Wiadomości z Rudy Śląskiej

Podsumowanie 2022 roku! Zestawienie najważniejszych wydarzeń

 • Dodano: 2022-12-31 13:45

Co działo się w mieście w zakończonym roku? Czym się interesowaliśmy? Co kluczowego się wydarzyło? Zobaczcie zestawienie najchętniej czytanych przez Was wiadomości w 2022 roku.

Najchętniej czytane przez Was wiadomości w 2022 roku:


Początek roku pod znakiem koronawirusa

Początek roku zapamiętaliśmy głównie z walki z koronawirusem. Na przełomie stycznia i lutego masowo rosła liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w naszym mieście. W Rudzie Śląskiej powstawały tymczasowe punkty pobierania wymazów. Punkty znajdowały sie przy stadionie lekkoatletycznym, Aquadromie i Burloch Areny. 

Czytaj więcej: 


Fotoradar na Zakręcie Mistrzów DTŚ

Pod koniec lutego działanie rozpoczął fotoradar na "Zakręcie Mistrzów" DTŚ. „Zakręt Mistrzów” to miejsce, w którym wypadki zdarzały się kilka razy w tygodniu. W większości przypadków powodem była nadmierna prędkość kierujących pojazdami. Aby uniknąć kolejnych zdarzeń drogowych, postanowiono w tym miejscu postawić fotoradar. 

Ustawienie fotoradaru w czarnym punkcie Drogowej Trasy Średnicowej sprawiło, że ilość zdarzeń drogowych spadła niemalże do zera. Większość kierowców zwalnia przed pomiarem prędkości, co skutkuje znacznym zniwelowaniem niebezpieczeństwa na słynnym już "Zakręcie Mistrzów". Przed ustawieniem fotoradaru, bardzo często na tym odcinku DTŚ dochodziło do kolizji czy wypadków. 


Początek wojny na Ukrainie. Rudzianie pomagali uchodźcom

Warto przypomnieć, że od pierwszego dnia wojny w Ukrainie, mieszkańcy Rudy Śląskiej zaangażowali się w pomoc Ukraińcom, zarówno tym, którzy postanowili przyjechać do naszego kraju, jak i tym, którzy zostali w swoim. 

Na terenie całej Rudy Śląskiej odbywały się zbiórki darów m.in. w szkołach, parafiach, klubach sportowych, czy prywatnych firmach. Hala MOSiR w Nowym Bytomiu na kilka miesięcy zamieniła się w centralny punkt przyjmowania darów dla Ukraińców. Pomysłodawcami akcji byli radny Rafał Wypior i dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji - Aleksandra Poloczek. Wolontariusze niemal przez całą dobę przyjmowali i segregowali dary, wydawali pakiety z jedzeniem i potrzebnymi rzeczami, a także wysyłali pomoc za naszą wschodnią granicę. 

Warto pamiętać także o osobach, które przyjęły do siebie uchodźców z Ukrainy. Na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Nowym Bytomiu zorganizowano przejściową bazę noclegową dla uchodźców. W salkach parafii pw. św. Pawła w Nowym Bytomiu odbywały się cotygodniowe spotkanie integracyjne dla mieszkających w Rudzie Śląskiej Ukraińców. Na terenie naszego miasta odbywały się także charytatywne koncerty i imprezy. 

Czytaj więcej: 


Śmierć Grażyny Dziedzic

Grażyna Dziedzic w 2021 roku publicznie opowiedziała o swojej chorobie. Udostępniła w mediach społecznościowych wpis, w którym opisała, swoją walkę z chorobą. Wyjaśniła wówczas, że po operacji, którą przeszła, wykryto u niej nowotwór. Zaznaczała, że od razu rozpoczęła leczenie i chemioterapię. Niestety Grażyna Dziedzic zmarła w 16 czerwca po trudnej walce z chorobą.

Grażyna Dziedzic urodziła się w 1954 roku. Studiowała na Wydziale Budownictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Z zawodu była nauczycielką, pracowała w Zespole Szkół Zawodowych w dzielnicy Orzegów. W latach 1992-96 była zatrudniona w rudzkim Zakładzie Lecznictwa Ambulatoryjnego jako kierownik działu technicznego. W 1996 r. została zastępczynią dyrektora rudzkiego Ośrodka Pomocy Społecznej, a w latach 2003-09 była jego dyrektorem.

