu roboczego, celem wypracowania propozycji programu naprawczego polskiego górnictwa, ze szczególnym uwzględnieniem Polskiej Grupy Górniczej, który mógłby zostać zaakceptowany przez wszystkie strony. W skład zespołu wejdą przedstawiciele pracodawców, strony społecznej, rządu oraz parlamentarzystów.

Senator Dorota Tobiszowska, która była obecna na dzisiejszym spotkaniu, opublikowałam w mediach społecznościowych sprawozdanie ze spotkania. Wynika z niego, że do 30 września br. powołany dzisiaj zespół roboczy musi przygotować program naprawczy dla Polskiej Grupy Górniczej, który określi zasady funkcjonowania spółki.

- Wypracowanie programu powinno nastąpić w korelacji ze zmianami w sektorze elektroenergetycznym spowodowanymi transformacją energetyczną - czytamy w piśmie.

Ministerstwo Aktywów Państwowych zdementowało także informacje, że program przygotowany przez Zarząd PGG zakładał obniżenie wynagrodzeń oraz oświadczyło, że resort nie pracował nad programem likwidacji polskiego górnictwa do 2036 roku.

Związkowcy podtrzymują swój wniosek skierowany do premiera Mateusza Morawieckiego o konieczności objęcia przez niego przewodnictwa w rozmowach dotyczących transformacji województwa śląskiego z uwzględnieniem transformacji sektora surowcowo-energetycznego.

Karolina BauszekKarolina Bauszek
Źródło: PAP / Redakcja / fot. Śląski Urząd Wojewódzki

Zobacz także

Komentarze (118)    dodaj komentarz »

 • kwiatowe

  100x wole obcy kapital dzialajacy na wolnym rynku, niz rodzimy niewydajny i nieoplacalny skansen dla zwiazkowcow i rzadowych pociotkow. To nie jest nienawisc, po prostu nie lubie jak z moich podatkow finansuje sie firme, ktora ma stratry, a zaloga dostaje podwyzki i nagrody. Z czego i za co?

 • Ole

  Kazdy kto pracuje placi podatki,a mnie nie obchodzi na co one ida,bo placic trzeba,i nie tylko ty placisz wiecnie placz

 • lola

  Tylko że podatki powinny iść na bezpieczeństwo, edukację, ochronę zdrowia czy infrastrukturę a nie na utrzymywanie darmozjadów i wypłacanie nagród jednej grupie społecznej.

 • Tlk

  Wiec ida i na to moje podatki,i nie placze tak jak wy

 • ;)

  zlikwidować przywileje i nie trzeba będzie nic likwidować ;)

 • pinokio

  Do tańca trzeba dwojga. Likwidacja górnictwa w Polsce jest przesądzona po to by od sąsiadów kupować energię jak jej braknie w Polsce.Górnicy bądźcie bardzie elastyczni.Czasy walki się skonczyly.Teraz rządzą białe kołnierzyki.

 • boluś

  Tym co nie pamiyntajom ' przipomna ! Na poczontku lat 90tych boła już tako banda przi władzy co restruktualizowała LIKWIDUJĄC cołki przemysł pod dyktando Niemców. Do dzisiok ponoszymy konsekwencje rządów tyj hołoty. Terozki momy zlikwidować resztki kiere ostały i kupować 'zielono' energia ze spolania węgla brunatnego od Szkopów. A Polskie złoża przekazać Niemcom i Czechom. Albo wydobydom albo odgazujom i przedajom energia gupim Polokom.

 • rudzianka

  jestem tego samego zdania, obcy kapitał czeka .Chwała nareszcie za prawdę.

 • dino

  Panowie to do strajku cza ruszyć

 • Ona

  Program naprawczy zamknąć kwk pokój, Bielszowice i Halembę. Będzie jedno wielkie bezrobocie. Upadek wielu sąsiednich branży !! Mam nadzieję że Władze się obudzą i zaczną walczyć o kopalnie !! Bo Ruda Śląska będzie dziurą !!

 • zonk

  Raczej właśnie przez kopalnie jesteśmy dziurą. Ciężko szukać bardziej patologicznego miasta w Polsce, niżej nie upadniemy. Niby bezrobocia nie ma ale nie ma tez kultury, edukacji czy nowoczesnych technologii.

 • Punokio

  Władze nie będą walczyć bo nie mają narzedzi do tej walki. A myślicie po co Pan Tobiszowski jest w Brukseli. Odp. Po to aby zlikwidować górnictwo w Rudzie Slaskiej.

 • Synek z Rudy

  Nie bądź naiwny. Planują to od dawna. W innym wypadku te kopalnie już dawno były by zmodernizowane.

 • Ona

  Program naprawczy zamknąć kwk pokój, Bielszowice i Halembę. Będzie jedno wielkie bezrobocie. Upadek wielu sąsiednich branży !! Mam nadzieję że Władze się obudzą i zaczną walczyć o kopalnie !! Bo Ruda Śląska będzie dziurą !!

 • Rudzianka

  Zazdrość!!! I tyle w temacie !!!

 • Bobo

  Zazdrość ? O co ? Raczej wściekłość że rząd daje kolejne pieniądze z naszych kieszeni by w całkowicie nierentownych zakładach ktoś mógł utrzymać swoje przywileje . Pomyśl dlaczego się nie opłaca ? 13 ,14 bony , barbórki emerytura w wieku 45 przecież ta tona węgla przy tym wszystkim jest ze złota . Do tego horda związkowców którzy nic kompletnie nie robią . Jest czego zazdrościć - złodziejskiego układu ?

 • Alojz

  Kartki żywnościowe to inaczej posiłek regeneracyjny zapisany w kodeksie pracy i należy się wszystkim którzy pracują w trudnych warunkach nie zależnie od branży. Po za tym w hutach z okazji dnia hutnika też dostawali pieniądze tak jak na kopalni Barbórka.

 • Mieszkanka

  Mój mąż pracuje i nic nie dostaje więc proszę się nie wypowiadać za wszystkich ! Powodzenia wam życzę

 • Go

  No to dać bon do wykupienia w stołówce na zupka i drugie danie, niech ryl jak wyjedzie idzie się nażrić zamiast piwsko chloć.

 • Rudziorz

  To jest tak prymitywne co ty piszesz ze az strach

123456

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.