Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Sytuacja finansowa miasta jest kiepska, mimo to radni nie zgodzili się na podwyżki opłat

 • Dodano: 2019-11-07 19:45

Na zwołanej dzisiaj nadzwyczajnej sesji radni nie zgodzili się ani na podwyżkę podatku od nieruchomości, ani też na podniesienie wysokości opłaty śmieciowej i opłat targowych, natomiast zgodzili się na wystosowanie apelu do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego o interwencję, bo sytuacja finansowa miasta jest dramatyczna.

Radni zgadzają się, że sytuacja budżetowa Rudy Śląskiej jest zła, ale nie godzą się na podwyżki opłat

Pierwszą uchwałą poddaną pod obrady była kwestia wystosowania apelu do premiera o interwencję i zmianę systemową, która pozwoli przywrócić równowagę budżetową w polskich samorządach. Zmiany w opodatkowaniu PIT poskutkowały lukami finansowymi, z którymi wiele gmin nie jest w stanie sobie poradzić bez ogromnego uszczerbku na realizowanych inwestycjach oraz na zadaniach fakultatywnych. Radni zgodzili się na apel stosunkiem głosów: 15 za, 1 przeciw, 8 wstrzymało się.

Kolejne trzy uchwały dotyczyły podniesienia opłat, na te jednak większość radnych nie wyraziła już zgody. Odrzucony został zatem projekt podniesienia podatku od nieruchomości do progu maksymalnego przewidzianego przez rząd, nie zgodzono się także na podwyższenie opłaty targowej. Ponadto obóz prezydent Grażyny Dziedzic wniósł do porządku obrad uchwałę niedawno już raz odrzuconą przez radnych, o podniesieniu opłat za odbiór odpadów. O konieczności podniesienia tej opłaty po raz kolejny przekonywał Krzysztof Mejer:

Jeżeli państwo nie podwyższycie opłaty śmieciowej, to w przyszłym roku będziemy musieli znaleźć około 9 milionów złotych na pokrycie tej dziury budżetowej – przestrzegał wiceprezydent Rudy Śląskiej, Krzysztof Mejer – Nie jesteśmy już w tej chwili w stanie dokładać do tego systemu, poza tym zmieniło się stanowisko Regionalnych Izb Obrachunkowych, które uważają, że system ma być samofinansujący się i RIO uchylają uchwały gmin, w których zakłada się dokładanie do systemu gospodarki odpadami. Chcę państwu powiedzieć, że jeżeli nie przegłosujecie projektu tej uchwały, my jeszcze raz ją wniesiemy i będziemy ją wnosić do końca. Jeżeli nie będzie państwa zgody na to, to czeka nas budżet na 2020 rok, który będzie – przepraszam za określenie – krojony przez RIO. To oznacza, że wszystkie wydatki fakultatywne – wszystkie! - na organizacje pozarządowe, na sport, na kulturę, wszystkie będą wycięte. W budżecie pozostaną tylko i wyłącznie wydatki obowiązkowe – podkreślał Krzysztof Mejer.

Nikt z radnych nie podjął się tym razem udziału w dyskusji, natomiast pomimo kiepskiej sytuacji budżetowej, w jakiej znalazła się obecnie Ruda Śląska, nie wyrazili oni zgody na podwyżki, a co za tym idzie budżet miasta na kolejny rok w dalszym ciągu stoi pod znakiem zapytania.

Szersza dyskusja na temat podwyżek za wywóz śmieci i sytuacji finansowej miasta miała miejsce na poprzedniej sesji. Tam też dyskusja i argumentacja radnych na ten temat:

Czytaj także: Za nami XX Sesja Rady Miasta Ruda Śląska. Czy budżet miasta na 2020 rok jest zagrożony?

Zobacz także

Komentarze (47)    dodaj komentarz »

 • Oburzona

  Do tej pory segregowałam śmieci ale jeśli będzie tak drastyczna podwyżka to będę miała na to wykichane i tak niestety wielu zrobi.Bo to będzie kara dla nas a nie nagroda ta cena.Już część pracy robimy za sortownie i co z tego mamy?podwyżkę.Tak niestety z naszej kieszeni ma być ratowany budżet miasta.

 • Wiadomo ocb

  Ta urząd nie ma pieniędzy a krzesełka komputerowe i biurka itp. "urzędników" prawie w dobrym stanie są rozbierane i wyrzucane do utylizacji zamiast dać potrzebującym ale za państwowe to można sobie pozwolić

 • ehh

  Do redakcji. Zróbcie w końcu możliwość umieszczania znaku końca linii w komentarzach bo zwykłego akapitu nie da się zrobić.Niektórzy piszą więcej niż jedno słowo i strasznie się to czyta.

 • QQ

  Panie Prezydencie. Chcę to w końcu jasno wiedzieć czy to wina PiS czy Miasta. Proszę opublikować na stronie Miasta lub na portalu wpływy np za ostatnie 5 lat i plan na 202 z podatków i z budżetu Państwa i narzucone wydatki które miasto musi ponosić. Będzie trochę jaśniej.

 • Andrzej Rosa

  Drodzy mieszkańcy miasta mego Pani Dziedzic została wybrana przez rudzian bo ją kochają, parz wynik wyborczy. Pani Dziedzic może zatrudnić kogo chce i płacić mu tyle ile chce tak długo jak chce. Jeżeli komuś z rudzian nie podoba się co robi Pani Dziedzic to odsyłam do jej wyborców. Ja na tą Panią nie głosowałem.