Grażyna Dziedzic została prezydentem Rudy Śląskiej w wyborach samorządowych 2010 r., gdy jako kandydatka bezpartyjna w drugiej turze pokonała wcześniejszego prezydenta Andrzeja Stanię z PO. Zwyciężyła wówczas różnicą 304 głosów.

Grażyna Dziedzic na fotelu prezydenta Rudy Śląskiej zasiadała jeszcze przez dwie kolejne kadencje. W drugiej turze wyborów 2014 r. Dziedzic uzyskała 58,2 proc. głosów, pokonując ówczesną wicemarszałek województwa z PO Aleksandrę Skowronek. W drugiej turze wyborów 2018 r. Dziedzic zdobyła poparcie 61,8 proc. głosujących, pokonując ówczesnego kandydata PiS, obecnego posła tej partii, Marka Wesołego.


Wrzesień pod znakiem wyborów

O Rudzie Śląskiej w tym roku było gośno z powodu przedterminowych wyborów samorządowych. W szranki stanęło ze sobą siedmioro kandydatów:

 • Jolanta Milas,
 • Krzysztof Mejer, 
 • Marek Wesoły, 
 • Michał Pierończyk, 
 • Krzysztof Toboła, 
 • Maciej Mol,
 • Paweł Dankiewicz. 

I turę przedterminowych wyborów prezydenckich wygrał Michał Pierończyk. W drugiej turze zmierzył się z Krzysztofem Mejerem. W drugiej turze łącznie z wszystkich obwodów na Michała Pierończyka zagłosowało 18 446 głosów., co stanowi 73.05%, z kolei na Krzysztofa Mejera oddano 6 805 głosów. W Rudzie Śląskiej do urn poszło 25,13 proc. osób uprawnionych do głosowania. 


Nowy prezydent Rudy Śląskiej Michał Pierończyk

Michał Pierończyk był radnym Rady Miasta Ruda Śląska w latach 2006 – 2010. W tym samym czasie angażował się w działania organizacji pozarządowych. W grudniu 2010 roku objął stanowisko wiceprezydenta Rudy Śląskiej, które piastował do połowy 2022 roku. Odpowiedzialny był za sprawy zagospodarowania przestrzennego. Nadzorował prace Wydziałów: Rozwoju, Zamówień Publicznych, Inwestycji, Urbanistyki i Architektury, Lokalowego, a także Biura Geodety Miasta i Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków. Dzięki pracy byłego wiceprezydenta i jego zespołu miasto zyskało takie inwestycje jak "Stacja Biblioteka" w Chebziu, obiekty sportowe: Burloch Arena, stadion przy ulicy Czarnoleśnej, Rynek w Orzegowie, Muzeum Miejskie, czy Willa Florianka.


Długo wyczekiwana modernizacja

W październiku zakończyła się rewitalizacja Placu Niepodległości w Rudzie Śląskiej – Goduli.Efektem prac jest przestrzeń łącząca cechy otwartego placu miejskiego z parkiem o powierzchni prawie 7 tys. m2. Plac Niepodległości został tak zagospodarowany, żeby istniejący tam drzewostan nie został zniszczony, tylko zaadaptowany do nowej przestrzeni. Stanowi on praktycznie połowę placu. Istniejące już szpalery drzew od wschodniej i zachodniej strony placu zostały wzbogacone o nowe nasadzenia (lipa srebrzysta lub warszawska, jarząb szwedzki lub mączny), które w przyszłości wytłumią dźwięk dobiegający z ruchliwej ulicy Karola Goduli.

Zakres inwestycji obejmował również budowę lokalu gastronomicznego wraz z ogólnodostępną toaletą, budowę fontanny, stojaków rowerowych, słupa ogłoszeniowego oraz wymianę ławek i koszy na śmieci. Zainstalowane zostało również nowe oświetlenie z energooszczędnymi oprawami LED. Przeprowadzone były też prace konserwatorskie i restauratorskie istniejących kwietników oraz pomnika św. Jana Nepomucena.

