Wiadomości z Rudy Śląskiej

Powraca temat budowy Ekologicznego Centrum Odzysku Odpadów

 • Dodano: 2023-07-26 13:15

Powraca temat budowy Ekologicznego Centrum Odzysku Odpadów w Rudzie Śląskiej. Na początku lipca prezydent Katowic - Marcin Krupa wszczął postępowanie w sprawie przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko tej inwestycji. 

Ekologiczne Centrum Odzysku Energii

O budowie spalarni mówiono już w 2010 roku. W 2016 roku pojawił się pomysł budowy Ekologicznego Centrum Odzysku Energii. Przypomnijmy, że według projektu ECOE, czyli spalarnia śmieci miała powstać w Rudzie Śląskiej na 16-hektarowej działce znajdującej się w rejonie Drogowej Trasy Średnicowej i ul. Zabrzańskiej, a więc pomiędzy Nowym Bytomiem, Rudą Południową a Chebziem. Zakład miał zająć 5 ha, a pozostała część była przeznaczona na inne inwestycje, w tym suszarnia osadów ściekowych, jako osobny budynek. Zdaniem inwestora, miała to być ekologiczna elektrociepłownia, w której spalaniu ulegałyby tzw. odpady resztkowe i ściekowe.

Jednakże tak szybko, jak pojawiła się informacja o planowanej inwestycji, tak szybko odezwały się głosy sprzeciwu. Mieszkańcy protestowali przeciwko nowej inwestycji, stworzyli także petycję przeciwko jej realizacji. Swój sprzeciw argumentowali, mówiąc, iż inwestycja planowana jest zbyt blisko osiedli, spowoduje wzrost natężenia ruchu oraz zanieczyszczenie środowiska, zagrożenie kancerogenne, a nawet spadek wartości nieruchomości znajdujących się w sąsiedztwie spalarni. Członkowie stowarzyszenia zwracali także uwagę na fakt, że rudzkich odpadów do tej instalacji miało trafiać ok. 10 proc. wszystkich zebranych w mieście odpadów, a reszta miała pochodzić spoza miasta.

Spalarnia stała się kością niezgody

Nie pomogły spotkania z rudzianami organizowane przez firmę Eneris, konsultacje społeczne realizowane od 2016 roku, czy publiczna prezentacja raportu oceny oddziaływania na środowisko dla inwestycji zorganizowana w Śląskim Inkubatorze Przedsiębiorczości, a nawet rozprawa administracyjna, podczas której inwestor odnosił się do zgłaszanych uwag i wniosków. Przedstawiciele Stowarzyszenia Rudzianie Razem podkreślali w marcu br., że przez trzy lata tworzyli analizy, pisali pisma, organizowali spotkania, aż w końcu ich zabiegi przyniosły pożądane rezultaty. Inwestycja została wstrzymana.

Spółka Drogopol Ekopark Sp. z o.o. w lutym 2019 r. wystąpiła z wnioskiem o wycofanie wniosku z dnia 15 kwietnia 2016 r. o uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia. W związku z tym prezydent miasta Ruda Śląska umorzył postępowanie w sprawie wydania decyzji. Mogło wydawać się, że w tym miejscu sprawa znajdzie swój finał. Tak jednak się nie stało.

W listopadzie 2019 roku w rudzkim magistracie został wyłożony raport oddziaływania na środowisko dla tej inwestycji. 14 listopada 2019 roku odbyła się kolejna rozprawa administracyjna, która trwała ponad 3 godziny. Jej uczestnicy nie doszli wówczas do porozumienia. 


Czytaj więcej: 


W kolejnych latach firma wielokrotnie zwracała się do rudzkiego magistratu o opinię w sprawie budowy spalarni. Między innymi w 2021 roku ówczesna prezydent Rudy Śląskiej - Grażyna Dziedzic po raz kolejny wydała pozytywną decyzję dla spalarni odpadów i osadów ściekowych. Jak wykazało Samorządowe Kolegium Odwoławcze, miasto wydało decyzję na podstawie niekompletnego materiału dowodowego m.in. z naruszeniem Wojewódzkiego Planu Gospodarki Opadami na 2016-2022, który nie przewiduje budowy tego typu instalacji o wydajności 1200 000 mg na rok.

Ekologicznego Centrum Odzysku Energii - temat bumerang

Temat budowy Ekologicznego Centrum Odzysku Energii (ECOE) w Rudzie Śląskiej co jakiś czas wraca do nas jak bumerang. Na początku lipca br. prezydent Katowic - Marcin Krupa wszczął postępowanie w sprawie przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko tej inwestycji. 

