Powraca temat budowy Ekologicznego Centrum Odzysku Odpadów w Rudzie Śląskiej. Na początku lipca prezydent Katowic - Marcin Krupa wszczął postępowanie w sprawie przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko tej inwestycji.
Ekologiczne Centrum Odzysku Energii
O budowie spalarni mówiono już w 2010 roku. W 2016 roku pojawił się pomysł budowy Ekologicznego Centrum Odzysku Energii. Przypomnijmy, że według projektu ECOE, czyli spalarnia śmieci miała powstać w Rudzie Śląskiej na 16-hektarowej działce znajdującej się w rejonie Drogowej Trasy Średnicowej i ul. Zabrzańskiej, a więc pomiędzy Nowym Bytomiem, Rudą Południową a Chebziem. Zakład miał zająć 5 ha, a pozostała część była przeznaczona na inne inwestycje, w tym suszarnia osadów ściekowych, jako osobny budynek. Zdaniem inwestora, miała to być ekologiczna elektrociepłownia, w której spalaniu ulegałyby tzw. odpady resztkowe i ściekowe.
Jednakże tak szybko, jak pojawiła się informacja o planowanej inwestycji, tak szybko odezwały się głosy sprzeciwu. Mieszkańcy protestowali przeciwko nowej inwestycji, stworzyli także petycję przeciwko jej realizacji. Swój sprzeciw argumentowali, mówiąc, iż inwestycja planowana jest zbyt blisko osiedli, spowoduje wzrost natężenia ruchu oraz zanieczyszczenie środowiska, zagrożenie kancerogenne, a nawet spadek wartości nieruchomości znajdujących się w sąsiedztwie spalarni. Członkowie stowarzyszenia zwracali także uwagę na fakt, że rudzkich odpadów do tej instalacji miało trafiać ok. 10 proc. wszystkich zebranych w mieście odpadów, a reszta miała pochodzić spoza miasta.
Spalarnia stała się kością niezgody
Nie pomogły spotkania z rudzianami organizowane przez firmę Eneris, konsultacje społeczne realizowane od 2016 roku, czy publiczna prezentacja raportu oceny oddziaływania na środowisko dla inwestycji zorganizowana w Śląskim Inkubatorze Przedsiębiorczości, a nawet rozprawa administracyjna, podczas której inwestor odnosił się do zgłaszanych uwag i wniosków. Przedstawiciele Stowarzyszenia Rudzianie Razem podkreślali w marcu br., że przez trzy lata tworzyli analizy, pisali pisma, organizowali spotkania, aż w końcu ich zabiegi przyniosły pożądane rezultaty. Inwestycja została wstrzymana.
Spółka Drogopol Ekopark Sp. z o.o. w lutym 2019 r. wystąpiła z wnioskiem o wycofanie wniosku z dnia 15 kwietnia 2016 r. o uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia. W związku z tym prezydent miasta Ruda Śląska umorzył postępowanie w sprawie wydania decyzji. Mogło wydawać się, że w tym miejscu sprawa znajdzie swój finał. Tak jednak się nie stało.
W listopadzie 2019 roku w rudzkim magistracie został wyłożony raport oddziaływania na środowisko dla tej inwestycji. 14 listopada 2019 roku odbyła się kolejna rozprawa administracyjna, która trwała ponad 3 godziny. Jej uczestnicy nie doszli wówczas do porozumienia.
Czytaj więcej:
- Nie będzie spalarni odpadów w Rudzie Śląskiej!
- Czy w Rudzie Śląskiej powstanie jednak Ekologiczne Centrum Odzysku Energii?
- Rozprawa administracyjna w sprawie budowy Ekologicznego Centrum Odzysku
W kolejnych latach firma wielokrotnie zwracała się do rudzkiego magistratu o opinię w sprawie budowy spalarni. Między innymi w 2021 roku ówczesna prezydent Rudy Śląskiej - Grażyna Dziedzic po raz kolejny wydała pozytywną decyzję dla spalarni odpadów i osadów ściekowych. Jak wykazało Samorządowe Kolegium Odwoławcze, miasto wydało decyzję na podstawie niekompletnego materiału dowodowego m.in. z naruszeniem Wojewódzkiego Planu Gospodarki Opadami na 2016-2022, który nie przewiduje budowy tego typu instalacji o wydajności 1200 000 mg na rok.
Ekologicznego Centrum Odzysku Energii - temat bumerang
Temat budowy Ekologicznego Centrum Odzysku Energii (ECOE) w Rudzie Śląskiej co jakiś czas wraca do nas jak bumerang. Na początku lipca br. prezydent Katowic - Marcin Krupa wszczął postępowanie w sprawie przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko tej inwestycji.
Warto przypomnieć, że wcześniej postępowanie w tej sprawie prowadziła Ruda Śląska. Dlaczego teraz prowadzą je Katowice? To efekt uchylenia przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzji środowiskowej. Kolegium wskazało w niej, że nasze miasto powinno wyłączyć się z postępowania środowiskowego. W marcu br. SKO podjęło decyzję o przekazaniu sprawy prezydentowi Miasta Katowice.
- W zakresie budowy zakładu termicznego przekształcania odpadów przez spółkę Eneris miasto Ruda Śląska wyłączyło się z prowadzenia tego postępowania zgodnie ze wskazaniami Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach, ze względu na wpływ inwestycji na działki miejskie. Organem wyznaczonym do wydania decyzji środowiskowej został Prezydent Miasta Katowice - poinformował Eugeniusz Malinowski, Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej.
6 lipca br. do Urzędu Miasta Ruda Śląska wpłynęło obwieszczenie Prezydenta Miasta Katowice o przystąpieniu do przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko niniejszego przedsięwzięcia. 7 lipca informacja ta została podana w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Ruda Śląska.
Przedmiotem decyzji jest ustalenie uwarunkowań środowiskowych dla ww. przedsięwzięcia mogącego zawsze znacząco oddziaływać na środowisko polegającego na budowie Zakładu składającego się z:
- instalacji termicznego przekształcania odpadów (ITPO), wyposażonej w jedną linię spalania, zasilaną paliwem z odpadów komunalnych oraz wysuszonymi komunalnymi osadami ściekowymi (w różnych proporcjach) o nominalnej wydajności 120 000 Mg/rok odpadów,
- instalacji suszenia komunalnych osadów ściekowych (ISOŚ) o wydajności do 120 000 Mg/rok odwodnionych komunalnych osadów ściekowych.
Uwagi i wnioski można składać do 7 sierpnia 2023 r. Organizacje, które są dopuszczone do postępowania, również ją otrzymały od organu prowadzącego.
Jakie jest Wasze zdanie w tym temacie? Czy w Rudzie Śląskiej powinno powstać Ekologiczne Centrum Odzysku Energii? Piszcie w komentarzach!