Na wyremontowanym placu stanęła ławeczka Karola Goduli z wykonaną w podkrakowskiej pracowni rzeźbą przedstawiającą postać legendarnego przemysłowca. Zainstalowany został też „ godulski światowid”, czyli granitowa kula poruszana wodą pod ciśnieniem, na której naniesiono kontury wszystkich kontynentów z wyraźnym wskazaniem Rudy Śląskiej.


Remonty dróg

W ciągu całego roku mieszkańcy Rudy Sląskiej musieli liczyć sie z utrudnieniami na drogach. Związane to było z planowanymi remontami ulic. 

Modernizacja ulicy Czarnoleśnej

W marcu br. rozpoczęła się naprawa szkód górniczych na ulicy Czarnoleśnej w Rudzie Śląskiej. Od tego czasu ulica została zamknięta dla ruchu pojazdów osobowych. Trwała kompleksowa przebudowa drogi. Powstała tam nowa pełna konstrukcja jezdni, chodnik z kostki betonowej oraz asfaltowa ścieżka rowerowa. Przebudowane zostały też dwie zatoki autobusowe oraz kanalizacja deszczowa, zdeformowana w wyniku eksploatacji górniczej. Inwestorem jest Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. Koszt inwestycji to ponad 8,8 mln zł. W czwartek, 15 grudnia, do ruchu otwarto ul. Czarnoleśną, która jest już przejezdna na całej długości.

Przebudowa kanalizacji w Halembie

Przebudowa kanalizacji w Halembie składa się z dwóch zadań. Pierwsze z nich dotyczy zlewni „Miodowa”. Drugie obejmuje obręb zlewni „Międzyblokowa”. Od połowy lipca prowadzone były natomiast prace przy ul. Miodowej.

Łączny koszt obu zadań to ponad 20,5 mln zł. Inwestycja w Halembie to część większego projektu „Zagospodarowanie wód opadowych wraz z monitoringiem środowiskowym w mieście Ruda Śląska – Chronimy Krople Deszczu”, na który miasto pozyskało ponad 31 mln zł dofinansowania ze środków Unii Europejskiej.

Modernizacja ul. Wolności w  Rudzie

Na początku września rozpoczęła się modernizacja ul. Wolności w  Rudzie Śląskiej – Rudzie. Główne prace toczą się na skrzyżowaniu ul. Wolności, Zabrzańskiej i 1 Maja, które jest przebudowywane, a w jego miejscu powstaje rondo. Trwa również budowa kanalizacji deszczowej na odcinku od wspomnianego skrzyżowania do ronda przy ul. Magazynowej. Modernizacja całej ul. Wolności zakończyć się ma w 2024 r. Koszt wszystkich robót budowlanych wyniesie 60 mln zł, z czego 12,5 mln zł stanowić będzie dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Od czwartku 22 grudnia zmiana organizacji ruchu na skrzyżowaniu ul. Wolności, Zabrzańskiej i 1 Maja w Rudzie. Od tego dnia w tym miejscu obowiązuje ruch okrężny. Za wyjątkiem komunikacji miejskiej nadal z ruchu wyłączony jest wylot ul. Zabrzańskiej w kierunku Chebzia.

Budowa czwartego odcinka trasy N-S

Trwa także budowa czwartego odcinka trasy N-S od ul. Kokota do połączenia z autostradą A4 (bez węzła) w ciągu ul. 1 Maja. Realizowane obecnie zadanie dotyczy odcinka od ul. Kokota do ul. Bielszowickiej wraz z węzłem, przebudową ul. Bielszowickiej, budową ronda na skrzyżowaniu ulic 1 Maja i Bielszowickiej oraz przebudową ul. 1 Maja od ul. Żwirki i Wigury do ul. Gabora.

Na ukończeniu jest również sieć kanalizacji deszczowej wraz ze zbiornikami retencyjnymi, przebudowano także sieci uzbrojenia podziemnego branży teletechnicznej, sanitarnej i elektroenergetycznej. W ramach przebudowy ulicy Bielszowickiej rozebrano istniejącą nawierzchnię, wykonano podbudowę jezdni z kruszywa i warstwę podbudowy z mieszanki asfaltowej oraz miejsce do ważenia pojazdów.