Warto przypomnieć, że wcześniej postępowanie w tej sprawie prowadziła Ruda Śląska. Dlaczego teraz prowadzą je Katowice? To efekt uchylenia przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzji środowiskowej. Kolegium wskazało w niej, że nasze miasto powinno wyłączyć się z postępowania środowiskowego. W marcu br. SKO podjęło decyzję o przekazaniu sprawy prezydentowi Miasta Katowice.

- W zakresie budowy zakładu termicznego przekształcania odpadów przez spółkę Eneris miasto Ruda Śląska wyłączyło się z prowadzenia tego postępowania zgodnie ze wskazaniami Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach, ze względu na wpływ inwestycji na działki miejskie. Organem wyznaczonym do wydania decyzji środowiskowej został Prezydent Miasta Katowice - poinformował Eugeniusz Malinowski, Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej.

6 lipca br. do Urzędu Miasta Ruda Śląska wpłynęło obwieszczenie Prezydenta Miasta Katowice o przystąpieniu do przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko niniejszego przedsięwzięcia. 7 lipca informacja ta została podana w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Ruda Śląska

Przedmiotem decyzji jest ustalenie uwarunkowań środowiskowych dla ww. przedsięwzięcia mogącego zawsze znacząco oddziaływać na środowisko polegającego na budowie Zakładu składającego się z:

 • instalacji termicznego przekształcania odpadów (ITPO), wyposażonej w jedną linię spalania, zasilaną paliwem z odpadów komunalnych oraz wysuszonymi komunalnymi osadami ściekowymi (w różnych proporcjach) o nominalnej wydajności 120 000 Mg/rok odpadów,
 • instalacji suszenia komunalnych osadów ściekowych (ISOŚ) o wydajności do 120 000 Mg/rok odwodnionych komunalnych osadów ściekowych.

Uwagi i wnioski można składać do 7 sierpnia 2023 r. Organizacje, które są dopuszczone do postępowania, również ją otrzymały od organu prowadzącego. 

Jakie jest Wasze zdanie w tym temacie? Czy w Rudzie Śląskiej powinno powstać Ekologiczne Centrum Odzysku Energii? Piszcie w komentarzach!

Komentarze (43)    dodaj »

 • RedPill

  W Rudzie Śląskiej, to można wszystko, co jest nawet nie do pomyślenia w innym mieście. Nie wiem czemu tak jest... ludzie są mniej świadomi? Na wszystko się zgadzają, nie tak jak tzw. gorole? Są mniej roszczeniowi, mniej zainteresowani? Czy też władza miasta zawsze na swoim postawić potrafi?

 • boluś

  Kaj WAFELKI wcorajszy wpis o szeroko rozumianyj ODPOWIEDZIALNOŚCI URZYNDNICZEJ ? Innej w Palermo kaj MER po pożarze SŁADOWISKA ODPADÓW KOMUNALNYCH ostrzega Mieszkańców i wdaje zalecenia PLUS podaje wartość SKAŻENIA DIOKSYNAMI ! A u NOS ? BAGATELIZUJE POŻARY SKŁADOWISK ODPADÓW NIEBEZPIECZNYCH i twierdzi że NIC SIE NIE STAŁO ! I NIC NIY ULECIAŁO !

 • boluś

  Na Rudzie Całodobowe i Całoroczne i Kilkukrotne przekroczenia Dopuszczalnej Emisji BENZENU i jego pochodnych ! NIC sie z tym niy robi 'tylko próbuje dodać nastympne SYFY ! To sie nazywo PRZEMYSŁOWE TRUCIE LUDZI !

 • Bezsilny

  Po co właściwie wprowadzać nowoczesne, ekologiczne, niezbędne a do tego opłacalne rozwiązanie. Lepiej, gdy zwały śmieci nas zasypią, a smród ze śmietników i składowisk, wysypisk będzie coraz większy. Ten prezydent nie podejmie decyzji, która jest trudna. Ma dobrych doradców, którzy mu podpowiadają "nic nie rób z tą sprawą to wygramy kolejne wybory". Poprzednia Pani też przyjęła taką strategię i dla niej się sprawdziła. Pierwsze jej wygrane wybory, w dużej części zawdzięczała śmieciom, znaczy nie dla spalarni. Był i jest to błąd, ale wyborców tak łatwo zmanipulować. Problemu z lokalizacją nie ma. Tereny poprzemysłowe tu i ówdzie nie nadają się z powodu skażenia na parki czy osiedla mieszkalne ale na spalarnię bardzo dobrze. Ale tak jak powiedziałem. Lepiej dla władzy pozorować działania, a czas płynie. Śmieci coraz więcej. Podobnie na szczeblu centralnym. PIS rozwala gospodarkę, jego ludzie kradną na potęgę ale wyborcy wiedzą swoje. Głosują na nich bo lubią być oszukiwani.