 • Bestia

  Jeżeli władze miasta które sami wybraliśmy nie umieją zbilansować budżetu, niech policzą koszty .O ile pamiętam a żyję w Rudzie Śląskiej od urodzenia t/j od 1961 roku Urząd Miasta mieścił się w jednym budynku a w dodatku w piwnicy był jeszcze Urząd Skarbowy.Następnie budynek U.M. podwyższono o piętro , potem zaadaptowano budynek po byłej " KRYSZTAŁOWEJ " ( sali i kawiarni ) , następnie władze miasta z ruin byłego Szpitala Dziecięcego w Rudzie po wyremontowaniu stworzyły Urząd Pracy ( okres przejściowy już minął , nie wiem po co takie coś jeszcze istnieje ) , następnie w budynku po zlikwidowanym liceum medycznym Władze Miasta urządziły kącik dla Straży Miejskiej , w budynku po dyrekcji ZOZ RUDA ŚLĄSKA na ul.J.Markowej Władze Miasta urządziły siedzibę MOPS jak by tego było mało Władze Miasta postanowiły wydać ponad 7mln. zł. na zaadaptowanie pensjonatu FLORIANKA na Pałac Ślubów.I Ci których my ( większością ) wybraliśmy , chcą ratować budżet naszym kosztem.Wniosek :Niech zaczną od siebie

 • Rudzianka

  A jeszcze wcześniej ludzie siedzieli przy świeczkach. Też ponoć było fajnie.

 • Szczęść Boże

  Tak i jeszcze do dziś świeczki palą.

 • Wjl

  Dziś żałujemy że glosowalismy na Dziecic tym bardziej że ta pani jest tylko pionkiem . Tu już wiecej emerytów mieszka młodzi zarabiają ochłapy .W spółkach pracownicy z 30 letnim stażem zarabiają po 2 tyś. To są kpiny z tych ludzi co utrzymują tych co dostają 500+. Nie którzy nie pracuja bo po co .. Jedna klika podwyzki tylko sobie a reszta niech zasuwa za miskę ryżu. Tu tylko gornicy nie mieszkaja inni obywatele też. Prosze brac pod uwagę inne grupy społeczne

 • szkoda

  Wjl teraz to już nie becz nad rozlanym mlekiem. W następnych wyborach zagłosuj na kogoś innego...

 • noa

  "Dziś żałujemy że glosowalismy na Dziecic tym bardziej że ta pani jest tylko pionkiem ." Dziś żałujemy?? No błagam, przecież to kolejna kadencja, a nie rok po wyborach! Co się jeszcze musi wydarzyć (lub nie wydarzyć)?

 • boluś

  Mejerek w różnych mediach robi se jaja że Radni będą głosowali do skutku 'nie potrafią zasadzić zasrańcowi kopa? Fto tu kogo zatrudnio i kontroluje? Wykopać go nazod tam skąd siego pozbyli ! Paszoł WON w Kaszeby !

 • Ona

  Dlaczego mieszkańcy miasta mają ponieść "karę" za beznadziejne decyzje rządu tj.płacić wyższy podatek od nieruchomości jak wymyślili w UM ??? Rządzący miastem ciągle powtarzają, że najważniejsze jest dla nich dobro mieszkańców. Proszę, pokażcie to teraz. Tylko nie naprawiajcie budżetu miasta kosztem mieszkańców. Najważniejsze : OBNIŻYĆ KOSZTY

 • boluś

  Niy przypuszczoł że to kiejś powiem ' BRAWO ' dla śtyrnastu lub piyntnastu RADNYCH za powstrzymanie tego złodziejstwa na miyszkańcach Rudy Śląskiej. NOJWYŻSZO PORA ! TEROZ CZAS POSPRZĄTAĆ '

 • To ja

  Przecież nie może być tak, że obecny Zarząd Miasta ma jakieś zasługi, w tym poprawę sytuacji finansowej Rudy Śląskiej. Trzeba zniszczyć, pogrążyć i poniżyć obecną władzę, aby móc samemu zasiąść w Zarządzie Miasta. A wtedy to ONI wprowadzą podwyżki wszelkich opłat i pokażą, że jednak można było poprawić, naprawić finanse Miasta, a nikt tego nie zrobił. To muszą być ICH zasługi, a nie kogoś innego... Oto Polska właśnie. Zawiść, nienawiść, walka dla samej walki, układanie swoich (nawet jeśli głupich - nie szkodzi) na stołkach, kolesiostwo, ale przede wszystkim debilizm wrodzony...

 • Andrzej Rosa

  Panie Mejer.Czy na pewno jest Pan uprawomocniony przez Panią Dziedzic by przemawiać jak skrajny liberał z Platformy Obywatelskie.Nie po to rudzianie głosują na ukochaną Panią Prezydent by potem słyszeć o podwyżkach.Mottem rudzian jest „wystarczy nie kraść” i oni dali temu wyraz w wyborach do parlamentu zapomniał Pan?

 • ksionc

  ten co jest najbardziej zainteresowany podwyższaniem stawki za śmieci to musi cos z tego mieć JA NIE ROZUMIE JEDNEGO facet który jest vice podobno reprezentuje mieszkanców tak? a który z mieszkanców chce aby było drożej za śmieci? czyj interes vice reprezentuje ?

 • ja

  widac nie myslisz czlowieku, nie mamy wlasnej utylizacji smieci w miescie, zadnego ripoka i spalarni! wszystko wozimy do innych miast a oni ustalaja ceny za ile odbiora nasze smieci!! podwyzka jest nieunikniona podziekuj tym co protestowali aby nie budowac ripoka i spalarni!!

 • Jo

  To niech ogranicza wydatki za sam wywóz w mieście była taka firma to ja pogonili ze Rażąco niska cena hehehe

 • ja

  to sobie poczytaj o tej firmie ktora pogonili, to byla firma kogucik i maja zakaz... na youtube masz filmy o firmie komunalnik to zwykli oszusci. kolejny co sie wypowiada na tematy o ktorych nic nie wie...

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.