Obecnie trwają prace związane m.in. z budową głównego ciągu trasy N-S. Wykonano w części nasypy drogowe i podbudowę z kruszywa oraz mieszanki asfaltowej, w trakcie są prace brukarskie przy budowie chodników i ścieżki rowerowej. Trwają również roboty związane z przebudową ulicy 1 Maja na odcinku od ulicy Żwirki Wigury do ulicy Gabora. Rozebrano nawierzchnię jezdni, przebudowywane są sieci uzbrojenia podziemnego oraz trwają roboty w zakresie budowy pasa drogowego ulicy 1 Maja w nowej geometrii drogowej.


Koniec roku pod znakiem podwyżek podatków

Koniec roku kojarzy nam się nie tylko ze świętami bożego narodzenia ale także podwyżkami podatków i opłat. 20 października, radni decydowali o wysokości opłat i podatków, które wejdą w życie z początkiem nowego roku. Jednym z projektów uchwał, którymi zajęli się rudzcy radni, była uchwała w sprawie określenia stawek podatku od nieruchomości. Przy określaniu stawek podatku od nieruchomości na rok 2023 władze miasta postanowiły określić stawki na poziomie maksymalnych obowiązujących w 2023 roku. Radni wyrazili na to zgodę. 

Później radni decydowali o podniesieniu kwoty opłaty od posiadania psa. Mieszkańcy Rudy Śląskiej w 2022 roku za jednego psa płacili 72 złote. Radni zdecydowali, że w przyszłym roku, posiadacze psów zapłacą 89 złotych.

30 grudnia radni decydowali o podwyżce cen za wywóz śmieci. Do tej pory rudzianie płacili 30 zł za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeżeli były one zbierane i odbierane w sposób selektywny z nieruchomości, z kolei stawka dla osób niesegregujących śmieci wynosiła 60 zł miesięcznie za mieszkańca. Od 1 marca 2023 roku opłata miała wzrosnąć - było to odpowiednio 41 zł i 82 zł. Kwestia ta została poddana pod dyskusję podczas wczorajszej, t.j. 30 grudnia, sesji Rady Miasta. Radni zgodzili się ze sobą, że kwoty zaproponowane przez zarząd miasta jest nie do przyjęcia. Zaproponowali podwyższenie ceny za wywóz śmieci segregowanych do 37 zł, a niesegregowanych do 74 zł. 


Źródło: Redakcja

Komentarze (7)    dodaj »

 • tutejsza

  Wydarzeniem był zakaz pójścia na pogrzeb Grażyny Dziedzic.

 • boluś

  Jedna HOŁOTA odlazła łod KORYTA ' drugo PRZYLAZLA ! I ZDO sie co WIELA sie niy RÓŻNIOM ! TE same mordki ? I tela w tymacie ! PYRSK Oberschliezien' FRAJERZY ?

 • Urwis

  Rudzianie są jednak najbogatszymi mieszkańcami Śląska. Mamy złote śmieci, więc i cena ich wywozu została dopasowana do ich wartości.

 • Rudzianka

  Plac Niepodległości na Goduli super!!! Tylko, po co tyle ławek? Szkoda, że brak miejsca dla matek z małymi dziećmi. W parku i w okolicach brakuje koszy na śmieci. Przystanek Godula osiedle świeci pustką. Zero wiaty. Poprzednia wiata była własnością osoby prywatnej. Może miasto zainwestuje w ten przystanek, żeby było lżej mieszkańcom korzystającym z tego przystanku.

 • Roman

  Już o tym pisałem przed wyborami drugiej tury do obu kandydatów. Zero odpowiedzi, znaczy się Godula Osiedle to nie obiekt zainteresowania włodarzy naszego miasta

 • ...

  To jest chore, ceny za wywóz śmieci w Bytomiu nadal tylko 30 zł

 • Wesoła rodzinka

  Trzeba pogonić pracowników UM odpowiedzialnych za śmieci! Przecież to jest kompletna amatorka!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również