Wiadomości z Rudy Śląskiej

Zarząd PGG nie wdroży programu naprawczego polegającego na likwidacji KWK Ruda!

 • Dodano: 2020-07-28 16:00

W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach odbyło się dziś spotkanie wicepremiera Jacka Sasina z zarządem Polskiej Grupy Górniczej oraz związkowcami. Górnicy mieli usłyszeć szczegóły programu naprawczego spółki. Tak się jednak nie stało. Nowy program dla PGG i górnictwa ma powstać do końca września.

Wczoraj lotem błyskawicy Śląsk obiegła wiadomość o planie ratunkowym dla Polskiej Grupy Górniczej, który miał zakładać zamknięcie trzech ruchów kopalni Ruda (Bielszowice, Halemba, Pokój) i kopalni Wujek oraz obniżenia wynagrodzeń. Do informacji tych dotarli dziennikarze portalu BiznesAlert.pl.

Program naprawczy formalnie nie został przedstawiony związkowcom

Dzisiaj w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach odbyło się dziś spotkanie wicepremiera Jacka Sasina z zarządem Polskiej Grupy Górniczej oraz związkowcami. Górnicy mieli usłyszeć szczegóły programu naprawczego. Jednak przygotowany wcześniej przez zarząd PGG program naprawczy formalnie nie został przedstawiony związkowcom. Powodem był brak akceptacji, wyrażany w ostatnim czasie przez przedstawicieli związków w odniesieniu do nieoficjalnych informacji o zawartości programu.

Rzecznik MAP potwierdził, że zarząd PGG przygotował szczegółowy plan restrukturyzacji spółki, ponieważ jednak związkowcy - na podstawie nieoficjalnych informacji - nie zaakceptowali go, ze strony wicepremiera Jacka Sasina padła propozycja powołania zespołu, który wypracuje ostateczny program.

"Ten dokument, zanim został przedstawiony górnikom, spotkał się z ostrą reakcją, ostrą kontestacją ze strony związków zawodowych. W związku, z czym od razu padła propozycja, że w takim razie będzie najlepiej - żeby nie tracić czasu, którego nie ma - przejść wspólnie ze związkowcami tę propozycję, popracować na dokumentach, i być może uda się wypracować jakieś rozwiązanie alternatywne, które będzie w pełni akceptowalne dla strony społecznej" - powiedział rzecznik ministerstwa aktywów Karol Manys dla PAP.

Zostanie powołana komisja

Podjęto decyzję o powołaniu zespołu roboczego, celem wypracowania propozycji programu naprawczego polskiego górnictwa, ze szczególnym uwzględnieniem Polskiej Grupy Górniczej, który mógłby zostać zaakceptowany przez wszystkie strony. W skład zespołu wejdą przedstawiciele pracodawców, strony społecznej, rządu oraz parlamentarzystów.

Senator Dorota Tobiszowska, która była obecna na dzisiejszym spotkaniu, opublikowałam w mediach społecznościowych sprawozdanie ze spotkania. Wynika z niego, że do 30 września br. powołany dzisiaj zespół roboczy musi przygotować program naprawczy dla Polskiej Grupy Górniczej, który określi zasady funkcjonowania spółki.

- Wypracowanie programu powinno nastąpić w korelacji ze zmianami w sektorze elektroenergetycznym spowodowanymi transformacją energetyczną - czytamy w piśmie.

Ministerstwo Aktywów Państwowych zdementowało także informacje, że program przygotowany przez Zarząd PGG zakładał obniżenie wynagrodzeń oraz oświadczyło, że resort nie pracował nad programem likwidacji polskiego górnictwa do 2036 roku.

Związkowcy podtrzymują swój wniosek skierowany do premiera Mateusza Morawieckiego o konieczności objęcia przez niego przewodnictwa w rozmowach dotyczących transformacji województwa śląskiego z uwzględnieniem transformacji sektora surowcowo-energetycznego.

Komentarze (118)    dodaj »

 • Elian

  Bo tam nie ma dziesiątek związków i tysięcy związkowców siedzących w biurach przy kawce. Proste?

 • szpetny knur

  Sygnał poszedł w Polskę. Górnicy nie zgadzają się na restrukturyzację wg. pomysłu PIS. Czytaj, Polacy nadal będą sponsorować górników, ich przywileje oraz ponad setkę różnych związków zawodowych. Poszło w Polskę, że górnicy nie liczą się z Polakami i nie solidaryzują w czasie epidemii. Napiszę jasno, dzisiaj tych kopalni nie zamknęli, zamkną je po drugiej fali, najpewniej pod koniec roku. Tylko, że wtedy nie będzie planów naprawczych a po prostu zamkną nierentowne, rudzkie kopalnie. Reszta narodu będzie chwaliła decyzję a My, Rudzianie, zostaniemy bez pracy, pieniędzy i perspektyw. Podziękujcie związkowcom kiedy pewnego ranka wstaniecie i okaże się, że nie ma do czego jechać... Przykro pisać, właśnie patrzymy na początek upadku Rudy Śląskiej jaką znamy. Nowa Ruda Śląska będzie biednym miastem starych ludzi, którzy mieszkając w blokach będą otrzymywali coraz niższe emerytury górnicze. Już dzisiaj młodzi, wykwalifikowani pracownicy wyjeżdżają stąd do Katowic, Gliwic czy Mikołowa. Ruda Śląska bez kopalni będzie drugimi Świonami czy Bytomiem. Ruda Śląska nie zagospodaruje górników oraz kopalnianych kooperantów, tutaj po prostu niczego prócz dyskontów, lombardów i kebabów nie ma.