 • Elwer ze Otylije

  wybudujcie sobie ten szajs w czerwonym zagłębiu albo na zadupiu pod czynstochowom tam dużo miejsca,precz i wara od naszej Rudy!!!

 • liljana

  Racja na Halembie jest super dobre miejsce,noi masa terenu wolnego,ładnie oslonientego.

 • ewa

  Batman, kpisz czy o drogę pytasz, smród przy Kaufie ,że rzygać można dzisiaj na przykład świeżym ównem.

 • Zonk

  Żadne tanie wywozy. Będzie to spalarnia osadów ściekowych. Jak nie wiesz to się nie wypowiadaj

 • boluś

  Te Rudziany i Hanysy to pewnie z NYSY ! MYNTalnie w 19 wieku jak RZĄDZONCO BANDA ! Czytać GŁĄBY ze zrozumiyniym ! NIY BYDZIE NIC TONIEJ ! ANI WYWÓZ ANI CIEPŁO ANI NIC INNEGO ! Polecom tyż wnikliwo analiza ROŚ i zgłoszonych do niego UWAG ! A WIEDEŃ miyndzy Bajki wsadżcie ! MYNtrcy !

 • Ziga

  Ze smrodu jeszcze nikt nie umarł, ale z wydostajających się w wyniku spalania gazów ( nie muszą wydzielać zapachu) to już niestety tak.

 • Ri Posta

  Urodziłeś się i mieszkasz w Rudzie Śląskiej prawie pół wieku, i co z tego ? Nadal jest z ciebie zwykły gorol.

 • egon

  Zabierzcie mu ten komputer, stan umysłu Bolusia jest nie do ogarnięcia.

 • egon

  Na rozwój czego ??? Wszystko do tej spalarni pojedzie naszymi drogami a to kilkaset ciężarówek dziennie dodatkowo. Te szlamy ( bo to w większości będzie tam spalane ) muszą tam dojechać z innych miast.

 • Jan Pawul

  Powinno powstać bo to same korzyści dla miasta i ludzi ...

 • Anonim

  Jakie? Droższe śmieci z powodu utrzymania tej wielomilionowej inwestycji??? ;D Powodzenia! NIC za DARMO! Oni budują te spalarnie żeby robić PRYWANTY biznes kosztem WASZYCH śmieci - Rudzianie.

 • Batman

  Z Pszoka? Zapraszam - na miejscu powiesz co ci śmierdzi. Pszok nie składuje odpadów, które mogą śmierdzieć dłużej niż 1 dzień! Najpierw zorientuj się w temacie, a potem gadaj. A jak masz pisać głupoty to lepiej nic nie pisz. Komentarz z cyklu "nie znam się, ale się wypowiem"...A co do spalarni - nowoczesne systemy w spalarniach nie wypuszczają dymka do atmosfery - miasto mogłoby zarobić na utylizacji innych odpadów, a my za to mielibyśmy tanie koszty wywozu odpadów.

 • Mer

  To inwestycja prywatna, miasto nie zarobi, będzie wysoka eksploatacja dróg, dla mieszkańców horror. Ta spalarnia w żaden sposób nie przełoży się na oplatę śmieciową i tyle w temacie

 • Rudzianin 63

  Zapoznaj się jaka to ma być spalarnia śmieci, co będzie spalane a później krytykuje innych.

 • zuzio

  Widziałem spalarnie śmieci we Wiedniu właściwie pomiędzy domami mieszkalnymi. Żadnego smrodu, żadnego dymu a ciepło dla miasta jest. No jak jadę koło wysypiska w Piekarach to nie ma czym dychać. Jestem za budową byle nie po "polsku" - byle jak, na skróty i z unowocześnieniami które nie przynoszą polepszeń lecz pogorszenie jakości pracy i zatruwanie środowiska. Jak spalarni nie zrobimy śmieci nas zasypią.

 • Ziga

  Komu tak zależy na budowie tej spalarni akurat w Rudzie Śląskiej? Można ją przecież wybudować w innym miejscu (mniej zaludnionym?). Kto ma w tym interes? bo mieszkańcy Rudy Śląskiej napewno nie.

123

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również