 • wfib

  Może teraz jeszcze nie ale kiedyś i tak nastąpi wyczerpanie złóż. To co? Wszyscy się mają powiesić? Jakoś w innych krajach przy takich samych obawach zamykano kopalnie i powstawały nowe branże. Przypu[...]nie jednak przywileje zostaną tylko miłym wspomnieniem.

 • Karlus

  Otóż to.. Trzeba było zadbać o kwalifikacje to gruba nie była by jedyną opcją pracy. Ciepało się w szkoła bergami, to ino robota na grubie była szczytem ambicji i możliwości.

 • Sylwia

  skonczyło sie sielankowe zycie za kase podatników, barbórki, 14, i wypłaty po 8 tyś, wrescie poznacie jak smakuje chleb gdy zarobicie 2,5 tyś, całe wieki zony górników nie pracowały tylko wazyły żur, skonczy sie picie 4 grudnia , dorównacie innym zakładom , zycia trzeba sie uczyc a nie zyc za czyjes pieniadze

 • Iga

  DOKŁADNIE

 • Boże widzisz i nie grzmisz

  Mój mąż górnik nigdy nie miał 8 tysięcy wypłaty.. ba jak ma 4 z przodu to jest dobrze! Skąd wy te bzdury bierzecie?

  • Boże widzisz i nie grzmisz
   2020-07-28 22:29
  • odpowiedz
 • Ona

  Brawo! Mój mąż też jest górnikiem i nie ma 8 tyś. A ja pracuję ! Komentarze negatywne piszą MOPS-arskie nieroby! Najlepiej to siedzieć w domu ,brać 2 tyś zasiłki i jeszcze narzekać! Do roboty! I WARA OD GÓRNIKÓW!!!!

 • Ola

  Za tak małe pieniądze zgadzasz się aby tak ciężko pracował na kopalni. Zamiast zmienić pracę na lżejsza i lepiej płatną. Dziwię się.

 • Iga

  A reszta dodatków

 • Binia

  Sylwio tak mi cie żal że pracujesz za tak niską stawkę... Może gdyby cię ktoś docenił to byś tak nie pluła jadem na innych. Czemu sama nie zostałaś np planistką na kopalni? Co, inni mogli a biedna Sylwusia grosze zarabia

 • Jorg

  Bredzisz

 • jo...

  No właśnie gdzie są związkowcy nie będą sypał nazwiskami np.zwiazkowiec z zzg przy kop.Pokój.[...]ny robotnik węża ø 10 nie umiał oprawić .potem wielki nadsztygar .i każdego chciał pod szyb wysłas jak ktoś źle patrzył na niego jak pod telefon spał a teraz główny związkowiec co ani a ani b nie umie powiedziesz ..

 • Janusz

  Jo rozumiane oburzynie, ale to slonzoki głosowali z pisym

 • hanys

  Gdzie ten plan ? Kiedy się ten teatrzyk skończy ? Przyjechał i sie rozmyslił ?Grupa do spraw ratowania PGG.... przecież to smieszne. ZWIAZKI ile dostaliście do łapy ? We wrzesniu to nadejdzie złowrogi COVID-19 i sie samo rozłoży wszystko. Wszystko sie przeciąga w czasie nikt pomysłu nie ma. Górnicy jak sami sobie swojego losu w łapie nie weźmiecie to nikt tego za Was nie zrobi. Na zwiazki to nie liczcie. Ale widocznie dobrze jest tak jak jest bo nic sie nie dzieje u Was tylko czekacie i dajcie sie nabierać . Kiedy ta bańka pęknie ? Ile mozna czekac na jakiś PLAN NAPRAWCZY ? GÓRNICY OBUDZCIE SIE !!! Wy tylko mądrzy w internecie jestescie. Gdzie jest ta Brać Górnicza ??? Ostatni bastion przemyslu w Polsce a dajecie sie tak pomiatać ....

 • Klaudia

  Hanysie, niestety, brać chyba już się skończyła, prawdziwi górnicy też, teraz wszyscy pod prywatnymi firmami, nic wspólnego z kopalnia "kiedyś" nie mają, dzisiejsze górnictwo nie ma nic wspólnego z tradycją, szacunkiem, slaskoscia. Nikt się pokroić nie da, ale kasę dobrze jest przytulić. Jest to przykre ale prawdziwe. Ludziom się nie chce nic, nawet o siebie walczyć, tylko brać. Inna kwestia jest fakt, że głosowali na PiS i długo po wyborach nie trzeba było czekać na efekty....

 • Jano

  Pięknie napisane. Ale ja sądzę że one są już sprzedane żydom albo Niemcom. Ten kraj jest sprzedawanyod 30lat. Pozdro

 • Pier val mie dechom

  Myślę że Trzaskowski sprzedał kopalnie żydom, niemcom,gejom i uchodzcom a wszyscy powyżej są kierowcami narkomanami. Teraz nas załatwią. Już podobno po zwolnieniu górników kilka tysięcy gejów ma przyjechać na Śląsk bo słyszeli że tu jest super. Na kopalni same chopy, spocone pod jednym prysznicem mmmmm

123456

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również